Jednání o větším zapojení místních kapel do programu Plzně 2015 padla

  18:07aktualizováno  18:07
Jednání plzeňských umělců, kteří chtěli, aby v programu Evropského města kultury vystoupilo více místních skupin, ztroskotala. Ani po několika týdnech se totiž iniciativa v čele s Jiřím Slámou, Míšou Leichtem a Janem Košťálem nedohodla se společností Plzeň 2015 ani s šéfem festivalu Živá ulice.
Loga projektu Plzeň 2015

Loga projektu Plzeň 2015

O zapojení plzeňských umělců do programu města kultury se začalo diskutovat po slavnostním zahájení projektu Evropské hlavní město kultury. Tehdy se ozvala část veřejnosti upozorňující na to, že do programu nebyli zapojeni plzeňští umělci.

Napravit to chtěla zmíněná iniciativa a přišla s myšlenkou velké celodenní hudební akce v rekonstruovaném amfiteátru na Lochotíně. Na koncertu mělo vystoupit šest až osm známějších kapel spjatých s Plzní a tři až čtyři desítky těch menších. Rozpočet byl něco málo přes milion korun.

„My jsme jim (Plzni 2015, pozn. red.) chtěli podat pomocnou ruku a nějakým způsobem to, co oni pokazili, napravit,“ říká Míša Leicht, frontman plzeňské skupiny Cop, která se měla během koncertu také představit. V hlavní části spolu s Katapultem, Odysseou, Burmou Jones či Samsonem Lenkem.

Leicht však zásadně odmítá, že by bylo cílem se prezentovat. „Naše aktivita nebyla snahou si zahrát, ale důstojně představit kompletní průřez kapel v Plzni tak, aby jejich zapojení do projektu EHMK 2015 vnímala i plzeňská veřejnost,“ osvětlují svůj postoj zástupci místních umělců.

Na první společné schůzce s vedením společnosti Plzeň 2015 konané zhruba před šesti týdny iniciativa navrhla termín 19. září v amfiteátru. Později byl k jednání přizván i ředitel festivalu Živá ulice.

A zde začaly první rozpory. Sláma, Leicht a Košťál poukazovali na to, že jimi navržený termín byl během následujících týdnů třikrát přesunut. Poslední termín už odmítli a v polovině tohoto týdne napsali Plzni 2015 vyjádření, že jednání ukončují. „Z šesti hlavních účinkujících by jich polovina nemohla,“ zdůvodnil krok Leicht.

Plzeň 2015 oponuje, že se po celou dobu o termínu pouze jednalo a nebyl stoprocentně potvrzený. „Na první schůzce se nedá čekat, že se na všem domluvíte,“ pozastavuje se programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

Říká navíc, že plzeňské kapely se do celoročního programu zapojují. A že od iniciativy dosud žádná konkrétní jména, která se měla na jejich koncertu představit, nedostali. Slyšel prý jen o Katapultu a Copu.

„Dokud jsme se neshodli na termínu, nemohli jsme dodat dramaturgii na ten den. Rámcová dramaturgie a kalkulace tady od začátku byly,“ reaguje na to Sláma.

Ředitel Živé ulice Jakub Vedral byl ochoten poskytnout na jeden den festivalu hlavní scénu na náměstí, a to 13. srpna, a po čtyři další dny malou scénu U Branky. Z rozpočtu Živé ulice by šlo 150 tisíc na honoráře umělců, z rozpočtu Plzně 2015 dalších 300 tisíc. Veškeré zázemí i propagace by byly připraveny.

Iniciativa však tvrdí, že během čtyř dní se na jedné scéně rozhodně všechny kapely představit nestihnou a navíc nevyhovuje termín, protože část účinkujcích už má jiný program. 

Neshody se týkají i výše příspěvku

Vedral tvrdí, že z iniciativy s ním nikdo nekomunikuje. A Sláma zase říká, že vždy vše domlouvali přímo s vedením Plzně 2015. To je důvod, proč se neozvali. „Myslím, že velkou roli v tom hraje i nedorozumění,“ připouští Vedral.

To nic nemění na tom, že Sláma, Leicht a Košťál prohlašují, že s Plzní 2015 nechtějí mít nic společného a budou se snažit vymyslet propagaci plzeňských kapel jinak. „Mám pocit, že od začátku je to z jejich strany neochota, aby něco takového vůbec proběhlo,“ míní Leicht.

Neshody se týkají i výše příspěvku. Navržená částka by podle Leichta stačila jen za předpokladu, že by přehlídka místních kapel byla součástí Živé ulice. „Pokud bychom dělali samostatnou akci na náměstí, potřebovali bychom asi 900 tisíc,“ vypočítává Sláma.

V případě amfiteátru a účasti většího množství kapel by částka vzrostla zhruba o 150 tisíc. „Máme v rozpočtu 300 tisíc pořád připravených,“ konstatuje Jiří Sulženko, podle něhož nemůže iniciativa očekávat, že akci uhradí Plzeň 2015 celou. Řešením by prý bylo třeba placení symbolického vstupného.

Emoce do sporu přidává i to, že zastupitelstvo se nedávno zabývalo detailním rozpočtem třídenního slavnostního zahájení projektu. Z celkové částky 22 milionů některé položky zastupitele překvapily (více o tom čtěte zde).

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Nouzové řešení selhalo. Limberský není stoper, potvrdil zápas v Záhřebu

Plzeňský obránce David Limberský předčasně končí zápas Evropské ligy v Záhřebu,...

Bylo jasně vidět, jak je zničený a zklamaný, když po druhé žluté kartě odcházel ze hřiště. Odvetné utkání prvního...

Další z rubriky

Soud znovu a detailně zkoumá zákrok ozbrojeného policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Okresní soud Plzeň-město dnes začal znovu projednávat zákrok zástupce velitele krajské policejní zásahové jednotky...

Ve sněhu na horách je dost vody. Zemědělci doufají, že zůstane v krajině

Sněhová nadílka přilákala na Železnorudsko davy běžkařů. V neděli ale horská...

Na Šumavě ve výškách nad tisíc metrů leží podle nejaktuálnějších měření Českého hydrometeorologického ústavu od 80 do...

V Plzni testují stimulátor bloudivého nervu, pacienty jsou prasata

Testování stimulátoru bloudivého nervu provádějí plzeňští vědci na prasatech.

Vědci z Biomedicínského centra v Plzni zkoušejí na prasatech nový přístroj, který by mohl zlepšovat imunitní systém...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz