Do Lochotínského parku se při rekonstrukci vrátí altán a možná i voda

  13:24aktualizováno  13:24
S několikaletým zpožděním začne letos obnova Lochotínského parku, který je nejstarší v Plzni. Bude se opravovat cesta do zoo od sídliště Vinice a vznikne i nový altán. Rekonstrukce, která se plánuje už pět let, by měla začít po letních prázdninách.

Opravy Lochotínského parku začnou po prázdninách a potrvají až do příštího roku. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Radnice nyní schválila část výdajů na obnovu parku. Práce začnou po prázdninách. "Naplánovali jsme, že v první etapě bude postaven most přes koryto, kterým dříve tekla voda z pramene," řekla Hana Hrdličková ze Správy veřejného statku.

Na začátku revitalizace parku se počítá s vylepšením příjezdové cesty do zoologické zahrady od sídliště Vinice. Do horní části zoo se totiž jezdí po parkových cestách, které zátěž ničí. "Proto silnici pod sídlištěm protáhneme k oplocení zoologické zahrady," vysvětlila Hrdličková.

Asi nejviditelnější změnou, která park letos čeká, je výstavba nového altánu na místě, kde kdysi stávalo takzvané Chotkovo sedátko, což byl v podstatě altán v secesním stylu. Ten nahradí moderní přístřešek, který už někteří obyvatelé Vinic přirovnávají k autobusové zastávce. "Byly kolem toho sáhodlouhé debaty, zda se má jednat o repliku, nebo moderní stavbu. Přiznám se, že mně se moderní varianta líbí," uvedla Hrdličková.

V příštím roce by práce v parku měly plynule pokračovat. "Rozhodně tam nechceme kácet a plánuje se nová výsadba, která je naší prioritou. Chceme obnovit travnaté plochy, které značně trpí tím, že jsou na svazích. Nejprve by ale musela přijít na řadu úprava cest," sdělila Hrdličková.

V případě Lochotínského parku se uvažuje o tom, že se znovu využije voda z Kopeckého pramene, která dnes mizí v zemi. "Chtěli bychom ji zachytit a přivést do parku. Ale to by stálo dost peněz," upozornila Hrdličková.

Fotogalerie

O plánu na obnovu Lochotínského parku, který vznikl před více než 170 lety, se v Plzni začalo jednat v roce 2007. Jednou z nejvýraznějších proměn měl být návrat vody. Počítalo se s obnovením rybníčků a vybudováním fontány.

Lochotínský park se jako součást někdejších lázní začal budovat v éře purkmistra Martina Kopeckého. Ve třicátých letech 19. století byly postaveny lázeňské domy, upraveno koryto potoka, vybudovány můstky a vznikla poustevna vytesaná do skály. Nad pramenem údajně léčivé vody - v místě dnešního areálu nemocnice Privamed - vyrostla kolonáda.

Při založení měl park rozlohu zhruba pět hektarů a do roku 1945 se rozšířil na zhruba 70 hektarů. Po válce ale přišla doba úpadku celého areálu. Největší ránu mu zasadila na konci sedmdesátých let výstavba Karlovarské třídy. Kvůli ní padly například lázeňské budovy nebo restaurace.

Lochotínský park

Lochotínský park

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Případy tří penalt a jednoho souboje. Když faulovaný ochotně padá

Plzeňský brankář Aleš Hruška inkasuje z penalty, kterou zahrával ruský útočník...

Když fotbalová Slavia před pěti lety prožívala nejhorší období v samostatné české historii, v 73 zápasech za sebou...

Další z rubriky

Nevidomí a slabozrací mají speciální kuchyň, věci mluví a vibrují

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek mají nevidomí a slabozrací v Plzni. (11....

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek dostal plzeňský Tyfloservis, který pomáhá nevidomým a slabozrakým. Moderní zázemí...

Ženu soudí za bodnutí manžela dýkou. Říkal, že jsem nepotřebná, hájí se

Žena z Plzeňska se přiznala, že po předchozí hádce dvakrát bodla dýkou svého...

Až deset let za mřížemi hrozí devětačtyřicetileté ženě z Plzeňska, která je obžalovaná, že po hádce dvakrát bodla dýkou...

Miliony na vodovod a kanalizaci v kraji nestačí, splašky tečou i do řek

Ilustrační snímek

V Plzeňském kraji je na vodovod a kanalizaci napojeno 85 procent obyvatel. To řadí tuto oblast na poslední místo v...

Najdete na iDNES.cz