Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ukázal mi prostředníček, hájí se muž, proč na souseda vzal motorovou pilu

  18:09
Nejdřív nadávkami, výhrůžkami a pak i ručně řešil podle obžaloby loni v srpnu osmatřicetiletý Petr Libenský konflikt v provozovně kebabu v Mariánských Lázních. Jen o chvíli později se dostal do sporu se sousedem. Svoji pravdu prosazoval i nastartovanou motorovou pilou, kterou držel ve vysokých otáčkách a nejméně dvakrát s ní máchl před sousedem směrem k jeho tělu.

Za pokus o těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí Libenskému až 12 let vězení. V osudný večer nejdříve podle státní zástupkyně obžalovaný zablokoval svým autem vjezd na parkoviště před prodejnou kebabu.

„Uslyšel, že venku opakovaně někdo zatroubil. Vyšel ven a řidiči auta, které nemohlo pokračovat v jízdě, řekl, že jestli ještě jednou zatroubí, vytáhne ho ven. Muži poklepal na rameno. Pak se vrátil do provozovny, kam vzápětí přišel pro předem objednané jídlo i řidič druhého vozu. Když druhý řidič ignoroval slova: Na co si to hraješ, ty šašku? obžalovaný se k němu začal přibližovat,“ popsala státní zástupkyně.

V tom okamžiku se do dění vložil prodavač. „Řekl muži něco v tom smyslu, že když tam stojí jako k...t, aby se nedivil. V ten okamžik se zaměřil na obsluhu. Nejprve si nadávali. Pak muž vzal už hotový kebab a mrštil ho po klučinovi z obsluhy. Nakonec obešel pult a chytil kluka od kebabu pod krkem. Ve finále se vzájemně drželi,“ líčil při výslechu řidič zablokovaného auta.

Kuchař byl vyzývavý a soused ukázal prst

Obžalovaný dnes u soudu vysvětloval, že kuchař byl podle jeho mínění vyzývavý.

„Chytil jsem ho za krk. Řekl jsem mu, ať není drzý a natlačil jsme ho tam k té desce,“ uvedl souzený.

Jenže tam byla fritéza s rozpáleným olejem a žhavý gril s masem. Natlačení na přední část grilu mohl kuchař odnést popáleninami prvního stupně. Na mřížce grilu teploměr ukázal hodnotu 748°C.

„Tam by hrozily popáleniny třetího stupně,“ citovala státní zástupkyně z posudku.

Konflikt skončil příchodem dalšího pracovníka kebabu ze zázemí prodejny. Obžalovaný podle svědků zařval, aby mu vrátili jeho kebab, a s nadávkami odcházel. Dívce, která si šla zapsat registrační značku jeho auta, podle státní zástupkyně řekl, že „to tam vypálí, pokud budou volat policii.“ Obžalovaný výhrůžky zapálením podniku popírá.

Jen o pár chvil později měl konflikt se sousedem, kterému podle spisu nadával nejdřív z auta, pak k němu došel a častoval jej dalšími nadávkami. Spor vyvrcholil, když šel obžalovaný do své garáže pro motorovou pilu.

„Nastartoval ji, motor držel ve vysokých obrátkách a nejméně dvakrát s ní máchl ve výšce horní části těla souseda,“ uvedla státní zástupkyně.

Intelekt je hluboko pod průměrem

Muž se bránil asi metrovou tyčí, jeho známý, se kterým si povídal, měl lopatu. Po uložení pily zpět do garáže se vrátil obžalovaný k sousedovi podle spisu ještě ozbrojený hliníkovou vyrovnávací latí.

„Křičel, že je zabije. U garáže obžalovaného povalili, a drželi ho až do příjezdu policie. Motorovou pilou mohl obžalovaný způsobit těžká až ztrátová zranění,“ tvrdí obžaloba.

Souzený muž tvrdí, že jej soused vyprovokoval zdviženým prostředníčkem, když kolem něj projížděl. Nejprve na sebe křičeli, pak se začali přetahovat, soused ho podle jeho verze udeřil tyčí do ruky a krku.

„Naštvalo mě, že si vzal zbraň. Já mu chtěl jen pohrozit bouchnutím latí o zem. Pak mě ti dva muži u garáže svalili, soused mi bouchal do hlavy. Dostal jsem strach. Když odešli, vzal jsem motorovou pilu a šel je zastrašit. U popelnic jsem ji nastartoval, dvakrát zmáčkl plyn. Koukal jsem někam do blba, asi nahoru. Souseda jsem neviděl,“ tvrdí souzený muž. 

Podle znalců je intelekt souzeného v pásmu hluboko pod průměrem, trpí disociální poruchou osobnosti, má sníženou hranici frustrace. Jeho impulsivní reakce jsou neadekvátní podnětům a okolí obviňuje z nepřátelského jednání.

„Resocializace je problematická. Nelze vyloučit, že bude docházet k recidivě obdobného jednání,“ citoval soudce z posudků znalců. 

Soud bude v létě pokračovat výslechu svědků.

Autor:
  • Nejčtenější

Berbr dostal podmínku. Odvolám se, řekl někdejší fotbalový místopředseda

19. června 2024  9:27,  aktualizováno  11:49

Bývalý místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr dostal podmíněný trest na tři roky a pokutu dva...

Na sedmi místech Plzně někdo zničil trakční skříně. Chtěl vyřadit MHD

18. června 2024  20:54

Policie se od víkendu zabývá útokem na síť trakčního vedení městské hromadné dopravy v Plzni. Podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Muž uhořel v bytě, manželku našli mrtvou. Policie ji podezírá z jeho vraždy

14. června 2024  8:03,  aktualizováno  14:26

Vražda a následná sebevražda. To je podle policie nejpravděpodobnější verze úmrtí manželského páru...

Za komančů konec světa. Tady táta Hranáč sekýroval výjimečného stopera

20. června 2024

Premium Hamburk (Od našeho zpravodaje) Proti Portugalsku zahrál výborně. Jako mazák. Kdyby mu štěstí přálo, dost možná dostal cenu pro...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Výtržník se vezl na spřáhle vagonu. Když z něj slezl, šel přímo před vlakem

13. června 2024  14:02

Se svým životem hazardoval muž na železniční trati na Plzeňsku. Sedl si totiž na spřáhlo posledního...

Plzeň zalovila v Rakousku. Získala obránce Seneho a brankáře Wiegeleho

20. června 2024  17:54,  aktualizováno  18:45

Plzeňské fotbalisty posílili senegalský obránce Cory Sene a rakouský brankář Florian Wiegele....

Lávka z Plzně čekala na další využití na poli, teď překlene rokli u Radobyčic

20. června 2024  16:36

Nevyužívaná lávka, která dříve byla v Plzni na Borech a po postavení tramvajové trati již neměla...

Za komančů konec světa. Tady táta Hranáč sekýroval výjimečného stopera

20. června 2024

Premium Hamburk (Od našeho zpravodaje) Proti Portugalsku zahrál výborně. Jako mazák. Kdyby mu štěstí přálo, dost možná dostal cenu pro...

Plzeňský trenér Koubek na startu přípravy: Zálohu je ještě třeba posílit

20. června 2024  10:59

Po úterní české porážce s Portugalskem 1:2 v úvodním duelu na evropském šampionátu v Německu vzal...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...