Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Očkovací centrum v klatovském kulturním domě zvládne stovky lidí denně

  8:36
Podle plánů měla mít velkoprůtokové očkovací centrum jako první v kraji Plzeň, nyní ji však předběhly Klatovy. Zdejší krajská nemocnice zřídila zázemí pro očkování v kulturním domě Družba. Centrum je nyní připravené na zhruba 150 zájemců denně, v případě potřeby může ale kapacitu několikanásobně navýšit.

Za vznikem centra byla podle koordinátorky očkování Klatovské nemocnice Vladislavy Veselé náhoda. Pracovníci nemocnice totiž vyrazili před více než týdnem do kulturního domu Družba, aby zde vyzvedli velké stojanové tabule, které měly sloužit jako příčky očkovacích boxů nemocničního vakcinačního centra.

„Když jsme ale viděli tamní prostory, řekli jsme si, že to je ideální místo pro vznik velkého očkovacího centra pro Klatovy a okolí,“ líčí Veselá. Od této chvíle do otevření centra potřebovala nemocnice méně než týden.

„Stihli jsme to za tak krátkou dobu i proto, že nám vyšli vstříc hygienici i hejtmanství, kde jsme žádali o povolení mít v Družbě detašované pracoviště nemocnice,“ řekla Veselá. 

„Nemuseli jsme nic upravovat, zkrátka v Družbě to vypadá tak, jako kdyby ji architekt navrhl jako velkoočkovací centrum,“ svěřila se koordinátorka. 

Jedním vchodem tam lidé vcházejí a druhým vychází, což je ideální, protože se nepotkávají. „Jsou tam také ideální prostory na ředění vakcíny i zázemí pro IT, kde se zadávají data pacientů do celostátního systému ISIN,“ popsala Veselá. 

Příchozí mohou využít parkoviště u Družby, které město pro zájemce o očkování vyhradilo. Když tam nebude místo, o kousek dál jsou velká parkoviště u obchodních center.

Základem brzkého spuštění byla podle Veselé vstřícnost města, což je majitel objektu, neúčtuje si například ani korunu za pronájem. 

„Starosta Klatov nám sdělil, že je to služba pro veřejnost, poskytli nám i zázemí včetně uklízečky, pracovníka obsluhy, vrátnice, zkrátka zafungovala perfektní spolupráce,“ pochvaluje si Veselá.

Pokud se znovu rozproudí kulturní život, není podle ní problém, aby vedle sebe fungovalo obojí. „Prostor je tu totiž dost,“ uvádí koordinátorka očkování.

V Klatovské nemocnici byla dosud očkovací místnost v ambulantním traktu. Tyto prostory jsou ale omezené a velkoprůtokové očkovací centrum by zde naráželo na kapacitní limity. Navíc kvůli očekávanému návratu odkladné péče není možné ambulance využívat dlouhodobě. Oproti tomu Družba nabízí velké a variabilní prostory.

Zdravotníci očkující přímo v hlavním sále

„Také není vhodné, aby se takové množství lidí mísilo v areálu nemocnice s pacienty. Navíc pro zájemce o očkování potřebujeme prostor, kde si v klidu přečtou a vyplní informovaný souhlas, místo pro evidenci příchozích a krátký pohovor s lékařem, dále prostor pro očkovací boxy a také vhodné zázemí, kde budou lidé po aplikaci vakcíny odpočívat alespoň 30 minut, než budou moci odejít,“ říká Veselá.

„Kulturní dům má velké a velmi dobře hygienicky zajištěné prostory, zároveň je dům v těsné v blízkosti centra města,“ odůvodnil nabídku radnice starosta Klatov Rudolf Salvetr a doplnil, že město chtělo také odlehčit Klatovské nemocnici, která nyní musí zvládat běžnou hospitalizační a ambulantní péči i náročnou péči o covidové pacienty.

Do očkovacího místa v kulturním domě je přístup hlavním vchodem od Domažlické ulice, kde bude pro příchozí vyhrazeno parkoviště. Pro imobilní osoby nebo osoby s pohybovým hendikepem je umožněn i vstup z druhé strany budovy od Aretinovy ulice. Tam je k dispozici výtah.

Očkování probíhá přímo v hlavním sále. V přísálí pod balkonem jsou pak stoly a židle, kde lidé odpočívají po aplikaci vakcíny. Poté odcházejí bočním vchodem k parkovišti či výtahem k zadnímu vchodu.

„V současné době jsou připraveny tři očkovací boxy, které se budou využívat podle frekvence pozvaných lidí v daném dni. Až bude vakcín dostatek a očkování bude možné zintenzivnit, lze případně vytvořit ještě další boxy,“ doplnila Veselá.

Klatovská nemocnice do pondělního odpoledne naočkovala proti covidu-19 přesně tisíc lidí. Z toho bylo přes 440 zdravotníků, zhruba 60 pacientů, přes 300 klientů nebo zaměstnanců domovů pro seniory a 200 zájemců, kteří se k očkování objednali přes centrální rezervační systém. 

V Družbě v úterý naočkovali 78 lidí, mezi nejstaršími byla i devadesátiletá seniorka v plné síle. „Jsem ráda, že budu proti covidu chráněná,“ pochvalovala si. Jméno zveřejnit nechtěla.

Dnes v centru obslouží stejný počet lidí, další dva dny po 72 lidech. „A pak jsme v počtu vakcín pro Družbu na nule,“ sdělila Veselá, která si přeje jediné. Aby vakcín bylo v příštích dnech a týdnech mnohem víc.

  • Nejčtenější

Pardubice ovládly derby, Sparta zase přestřelku v Liberci. Na dno klesá Kladno

Východočeské derby mezi Pardubicemi a Hradcem zakončilo program kompletního 22. kola hokejové extraligy. Hlavní nedělní...

Sparta zvládla šlágr, znovu slaví i Třinec s lídrem. Kladno rychle opustilo dno

Hned šesti duely pokračovala hokejová extraliga v úterý. Program 23. kola zakončil šlágr mezi Spartou a Litvínovem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pavel Nedvěd exkluzivně. O Zlatém míči, práci, novém životě a reprezentaci

Premium Neznámý chlapík na něj mával od závory u tréninkového centra Juventusu. Pak nesměle zaťukal na okno u auta. „Myslel...

Na pražskou jízdenku až do Varů, méně vlaků přes Vltavu. Co se změní v dopravě

Od 10. prosince začne platit velké množství změn v dopravě v Praze a středních Čechách. K těm největším patří dopravní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dálnice D5 u tunelu Valík se propadá, komplexnější oprava začne na jaře

Jako loďky na velké mořské vlně nadskakují v posledních týdnech i naložené kamiony při vjezdu na most u tunelu Valík na...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Veřejné kluziště na Slovanech rozjíždí provoz, bude hostit i zábavné akce

Od 1. prosince začne v plném provozu sloužit obyvatelům Plzně veřejné kluziště pod otevřeným nebem ve Škoda sport parku...

Není to klasický romantický příběh, říká o baletu o Čajkovském choreografka

Nový balet Čajkovský ve Velkém divadle v Plzni popisuje složitý život světoznámého ruského hudebního skladatele Petra...

Plzeň rozšíří zónu placeného parkování k jižnímu a autobusovému nádraží

Na začátku prosince se zvětší rozloha oblasti, kde se v Plzni platí za parkování a kde jsou vyznačeny takzvané...

Na pražskou jízdenku až do Varů, méně vlaků přes Vltavu. Co se změní v dopravě

Od 10. prosince začne platit velké množství změn v dopravě v Praze a středních Čechách. K těm největším patří dopravní...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...