Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. prosince 2023 Barbora

Mansfeldova vojska v Plzni kdysi kosil kat. Skvělého střelce pak oběsili

  16:20
Dva měsíce se Plzeň bránila útokům Mansfeldových vojsk. Městské brány nakonec překonala děla a padly 21. listopadu 1618. Velkolepá rekonstrukce bitvy byla o víkendu k vidění v centru krajského města.

„Završilo se tím období velké slávy, které Plzeň dosáhla za vlády Habsburků. Ferdinand I. dal městu velká privilegia, která potvrdil jeho syn Maxmilián. Následoval je i Rudolf II., který měl Plzeň ve vážnosti také díky tomu, že tu pobýval,“ vypráví Petr Merxbauer ze spolku Plzeňští, který spolupořádal rekonstrukci obléhání.

Podle něj byla tehdy Plzeň druhým nejbohatším městem v českém království. „Po dobytí a zaplacení obrovských částek, které v přepočtu na dnešní peníze představují možná jeden a půl miliardy korun, byl ale konec. Město se muselo zadlužit a situace vedla ke zdevastování hospodářství. Plzeň se z toho až do novověku nedostala,“ říká Merxbauer.

Že by se město mohlo ocitnout v ohrožení, bylo zřejmé už po pražské defenestraci v květnu 1618, kdy zástupci protestantských stavů vyhodili z oken pražské radnice místodržící Slavatu s Martinicem a písaře Fabricia.

Po události, která spustila třicetiletou válku, představitelé Plzně jasně deklarovali, že stojí za císařem Ferdinandem II. a katolickou stranou. Město bylo poměrně dobře opevněné a azyl zde nacházeli katoličtí šlechtici a duchovní, kteří prchali před protestanty.

Přestože se dal útok očekávat, zástupce města poněkud zaskočilo, že první vojska je oblehla už v září. „Petr Arnošt II. Mansfeld měl na začátku k dispozici dva tisíce mužů. Šlo o žoldnéře z různých míst. Během následujících dvou měsíců jeho armáda postupně získávala další posily,“ sděluje Merxbauer.

Mansfeld dobyl Plzeň

Zatímco Mansfeld neměl o vojáky nouzi, Plzeň bránilo jen omezené množství bojovníků. Důležité bylo střežit městské brány, kterými by útočníci mohli proniknout. V čele místní armády byl císařský velitel Felix Dornheim.

První pokusy o dobytí se setkaly s nezdarem. Obránci spustili palbu, která působila oblehatelům poměrně velké ztráty. Velmi výraznou roli měl v tomto směru plzeňský kat.

„Byl to skvělý střelec, který pobil mnoho nepřátel. Zatímco obyvatelé Plzně si jej kvůli tomu velmi považovali a byli rádi, že ho na své straně mají, druhá strana o něm šířila pomluvy. Podle nich byl čaroděj, říkali mu fext, tedy člověk, který uzavřel smlouvu s nečistými bytostmi a tudíž byl nezranitelný,“ vypráví Petr Merxbauer.

Mansfeld zažádal o posily, které v řádu několika tisíc mužů také dorazily. Proti několika stovkám obránců to byla obrovská přesila. Začátkem října se město ocitlo pod urputnou střelbou a bombardováním. Pod Dornheimovým vedením se ale ubránilo.

Kruté boje přerušilo vyjednávání o kapitulaci. Tu Plzeňané rezolutně odmítli. Začali mít ale určité pochybnosti o loajalitě Felixe Dornheima. Ten všechny ujišťoval, že městu zůstane věrný.

A zřejmě i z tohoto důvodu pronesl přísahu: „Nechť nedočká na živě dnešního dne ten, jenž by s městem tím zůstati nemínil!“ Ten den panoval zrovna klid zbraní. Dornheim se večer procházel po městských hradbách. Jeden z Mansfeldových vojínů toho využil a zasáhl jej střelou do hlavy. Velitel na místě zemřel.

Nějakou dobu se v Plzni šířila zpráva, že Dornheim je jen zraněný. Když se ukázala pravda, na urputnosti, s níž místní vzdorovali, se nic nezměnilo.

Zlom přinesla až dvě těžká děla, která si Mansfeld nechal před hradby Plzně přivézt. Jejich střelám brány neodolaly a vojsku se tak 21. listopadu podařilo proniknout do města.

Hněvu útočníků neunikl plzeňský kat, který svým střeleckým uměním Mansfeldovy muže děsil. Nedlouho po dobytí města byl oběšen. K dalším ztrátám na životech plzeňských obyvatel už ale nedošlo. Představitelé města se s Mansfeldem domluvili na zaplacení tučného výkupného.

  • Nejčtenější

Trýzeň řidičů na D5: hodiny čekání za sebou, hodiny před sebou

Na západě Čech komplikoval v sobotu dopravu sníh. Zejména v jižní části Plzeňského kraje byly silnice kluzké a ve...

Pardubice ovládly derby, Sparta zase přestřelku v Liberci. Na dno klesá Kladno

Východočeské derby mezi Pardubicemi a Hradcem zakončilo program kompletního 22. kola hokejové extraligy. Hlavní nedělní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta zvládla šlágr, znovu slaví i Třinec s lídrem. Kladno rychle opustilo dno

Hned šesti duely pokračovala hokejová extraliga v úterý. Program 23. kola zakončil šlágr mezi Spartou a Litvínovem...

Třinec dál natahuje sérii, Kladno zdolalo Litvínov. Boleslav schytala debakl

Hokejová extraliga nabídla v pátek netradičně zúžený, pouze čtyřzápasový program. Čtyřiadvacáté kolo načali čtyřnásobní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na pražskou jízdenku až do Varů, méně vlaků přes Vltavu. Co se změní v dopravě

Od 10. prosince začne platit velké množství změn v dopravě v Praze a středních Čechách. K těm největším patří dopravní...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

V centrech měst Plzeňského kraje se od pátku do neděle rozsvítily vánoční stromy

Zhruba polovinu náměstí Republiky v Plzni zaplnili v neděli večer lidé, kteří se přišli podívat na vánoční trhy a...

Dětská pohotovost v Tachově se od Nového roku omezí, chybějí lékaři

S nedostatkem pediatrů se potýkají lidé v Tachově. Dětská pohotovost proto bude fungovat bez omezení pouze do konce...

Kraj schválil převzetí nemocnice v Sušici, její budoucnost je ale dál nejasná

Podmínky, za kterých by Plzeňský kraj převzal od města Sušice provozování tamní nemocnice, schválili zastupitelé kraje....

Trýzeň řidičů na D5: hodiny čekání za sebou, hodiny před sebou

Na západě Čech komplikoval v sobotu dopravu sníh. Zejména v jižní části Plzeňského kraje byly silnice kluzké a ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...