Po sto letech prochází katedrála velkou opravou, zmizí i šrámy z války

  17:34aktualizováno  17:34
Chrám svatého Bartoloměje na náměstí Republiky v Plzni je kvůli rozsáhlé rekonstrukci uzavřený. Zkrášlovací procedura potrvá přes dva roky a bude stát víc než sto milionů korun. Restaurování se dotkne celého interiéru katedrály, očistou projde i Plzeňská Madona.

Na některých místech uvnitř stojí lešení, restaurátoři rozebírají vybavení včetně oltářů a lavic, začíná se pracovat na čištění stěn.

„Musí se zpevnit tato freska, protože se zajišťuje statika kůru a teprve potom na něm mohou začít stavební práce,“ vysvětluje pár metrů za vchodem do chrámu Iva Fictumová z plzeňského biskupství.

Lidé z Agentury Jan Zrzavý, která rekonstrukci zajišťuje, postupně vybavení interiéru rozebírají a odvážejí. „Do ateliérů na různá místa, převážně do Prahy,“ uvádí Lenka Langpaulová z agentury. 

Zvláště citlivě pečují restaurátoři o Plzeňskou Madonu. „Protože to je záležitost vysoce duchovní, tak se k ní přistupuje ještě z jiného pohledu než k ostatním předmětům,“ vysvětluje zástupkyně agentury.

Chrám svatého Bartoloměje

Restaurování se dotkne celého interiéru chrámu. „Demontujeme věci, které tady jsou, uděláme na nich průzkumy. Ty se budou konzultovat s památkáři. Předložíme návrhy na restaurování a pak se začne se samotným restaurováním v ateliérech,“ líčí Lenka Langpaulová.

Tyto práce by měly podle dnešních předpokladů skončit v říjnu 2020. Langpaulová tvrdí, že práce na obnově a restaurování památek je napínavá a připomíná jí detektivku. 

„Když přijdete do památky něco opravovat, je to jako když vezmete knížku, začnete číst a až na konci se dozvíte, co bylo dřív,“ přirovnává.

Pro faráře Emila Soukupa je obnova interiéru chrámu srdeční záležitostí. „Protože v této farnosti jsem vyrůstal. Mám z toho nyní pocit veliké zodpovědnosti, protože není jiná možnost, než že se to musí povést,“ říká.

Farář tvrdí, že žádnou etapu obnovy nepovažuje za důležitější než jiné. „Já to vnímám jako celek. Ale samozřejmě Plzeňská Madona je pro mě v tomto prostoru na prvním místě. Ta se nebude restaurovat a pouze se očistí. Ona je v poměrně dobrém stavu a existuje názor, že jakýkoliv restaurační zásah by jí ublížil. A nic jiného tady není tak cenné. Dovolím si říct, že pro nás má obdobnou hodnotu jako korunovační klenoty,“ objasňuje Emil Soukup.

Už nyní se těší, až bude obnova interiéru hotová. „Jsem rád, že se konečně odstraní stopy po válce,“ ukazuje ke stropu chrámu, který poškodily kulky.

„V pětačtyřicátém roce 6. května ráno přišli na mši američtí vojáci a v kostele měli nahoře němečtí vojáci hlásku, proto se střílelo přímo tady v kostele. Stříleli ale nahoru a naštěstí ne po lidech,“ vypráví.

Chrám získá novou elektroinstalaci a osvětlení s pěti provozními režimy. První bude pro orientační nejnutnější osvětlení. Druhý pro základní jednoduché osvětlení. „Třetí na bohoslužby, čtvrtý na slavnostní bohoslužby a pátý na ty nejslavnostnější obřady, kdy bude celý kostel zářit,“ líčí Emil Soukup.

Po obnově se věřící dočkají i nových varhan nebo vyhřívaných sedadel. V podkroví vznikne nová expozice o historii kostela.

Katedrála je po dobu rekonstrukce uzavřena, veškerý program je přesunutý do kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici. Věž katedrály zůstává pro návštěvníky otevřena celoročně.

Práce na obnově interiéru a souvisejících úpravách v katedrále mají být hotové do konce roku 2020. Projekt má stát 103 milionů, z toho by měla 95 procent pokrýt dotace z EU.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Nouzové řešení selhalo. Limberský není stoper, potvrdil zápas v Záhřebu

Plzeňský obránce David Limberský předčasně končí zápas Evropské ligy v Záhřebu,...

Bylo jasně vidět, jak je zničený a zklamaný, když po druhé žluté kartě odcházel ze hřiště. Odvetné utkání prvního...

Další z rubriky

Opilec cestou z nevěstince uvázl s autem na louce, zavolal si policisty

Opilý cizinec si užíval na Folmavě v nevěstinci, pak chtěl odjet do Německa...

Na svoji poslední návštěvu Čech zřejmě dlouho nezapomene muž z Německa. Když si užil sexuální hrátky a alkohol v...

Soud znovu a detailně zkoumá zákrok ozbrojeného policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Okresní soud Plzeň-město dnes začal znovu projednávat zákrok zástupce velitele krajské policejní zásahové jednotky...

Výdaje na provoz MHD rostou, radní Plzně zvažují zdražení jízdného

Plzeňská radnice kvůli rychlému růstu výdajů na provoz veřejné dopravy zvažuje...

Radnice Plzně se chystá na horší časy. Chce zastavit růst výdajů na veřejnou dopravu. Letos na ni má dát téměř miliardu...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz