Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Celníci před 15 roky opustili hranice, z celnic jsou byty i obchody

  9:33
Vstup České republiky do Evropské unie mimo jiné znamenal, že celníci opustili hraniční přechody a přesunuli se do vnitrozemí. O tři roky později celnice a budovy policie nejen na hranicích s Německem už definitivně osiřely vstupem do Schengenského prostoru. Co je s budovami po 15 letech?

Opuštěné budovy bývalé celnice na hraničním přechodu Rozvadov (2014) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V listopadu 1997 byl současně s 62 kilometry dálnice D5 z Plzně do Rozvadova a dál do Německa otevřen i dálniční hraniční přechod Rozvadov. Byl největší ve střední Evropě. Spousty budov pro policisty a celníky z obou stran hranice, společná odbavovací pracoviště, desítky metrů dlouhá střecha zakrývající spousty odbavovacích míst pro oba směry.

Právě tady končila na konci 90. let v době krize na Balkánu snaha stovek lidí proklouznout na cizí doklady v pravidelných autobusových linkách do vytouženého Německa. Na přechodu byly sklady, haly pro uskladnění chlazeného a mrazeného masa, pod dálnicí v místech kontrolních stanovišť vedl tunel propojující policejní budovy na obou stranách dálnice.

Fotogalerie

Před lety vzpomínala pro MF DNES dlouholetá mluvčí celníků v Plzeňském kraji Jitka Blahutová, jaká byla na rozvadovské dálnici ta úplně poslední služba. „Večer 30. dubna 2004 jsem jela na dálniční hraniční přechod Rozvadov. Byla u něj fronta kamionů. O půlnoci se vstupem České republiky do EU začal platit volný pohyb zboží mezi zeměmi Unie. Řidiči úderem dvanácté zatroubili, ukázali doklady a pokračovali dál v cestě. Celní odbavení zboží se přesunulo do vnitrozemí,“ vybavila si Blahutová.

Vstupem do Schengenského prostoru v prosinci 2007 ztratil dálniční přechod význam. Většina budov dodnes chátrá. Řidiči využívají parkoviště na obou stranách dálnice, fungují tam čerpací stanice, rychlé občerstvení.

Jan Studecký z Ředitelství silnic a dálnic uvedl, že vize pro bývalý přechod je daná, už je schválen záměr přestavět ho na velkou odpočívku. „V rámci studie byly prověřovány možnosti využití objektů, žádná se nejevila jako ekonomicky udržitelná. Za posledních pět let nebyl ani indikován zájem investorů o využití celých budov. Ty jsou stavebnětechnicky zajištěné, nicméně se nepočítá s jejich dalším využitím. Výjimkou je jedna menší na levé odpočívce hned u dálnice, která sloužila pro osobní odbavení. Tam bude zázemí pro prodej mýta a pro řidiče. Ostatní budovy budou odstraněny a na jejich místě vzniknou stání pro osobní a nákladní automobily,“ nastínil Studecký.

Zdržení v úpravách bývalého přechodu je podle něj způsobené technickými problémy spojenými s předěláním nevyhovujících vjezdů.

Starý rozvadovský přechod je plný života

Zatímco dálniční přechod připomíná až apokalyptické místo, jen o necelé dva kilometry dál je původní rozvadovský přechod. Bývalé budovy celníků i někdejších pohraničníků v téměř kilometrovém území nikoho, jak se říkalo prostoru mezi celnicemi, jsou opravené, přestavěné a využívané.

Bývalý dlouholetý rozvadovský starosta Jindřich Červený řekl, že s využitím objektů měli dost starostí. „Když celníci a pak i policisté odešli z hranice, dlouho nikdo nevěděl, jestli si ministerstvo vnitra či celníci budovy nechají, nebo co s nimi bude. Objekty byly zavřené. Podařilo se, že všechny budovy jsou nyní obsazené. Je tam ubytování, free shopy s oblečením, potravinami, alkoholem, restaurace. V nejstarší budově přímo před hranicí je Muzeum železné opony,“ vypočítal Červený.

Dálnice D5 slouží řidičům 20 let (6. listopadu 2017)

6. listopadu 2017

Podobným směrem se vydali i na druhém velkém přechodu v kraji ve Folmavě na Domažlicku. Některé staré budovy už před lety zbourali, další jsou zrekonstruované. Před přechodem vyrostly čerpací stanice, free shopy i kasina. „Místo haly na prohlížení kamionů je už asi dva roky obchodní dům, vypadá to tam pěkně,“ shrnul místostarosta Vladimír Koranda z České Kubice, pod kterou Folmava patří.

V Železné Rudě dlouho řešili, co s s budovou bývalé celnice v Alžbětíně, kterou obec získala bezplatně od státu před deseti lety. Od začátku letošního roku je opravená a plně obsazená. V přízemí je restaurace a bezcelní obchod s levnějším značkovým i regionálním zbožím. Dvě horní patra přestavělo město na byty. „Dříve plánované česko-německé infocentrum bude fungovat uprostřed města,“ řekl v lednu ČTK starosta Filip Smola.

Ve druhém patře celnice byly už několik let dva městské byty a loni k nim přibylo pět garsonek. Jsou o patro níž, vznikly z bývalých kanceláří a služeben celníků. Město je dokončilo za dva miliony korun velmi rychle, protože eviduje velký zájem o levnější bydlení. Celkem jich má teď město třicet.

Celnice ve Všerubech se změnila v dům s obecními byty

I ve Všerubech na Domažlicku slouží budova na české straně k bydlení. Starosta Václav Bernard řekl, že o jejím využití měli po převzetí hned jasno. „Buď bude sloužit ke komerčním účelům, nebo pro bydlení. Nějakou dobu jsme ji nabízeli, ale nebyl zájem. Tak jsme ji upravili na bydlení, protože v obci máme nedostatek bytů. Dvě etapy jsme už realizovali, přestavba na dvanáct bytových jednotek nás stála asi osm milionů korun. Teď nás čeká třetí etapa, ve které vzniknou čtyři velké byty. Už nyní máme na úřadě žádosti o jejich přidělení,“ popsal starosta Bernard.

Rozvadov byl ucpaný kamiony (1. listopadu 2016)

1. listopadu 2016

V soukromých rukou je budova u bývalého hraničního přechodu Svatá Kateřina nedaleko Nýrska. Na bývalém přechodu Železná na Domažlicku ještě stojí uprostřed silnice policejní a celnický přístřešek s pracovní buňkou. „Když jsme areál přebírali, měli jsme v dokumentech, že v případě potřeby musíme umožnit třeba veterinární kontroly. Buňky jsme tam nechali, řidiči u nich dodnes zpomalují. Nikoho neohrožují, ale plánujeme, že je do dvou let odstraníme,“ podotkl starosta Bělé nad Radbuzou Libor Picka.

V Lískové na Domažlicku investor vybudoval na hranicích čerpací stanici a obec Nemanice hraniční budovu pronajímá. „Plánovali jsme tam vybudovat i kadeřnictví a infocentrum, ale ne vše se nám podařilo. Infocentrum vznikne možná v budoucnu, ale zatím zájem o informace přímo na hranicích není příliš velký, vždyť nedaleko je mnohem větší bývalý přechod Folmava. Objekt jsme celý pronajali, nájemce se o něj dobře stará, nás to nic nestojí,“ zhodnotil starosta Nemanic Ivan Bartošek.

Autor:
  • Nejčtenější

Z melioračních rour zpátky na povrch, šumavská voda se vrací do krajiny

Rozlehlá území Národního parku Šumava se vzpamatovávají ze zásahů a snah změnit zdejší přírodní podmínky především v...

Zaběhnutý vlčák strávil noc v lese omotaný za vodítko, hledal ho i dron

Nervy drásající chvilky zažila Lenka Kolářová během procházky se svým psem v lese u Plzně. Ačkoliv měla zvíře na...

Lokomotiva si měla vydělat na opravu, před parádní jízdou ale zradil kompresor

Po šesti letech od zprovoznění čeká historickou parní lokomotivu z roku 1957 generální oprava. Nutné práce vyjdou na...

Říha o nominaci: Dělat ještě dramatické změny? Přišlo by mi to zvláštní

Premium Vedení reprezentace ukázalo při čtvrteční nominaci na olympijské hry 2022 na nejsilnější možný výběr. Tedy téměř, myslí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spodní voda od bytových domů v Plzni má končit v Boleváku

Příběh zneužití městské kanalizace k nápravě nedostatků sporného projektu na stavbu čtyř velkých bytových domů u...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Po rezignaci ministra kultury Baxy se stal primátorem Plzně Pavel Šindelář

Ministr kultury Martin Baxa z ODS dnes rezignoval na funkci primátora Plzně a zastupitelé do čela města zvolili jeho...

Upravená voda z řeky Berounky může Bolevecký rybník v Plzni plnit roky

Už letos na podzim by do vysychajícího oblíbeného rekreačního rybníku Bolevák v Plzni mohla přitékat voda z Berounky....

Zaběhnutý vlčák strávil noc v lese omotaný za vodítko, hledal ho i dron

Nervy drásající chvilky zažila Lenka Kolářová během procházky se svým psem v lese u Plzně. Ačkoliv měla zvíře na...

Pytlák zastřelil tři jeleny a daňka, odnesl si jen uříznuté hlavy s parožím

Policisté na Plzeňsku hledají pytláka, který ve čtyřech případech ulovil vysokou zvěř. Vždy jen uřízl hlavu s parožím a...

Advantage Consulting, s.r.o.
Lakýrník na mokro (od 32000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 32 000 - 36 000 Kč

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Lela má poměr s jiným. Hrál si na kamaráda, spal s mou ženou, říká Vémola

Karlos Vémola (36) se v emotivním nočním živém vysílání na sociálních sítích svěřil s tím, že opět řeší problémy ve...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...