Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Vysídlenci z Brd i po letech bojují o své pozemky. Chtějí oslovit vládu

  5:30
Lidé, kteří se museli v 50. letech minulého století nuceně vystěhovat z brdských vesnic, ani po letech nevzdávají boj za své pozemky. V nejbližší době osloví vládu i poslance.
Rodák ze Záběhlé Miloslav Čejka je jedním z pamětníků násilného vysídlení Brd....

Rodák ze Záběhlé Miloslav Čejka je jedním z pamětníků násilného vysídlení Brd. (22. května 2016) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Miloslav Čejka z Hrádku u Rokycan nemá jako většina lidí v občanském průkazu jméno města nebo vesnice, kde se narodil. Ale má tam napsáno jen: Brdy.

Narodil se totiž v obci Záběhlá, kterou komunisté v 50. letech minulého století srovnali spolu s dalšími brdskými vesnicemi se zemí proto, aby v místě mohl vzniknout vojenský újezd.

„Jsme jako zvěř, která nemá místo narození, navíc nám nebyly pozemky jako jiným restituentům vráceny,“ říká Čejka, který se spolu s dalšími lidmi soudí o náhradu od roku 1989. Ale zatím marně.

Naposledy rozhodl v neprospěch vysídlenců Ústavní soud v roce 2006, oni se ale naděje nevzdali.

Jednou z posledních akcí Svazu vyhnanců z Brd, který sdružuje stovky vyhnanců z obcí Záběhlá, Padrť a Kolvín, bylo osobní předání dopisu prezidentu Miloši Zemanovi, když byl letos v únoru na návštěvě Plzeňského kraje.

V listě obyvatelé sdělují, že jejich požadavky na navrácení nemovitého majetku jsou legitimní, a že co bylo ukradeno, má být navráceno. V nejbližších dnech hodlají oslovit vládu i poslance. Prezident jim odpověděl například to, že na místech vesnic by měly být tabule informující o osudu vyhnanců a jejich domů.

Obyvatelé Brd byli poprvé vysídleni během 2. světové války v roce 1941. Po skončení války se do svých chalup a statků vrátili. V roce 1952 komunisté pak vesnice úplně zlikvidovali. Nejdříve vysídlili čerstvé navrátilce a jejich domy zbořili.

Členové Svazu vyhnanců z Brd mají podle Čejky doklady o tom, že i když dostali za svůj majetek v 50. letech zaplaceno, což je důvod, proč jim nebyl majetek vrácen, jednalo se o vystěhování pod nátlakem.

„Tvrdili o nás, že jsme nepřátelé socialismu. Vyhrožovali nám, že se budou mstít na dětech. To soudy přehlížely, proto by nám měly být nemovitosti vráceny. Náš případ si instituce přehazují jako horký brambor, ať už se jedná o armádu, vládu či ministerstvo spravedlnosti. Z něho nám odepsali, že bychom se měli spolehnout na nezávislé soudy, protože ministerstvo do jejich rozhodování nemůže zasahovat,“ vypráví Čejka, podle kterého už spousta pamětníků zemřela.

Rodina Čejkova měla v Záběhlé 3,5 hektaru polí a dům. „Dnes je tam holá pláň. Před 25 lety bylo naším záměrem obce obnovit. To už ale dnes nepřipadá v úvahu, protože spousta lidí zemřela a ostatní na to nemají sílu,“ říká Čejka.

Historické snímky z Brd

O pocitech vyhnanců nejvíce vypovídá vyjádření na jejich webových stránkách: „V brdské krajině se uměle vytvořila krajina bez lidí, něco, co se dotkne každého člověka stojí-li na hrázi Padrti a přemýšlí, že kousek odsud stála škola, hostinec apod.“

Podle Čejky si lidé z Brd dělali po sametové revoluci velké naděje. „Těšili se na návrat. Ale zůstali jsme s holýma rukama,“ vypráví Čejka.

Velký smutek podle Čejky přineslo i rozhodnutí o tom, že přesně ta místa, kde bývaly vesnice, se v chráněné krajinné oblasti staly první zónou, tedy územím s nejvyšší ochranou.

„My jsme proti tomu protestovali, ale dostali jsme odpověď, že je to kvůli vodohospodářským otázkám. Nevím, jestli to nebyl záměr, abychom se už ke svému majetku nedostali,“ říká Čejka. Jisté je podle něj jen to, že se spolek nemohl stát účastníkem řízení, který by mohl mluvit do vzniku chráněné krajinné oblasti.

Čejka míní, že po roce 1989 se dala záležitost vyřešit tak, že lidé z Brd by vrátili peníze, které za domy prodané pod nátlakem za minulého režimu dostali a pozemky se jim mohly vrátit zpět.

„Například my jsme v padesátých letech dostali za dům a 3,5 hektaru 25 tisíc korun. Tato suma neodrážela skutečnou cenu majetku, protože za polovinu si sestra tehdy koupila jako novomanželka nábytek do ložnice,“ popsal Čejka. Zbytek podle něj pohltila měnová reforma v roce 1953, která lidi v tehdejším Československu připravila o většinu úspor.

  • Nejčtenější

Hospůdka, kterou chválil i Pohlreich, se znovu otevře. Manželé našli sílu i chuť

Kdo si oblíbil pošumavskou hospůdku U Štěpána v Petrovicích na Klatovsku, může mít nyní důvod k radosti. Po více než...

V noci hořela známá restaurace Angusfarm. Začneme znovu, říká majitel

V Soběsukách na jižním Plzeňsku vzplál ve čtvrtek večer penzion s restaurací Angusfarm, která byla vyhlášená svými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soud zrušil stavební povolení na rozestavěný dům kvůli parkovacím místům

Senát Krajského soudu v Plzni zrušil stavební povolení na právě stavěný osmipatrový dům v Poděbradově ulici v Plzni a...

Afghánec, který ve Varech pobodal ženu a druhou rdousil, dostal 22 let

Výjimečný trest 22 let ve věznici se zvýšenou ostrahou a následné vyhoštění ze země na dobu neurčitou vyměřil v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Střelu se někdo pokoušel rozebrat, říká pyrotechnik o tragédii v Brdech

Výslechem znalce a pyrotechniků pokračovalo u soudu v Rokycanech hlavní líčení s vojenským pyrotechnikem Martinem...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Vyzýval kvůli pandemickému zákonu k útokům na politiky, dostal 5,5 roku

Krajský soud v Plzni potrestal šestatřicetiletého Tomáše Čermáka z Holýšova na Plzeňsku za podporu a propagaci...

Hvězdou hudebních cen Žebřík bude kytarový virtuos Michal Pavlíček

Koncertní sety legendárního kytaristy a skladatele Michala Pavlíčka a pardubické pop-punkové kapely Vypsané fiXy budou...

Soud zrušil stavební povolení na rozestavěný dům kvůli parkovacím místům

Senát Krajského soudu v Plzni zrušil stavební povolení na právě stavěný osmipatrový dům v Poděbradově ulici v Plzni a...

Pokuta za nevyslání sanitky k pacientovi neplatí, případ se vrací k soudu

Okresní soud Plzeň-jih se bude muset znovu zabývat případem lékaře ze záchranné služby, který odmítl poslat pacientovi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

Evropští ministři stvrdili konec spalovacích motorů. S jednou výjimkou

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie v úterý definitivně rozhodli o schválení normy, která omezí...