Jiří Drahoš na návštěvě Muzea dýmek v Proseči v říjnu 2017.

Jiří Drahoš na návštěvě Muzea dýmek v Proseči v říjnu 2017. | foto: archiv Města Proseč

Přednosta stanice a dýmkař. Dědové uchazečů o Hrad žili v kraji perníku

  • 0
Vztahy Miloše Zemana ke Kolínu a k Vysočině, jakož i Jiřího Drahoše k Jablunkovu na Těšínsku jsou obecně známé. Oba muži mají však také díky svým předkům blízko k některým místům v Pardubickém kraji. Jeden z nich měl úzký vztah k železnici, další ke školství, ale i k odboji proti nacistům.

Miloš Zeman křtil v Pardubicích v roce 1996 svůj volební autobus Zemák. Území kraje procestoval později jako premiér a zvláště coby prezident při řadě návštěv.

Během nich poklepával na základní kameny, přijímal symbolické klíče obcí, nejlepší pochutiny regionu, robota podávajícího cigaretu, jelení paroží i další dary.

A samozřejmě se setkal s množstvím zaměstnavatelů, zaměstnanců i politiků ve službě státu i samospráv. Od vztahu k mnoha místům, vyplývajícím z jeho politického působení, se liší jeho dávná rodinná vzpomínka na Ústí nad Orlicí, o níž promluvil na tamním náměstí v roce 2013.

„Můj dědeček byl za první republiky přednostou železniční stanice ve staré budově ústeckého nádraží a moje maminka mě v mých deseti letech k této budově vzala a téměř se slzami v očích ukazovala služební byt svého tatínka,“ řekl tehdy Miloš Zeman.

„Po letech jsem se byl na starou budovu nádraží znova podívat a měl jsem tak trochu maminčiny pocity,“ řekl v úvodu svého tehdejšího vystoupení na Mírovém náměstí za účasti stovek lidí.

Drahošův otec i strýc byli v odboji za II. světové války

Druhý uchazeč o post prezidenta Jiří Drahoš má díky svým předkům vztah zvláště k Proseči.

„Můj otec Jiří, povoláním učitel, pocházel z Proseče u Skutče. Během druhé světové války spolupracoval s partyzány na Vysočině. Jeho výslech na gestapu skončil naštěstí ‚jen‘ zmrzačením několika prstů,“ uvedl Jiří Drahoš na Facebooku po své říjnové návštěvě Proseče.

Jméno rodiny Drahošovy figuruje ve všech čtyřech publikacích, které město vydalo na téma odboje za druhé světové války.

„Za okupace se podílela na druhém odboji, a významně tak pomohla řadě občanů, a to nejen z Proseče, ale i z okolí. Rod Drahošů je s Prosečí spojen také výrobou dýmek a kuřáckých potřeb, která má na Prosečsku více než 175letou tradici,“ řekl starosta Jan Macháček.

Drahošův dědeček Josef Drahoš byl dýmkař a vyráběl dýmky ze slonoviny. Jako řezbář spolupracoval se sousedem přes silnici panem Rejentem, který byl významnou osobností Proseče.

Podle něj při své říjnové návštěvě výrobce i Muzea dýmek Jiří Drahoš s úctou hovořil o Proseči a regionu Vysočiny, kam jezdil za svým dědečkem a odkud pocházel jeho tatínek a další členové rodiny.

Jiří Drahoš, otec bývalého předsedy Akademie věd, studoval tříletý učitelský ústav v Litomyšli. Ve svých 23 letech například v době dopadení podplukovníka Svatoně a kapitána Sošky a po zatčení svého bratra převedl rodinu dalšího ohroženého odbojáře do bezpečí na Vysočinu.

S rodem Drahošů je spojen i strýc Josef Drahoš, jehož jméno je uvedeno na pomníku padlých v Perálci nedaleko Proseče.

Za druhé světové války se zapojil do odbojového hnutí hasičské župy Vysoké Mýto a v říjnu 1944 přechovával ve škole legendárního odbojáře Svatoně.

Dědeček doplatil na hon na živnostníky

Tento Josef Drahoš byl 1. listopadu 1944 v perálecké škole před zraky svých žáků gestapem zatčen.

„Po příchodu gestapa přímo do vyučování, paradoxně na právě probíhající hodinu němčiny, byly všechny děti nevybíravě a pod hlavněmi samopalů vyhnány ze školy. Vyděšené se potom ukrývaly na několika místech po Perálci, na zahradách, na hřbitovech a v křoví,“ řekla pamětnice a současná starostka Perálce Milada Drahošová.

Josef Drahoš byl později uvězněn v terezínském koncentračním táboře. Dočkal se osvobození tábora, ale v lounské nemocnici 20. května 1945 zemřel na otravu tyfem.

Otci odbojářů neboli dědovi dnešního kandidáta na prezidenta, který jako dýmkař proslul zvlášť cennými špičkami ze slonové kosti, byla při pronásledování živnostníků v 50. letech během domovní prohlídky podstrčena zbraň a na základě toho dostal trest dva roky, které si odseděl ve slovenské Ilavě.

Podle prosečského starosty prezidentský kandidát Jiří Drahoš s další návštěvou města počítá, ať už volby dopadnou jakkoli.

„Osobně mu přeji, aby ve volbách uspěl a abychom měli skutečně důstojného prezidenta, který dokáže naši republiku dobře reprezentovat v zahraničí a bude pro občany vzorem a podporovatelem národní hrdosti. Ale respektuji názor všech občanů, od toho demokratické volby jsou,“ dodal starosta Jan Macháček.