Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Východočeské divadlo dohraje, co dluží. Sezonu uvede Božena Němcová

  9:41
Východočeské divadlo v Pardubicích zahajuje 1. září sezonu předpremiérou hry Lenky Lagronové Jako břitva. Byla sice nazkoušena již na jaře, ale kvůli restrikcím souvisejícím s nemocí covid-19 na svou premiéru dosud čekala.
Martina Sikorová jako Božena Němcová a Petra Janečková jako její druhé já ve...

Martina Sikorová jako Božena Němcová a Petra Janečková jako její druhé já ve hře Jako břitva. | foto: Jan Faukner

Text na motivy života a díla Boženy Němcové nastudoval režisér Radovan Lipus. 

„Spíš než konkrétní a suchopárný didaktický barvotisk české spisovatelky je to pokus o symbolický portrét výjimečné ženy ve střetu s průměrným okolím a společností. Ano, je tam samotná Božena, ale i jakési její alter ego nebo chcete-li vnitřní hlas, který se jmenuje Bára,“ řekl režisér ke hře, která otevře novou sezonu. 

Ta se od těch tradičních předcovidových bude významně lišit.

„Nové inscenace začneme připravovat až od ledna příštího roku, takže nebudeme zkoušet a bude víc času na reprízy. Omezíme dovozy a zájezdy a budeme se snažit dohrát vše, co dlužíme našim abonentům a divákům, kteří jsou nám věrní a jsou základem pro naše fungování,“ uvedl ředitel Východočeského divadla Petr Dohnal.

Pomyslná fronta titulů, které čekají na své premiérové uvedení, je docela dlouhá. Z loňské sezony se totiž neodehrálo abonentům prakticky nic vyjma inscenací Zahradní slavnost a Noc na Karlštejně, které zhlédli držitelé premiérového předplatného. 

Vedle těchto představení tak na své diváky stále čekají retrokomedie z osmdesátých let Normální debil 2, výše zmíněná hra Jako břitva, vztahový milostný trialog Venkov, napínavý komorní příběh Pochyby a dramatizace románu Kateřiny Tučkové o ženách s nadpřirozenými schopnostmi Žítkovské bohyně. 

Východočeské divadlo 2021/22

V interiéru městské scény se začne hrát ve středu 1. září. Stále platí dodržování protiepidemických opatření sestávající z nošení respirátorů a doložení potvrzení o očkování, prodělání nemoci či absolvování testu. V závěru loňské sezony muselo divadlo kvůli nemoci zrušit tři představení Noci na Karlštejně ve dnech 8. – 10. 7., náhradní termíny jsou 14. 10. a 13. 11. v divadle

Plánované novinky 2022

Hlavní scéna 26. 2. Alan Ayckbourne: Ona není vadná! (režie Zdeněk Dušek) 

23. 4. Petr Abraham: Mimo záznam (režie Petr Novotný) 

11. 6. Joseph Stein – Stephen Schwarz: Pekařova žena (režie Petr Gazdík) 

Malá scéna ve dvoře

 21. 5. N. J. Berry: Rychlost dopadu sněhové vločky (režie Mikoláš Tyc)

Tyto a ještě několik inscenací ze 110. sezony tak budou tvořit gros následujících měsíců.

„Nabízíme velké množství rozličných druhů abonmá. V zásadě lze říct, že platnost všech nedohraných abonentek se prodlužuje. V současné době nám zbývá dohrát ještě několik titulů z předminulé sezony, do které již zasáhla covidová pandemie. V říjnu bychom tak měli ukončit sezonní abonmá 2019/20. Předplatné za minulou sezonu se prakticky ruší a jeho platnost se přesouvá na letošní sezonu 2021/22, což platí především pro premiérové a generálkové abonenty, kteří měli své předplatné již loni obnovené,“ sdělil mluvčí divadla Radek Smetana.

Bližší informace o jednotlivých druzích předplatného podají divákům pracovnice obchodního oddělení. Abonenti by tak měli sledovat zveřejňování programu, aby našli svůj titul.

Novinky budou jen čtyři

Vzhledem ke zmíněné nutnosti odehrát nazkoušená, a dosud neuvedená představení plánuje vedení divadla připravit pouze čtyři premiéry, a to po Novém roce.

„Chceme nabídnout inscenace, které budou lehčího žánru a lidi potěší, protože těch náročnějších titulů máme na repertoáru dost,“ řekl Petr Dohnal.

Nejprve se do Pardubic vrátí režisér Zdeněk Dušek. Prostřednictvím crazy komedie Ona není vadná! zavede do televizního studia, kde se natáčejí nekonečné seriály, není moc peněz a kde zaměstnávají herecké roboty.

Kmenový režisér divadla Petr Novotný pozve ve své hře Mimo záznam do zákulisí vysoké politiky. Dalším hostem bude režisér Petr Gazdík, díky němuž rozezní interiéry francouzský moderní šanson v muzikálu Pekařova žena. 

A na Malé scéně ve dvoře připraví Mikoláš Tyc působivou hru Rychlost dopadu sněhové vločky, jež ukáže, jak silné může být nevyhnutelné sblížení i míjení dvou lidí.

I přes bezpočet dohrávaných představení se v nové sezoně objeví i hostující soubory a herci, jako jsou například Simona Stašová v roli dnes již kultovní Shirley Valentine, Jiří Bartoška v inscenaci Moje hra, Loser Cirques Company, Divadlo ABC s Revizorem, Věra Martinová či Orchestr Karla Vlacha.

Během uzávěry v loňské sezoně začalo Východočeské divadlo uvádět přenosy besed či scénických čtení na sociálních sítích. Projekty byly diváky poměrně vyhledávány.

„Ve streamování budeme určitě pokračovat. Osvědčily se nám online diskusní pořady o nově nastudovaných inscenacích, které pod názvem Dveře dokořán speciál moderovala a bude moderovat dramaturgyně Jana Uherová. 

První se uskuteční 4. října a hosty budou režisér Břetislav Rychlík a herci Petr Borovec a Martin Mejzlík, kteří pohovoří o inscenaci Havlovy Zahradní slavnosti,“ dodal Radek Smetana. Nezbývá než doufat, že letošní sezona už vyjde podle plánů.

  • Nejčtenější

Liják zatopil ulice, lidé se ve vodě ráchali i s nafukovacím plameňákem

Ve čtvrtek večer se Pardubicemi prohnal velmi silný přívalový déšť, který zatopil centrum města. Toho se však místní nezalekli, ba naopak. Vyrazili do ulic a užívali si vodní hrátky v lagunách.

12. července 2024  11:43

Je to rebel! Většinu hlášek jsem vymyslel sám, vzpomíná Petr Nárožný

Premium

Spadlo ti to, Máchale, seber si to. Já přijdu. Je to rebel! Větičky, které zlidověly díky čtyřicet let staré pohádce S čerty nejsou žerty. Petr Nárožný v ní hrál nerudného kaprála. Teď pohádku uvádí...

8. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krutý příběh dlouho utajovaného vítěze Velké pardubické. Za úspěch přišla smrt

Premium

Úspěch se neodpouští. Toho se držela v 50. letech Státní bezpečnost, která dohnala k smrti Vladimíra Hejmovského, nejstaršího vítěze Velké pardubické z roku 1951. Je otázkou, zda tehdy skokem z okna...

10. července 2024

Ženy v bouřce zaháněly koně do stájí, zasáhl je blesk. Jedna zavolala pomoc

Středeční velké bouřky si na Pardubicku kromě zpožděných vlaků a popadaných stromů vyžádaly také lidská zranění. V Časech blesk uhodil do dvou žen. Jedna upadla do bezvědomí, druhá stihla přivolat...

11. července 2024  11:38

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Motorkáři platili za zakázané předjíždění, odhalil je policejní dron

Policejní dron usvědčil dva motorkáře, kteří předjížděli, kde neměli. Odhalil je při kontrole, kterou policisté dělali včera na frekventované silnici I/35 mezi Litomyšlí a Svitavami, zaměřené na...

9. července 2024  16:03

Ve Chvaleticích hořela dvougaráž. Hasiči vytáhli dvě propanbutanové lahve

Ve Chvaleticích na Pardubicku v neděli v podvečer hořela dvougaráž. Původně hasiči oznámili, že oheň zachvátil rodinný dům. K ohni hasiči vyjeli po 19:00. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

14. července 2024  20:33

Rok v nových Mlýnech: Pardubickou galerii navštívilo třikrát víc lidí

Gočárova galerie už funguje v Automatických mlýnech rok. Starou mlýnici zdařile přeměněnou na nové sídlo krajské galerie navštívilo za tu dobu čtyřiačtyřicet tisíc lidí.

14. července 2024  8:52

Plátno je už na místě. Letní kino v Pardubicích spustilo program

O něco později než obvykle začala už 19. sezona bezplatného letního kina v Pardubicích. V nabídce jsou české filmy, oceněné snímky i kasovní trháky. První film se vysílal v pátek, další budou...

13. července 2024  8:11

Pardubickou ofenzivu doplnili dobře známý Zifčák a německý objev Leipold

Pardubičtí fotbalisté posílili týden před začátkem prvoligové sezony ofenzivu. Východočeský celek získal na roční hostování ze Sigmy Olomouc útočníka Pavla Zifčáka, jenž se vrací do bývalého...

12. července 2024  18:09

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...