Plochodrážní závod Zlatá přilba.

Plochodrážní závod Zlatá přilba. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pořadatelé Zlaté přilby i Velké pardubické tápou, kdo vyplatí ušlý zisk

  • 13
Pořadatelé Zlaté přilby a Velké pardubické by chtěli dosáhnout na kompenzaci za ušlé zisky při pořádání obou loňských podzimních vrcholů. Na svítkovský plochodrážní ovál bylo vpuštěno dva tisíce fanoušků, na tribuny pardubického závodiště nemohl nikdo. Navzájem se shodují, že dotace, které by jim nahradily škody, nenašli.

Zlatá přilba – tři miliony korun. Velká pardubická – deset milionů korun.

Na takové částky vyčíslili pořadatelé akcí škody, které jim vznikly. Pro oba je příjem z podzimních vrcholů hlavní finanční injekcí, která doléčí jejich rozpočty a pomůže jim přežít.

„Pořád se snažíme najít nějakou výzvu nebo program, jenž by nám umožnil vyrovnat ztrátu, která nám pořádáním loňské Velké pardubické vznikla. Jsme akciová společnost majoritně vlastněná městem a nenašli jsme program, který bychom mohli využít. Žádná výzva, která by nám pomohla využít kompenzaci, vypsána nebyla,“ řekl ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller.

Národní sportovní agentura vypsala společně s ministerstvem průmyslu a obchodu loni na podzim dotační program Covid – sport 2, kde mohli žadatelé uplatnit své marně vynaložené náklady ze svých sportovních akcí a který nyní žadatelům vyplácí příspěvky na jejich účty.

Zástupci Dostihového spolku i pardubických plochodrážníků ale shodně tvrdí, že se do kritérií, která mají splnit pro to, aby dosáhli na dotaci, nemohou vejít.

„Není žádný program, u něhož bychom mohli čerpat. V programu Covid – sport 2 není na tyto akce pamatováno. Národní sportovní agentura sice vydala programy pro covid, ale jsou limitovány datem 31. července. Peníze tedy dostaly akce, které postihla první vlna covidu. My spadali do druhé. Proto jsme z něj nemohli žádat vůbec o nic,“ řekl mluvčí pardubické Zlaté přilby Petr Moravec.

Plochodrážníci se pokoušeli získat peníze za ušlý zisk z Grand prix České republiky, která se konala v druhé polovině září v Praze. Ani tam totiž nemohl přijít dostatečný počet diváků a akce se dostala do ztráty.

„Vůbec se nám nedaří vejít se do dotačního programu, kam bychom se mohli přihlásit,“ uvedl Moravec a těžko hledal smířlivější tón.

V dotačním programu Covid – sport 2, který nyní Národní sportovní agentura vypsala, jsou však jak dostihy, tak motorismus diskriminovány.

„Není o co žádat, tam je vyjmenováno 11 sportovních odvětví a těm tyto peníze pokrývají testování na covid-19,“ řekl Moravec.

Plochodrážníci požadují doplatit rozdíl, který kvůli omezenému počtu lidí nemohli vybrat na vstupném.

Z pořádání Velké pardubické i Zlaté přilby žijí celý rok

Srovnáním návštěvnosti loni a předloni došli k tomu, že ztráta vychází na sumu kolem tří milionů korun. Kvůli malému výdělku osekali plochodrážníci například mládežnický sport.

„Zlatá přilba nám vydělává na celou sezonu,“ vysvětlil Moravec.

Jistou nadějí pro pardubické pořadatele tak zřejmě zůstává nyní to, že Národní sportovní agentura ještě přehodnotí situaci ve sportu a vypíše další program.

Nereálné to není. „V současné době analyzujeme situaci ve sportu a podle ní budeme řešit případnou další pomoc,“ řekl tiskový mluvčí Národní sportovní agentury Jakub Večerka.

Jak Zlatou přilbu, tak Velkou pardubickou doprovází páteční a sobotní program. Zatímco na plochodrážní ovál ve Svítkově si ještě vybraní návštěvníci cestu najít mohli, Dostihový spolek sobotní mítink, který Velkou předchází, zrušil a vybrané dostihy vložil do nedělního programu.

Na závodiště se tak kromě pořadatelského týmu dostali v omezeném počtu pouze jezdecké ekipy a novináři.