Pardubický útulek pro opuštěná zvířata je zastaralý.

Pardubický útulek pro opuštěná zvířata je zastaralý. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubice našly místo pro útulek, nakonec bude ve Starých Čívicích

  • 3
Dlouhé roky pardubičtí politici marně hledali místo, na které přesunou útulek pro opuštěná zvířata. Nakonec našli parcelu u průmyslové zóny ve Starých Čívicích. Stavba vyjde na zhruba 70 milionů korun.

O Češích se tvrdí, že jsou národ pejskařů a milovníků domácích zvířat. Ovšem pokud jim někdo řekne, že u domu budou mít útulek, tak jsou ostře proti.

„Je to stejné jako se spalovnou nebo dálnicí. Všichni víme, že jsou potřeba, ale zároveň chceme, aby byly co nejdál od nás,“ uvedl náměstek pardubického primátora Jan Nadrchal z hnutí ANO.

Pravdou je, že příběh stěhování pardubického zařízení pro zaběhnutá zvířata je téměř bizarní. Politici na mapě procestovali prakticky celé krajské město, než našli místo, kde proti útulku (snad) nikdo nebude protestovat. Zvířata by měla mít domov na západní straně Starých Čívic nedaleko výpadovky na Přelouč.

„Je to čtvrtý návrh městského útulku za poslední čtyři roky. Navíc k tomu jsme prověřovali celkem přes třicet lokalit, které se různě analyzovaly. Všude jsme narazili na odpor tamních lidí,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát z ANO.

V minulosti radní neuspěli s návrhy umístit zvířecí útulek v bývalých kasárnách na Hůrkách, na závodišti nebo v lesoparku na Dukle v objektu označovaném jako Bobr.

„Vnímáme obavu obyvatel z nárůstu hluku. Jednak štěkání psů z útulku samotných. Navíc i interakce mezi psy v útulku a psy, které chodí do lesoparku lidé venčit. V blízkosti je bytová zástavba i základní škola,“ uvedl zastupitel pátého městského obvodu Dukla Petr Netolický z KDU-ČSL s tím, že se proti postavilo mnoho lidí z okolí, kteří loni proti plánu sepisovali petici.

Nicméně nyní se zdá, že se politici shodnou na novém místě, a to z jednoduchého důvodu - kolem bývalých silážních jam v prostoru průmyslové zóny nikdo nebydlí. „Návrh podporujeme, za nás má logiku,“ uvedl náměstek primátora Jan Mazuch z ODS.

O projektu rozhodli zastupitelé.

„Po sanaci lokality ve Starých Čívicích, kde jsou bývalé zemědělské jámy, by tam mohl vzniknout útulek, veterina a služebna městské policie, která by tam měla služební psy. Investice je celkem za 69 milionů korun. Stavbou se vlastně zbavíme i brownfieldu,“ doplnil primátor Charvát, podle kterého je cena za útulek vysoká, ale zároveň v dnešní realitě.

„Posuzovali jsme ceny, za které útulky postavila podobně velká města, a je to plus minus stejné. Na útulek jsou totiž zákonem dané z mého pohledu až neskutečně přísné podmínky,“ dodal.

V současnosti je útulek ve Štrossově ulici, nemá tam ale dost místa. Navíc se má na jeho místě stavět nový dům pro seniory a v okolí rostou i další developerské projekty. Lokalita v Čívicích je u hlavní silnice, jezdí tam městská hromadná doprava. Podle primátora je tak dostupná pro všechny.

„Rozdělili jsme projekt na tři části, služebna pro městskou policii je za deset milionů korun, veterina je za 14 milionů korun a vlastní útulek je za 44 milionů korun,“ řekl Charvát.

Útulek by měl mít zelené střechy, výběhové louky, dostatečné zázemí pro různé druhy zvířat. „Jsou potřeba například kotce pro malé pejsky, velké psy, nemocné psy, agresivní pejsky, pro různá zvířata v karanténě, pro ptactvo, je toho doopravdy hodně,“ řekl Charvát.

„Kromě delfinária tam bude vlastně zázemí pro úplně všechna zvířata,“ dodal s nadsázkou náměstek Jan Nadrchal.

O potřebě změnit místo útulku městští politici debatují od roku 2003. Až téměř po 20 letech tedy našli vhodné místo.