Prostor před pardubickým nádražím zabraly desítky potkanů. | foto: iDNES.tv

V centru Pardubic se rozšířili potkani, město žádá o spolupráci majitele domů

  • 8
V Pardubicích není problém potkat potkany. Zvířata se ve velkém rozšířila nejen po velkých sídlištích, hlodavce je možné spatřit i ve dne v historickém centru města. To nyní apeluje na majitele domů, aby spolupracovali při likvidaci těchto škůdců.

Město řeší výskyt hlodavců ohniskovou nebo celoplošnou deratizací, ale když se myši objeví v blízkosti soukromých budov nacházejících se na zpevněném povrchu (zejména na třídě Míru či Pernštýnském náměstí), je nutná součinnost majitelů těchto objektů.

„V průběhu každého kalendářního roku provádíme deratizační opatření, jejichž cílem je snížení počtu škodlivých hlodavců na veřejných pozemcích a budovách, které jsou v majetku města, na přijatelné minimum. Pak nedochází k volnému pobíhání hlodavců na místech, kde byly provedeny předchozí deratizační kroky,“ uvedla náměstkyně primátora zodpovědná za životní prostředí Jiřina Klčová.

Uvedla, že ohniskové deratizace probíhají každoročně a celoplošné pak každý sudý rok, tudíž nejbližší připadá na rok 2024. „Naším cílem je zajistit, aby občané mohli žít ve městě bez obav z přítomnosti obtížných hlodavců. Je však potřeba i součinnost ze strany občanů, protože i odpovědnost soukromých majitelů nemovitostí hraje důležitou roli v tom, zda se problém s hlodavci udrží na přijatelném minimu,“ dodala.

Prostor před pardubickým nádražím obsadili potkani, lákají je odpadky

Hlavními lokalitami, kde se vyskytují hlodavci opakovaně, jsou sídliště jako Polabiny I a II, Závodu míru, Dubina a Dukla. Tato místa jsou obzvláště náchylná k zamoření kvůli velkému množství obyvatel a přítomnosti kanalizačních šachet a kontejnerů, které poskytují hlodavcům snadný zdroj potravy.

Mimo sídlišť existují i místa, kde je deratizace obtížná kvůli „zpevněnému povrchu“ a přítomnosti soukromých objektů. „Bavíme se například o třídě Míru, historickém centru města či Palackého ulici,“ vyjmenoval vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslav Míča. „V těchto lokalitách může být problémem i pohyb hlodavců, kteří mají v okolí restaurací snadný přístup k odpadním nádobám. Deratizace v soukromých objektech a na pozemcích není odpovědností města, a proto apelujeme na soukromé majitele, aby prováděli preventivní deratizaci svých objektů, pokud zaznamenají výskyt hlodavců v okolí své nemovitosti,“ řekl Míča.

Pardubice čeká deratizace, radnice dá na boj s potkany 150 tisíc

Doplnil, že tento krok může významně napomoci účinnosti provedení deratizačních opatření a k omezení pohybu hlodavců na veřejných prostranstvích.

Radnice zároveň zdůrazňuje, že deratizační opatření jsou prováděna na základě podnětů občanů nebo městských úřadů. Tyto podněty jsou postoupeny deratizační firmě s výzvou od objednatele služby Odboru životního prostředí Magistrátu města Pardubic. Deratizace vždy začíná průzkumem místa výskytu a zvolením vhodného způsobu řešení, s cílem minimalizovat riziko pro necílové druhy zvířat.

Problém s přemnoženými hlodavci řešila na jaře Správa železnic u hlavního nádraží. Prostor před ním jimi byl doslova zamořen.

14. března 2023