Přestavbu Perly v Ústí nad Orlicí výrazně prodraží nestabilní podloží

  8:39aktualizováno  8:39
Ústí nad Orlicí má velké plány, jak proměnit areál bývalé továrny Perla. Jenže nyní radnice zjistila, že hned jedna z prvních investic se velmi výrazně prodraží. Kvůli nestabilnímu podloží se totiž musí změnit postup při budování domu dětí a mládeže.

Nová podoba domova mládeže na místě po bývalé Perle. | foto: Vizualizace s.r.o. Ústí nad Orlicí

Fotogalerie

Nový dům dětí a mládeže má být jednou z prvních velkých investic v areálu po bývalé textilce Perla v centru Ústí nad Orlicí. Objekt se má stát jakýmsi „srdcem“ tohoto areálu, který se má postupně přeměnit v nový městský prostor navazující na historické centrum města.

Geologický průzkum pro projektovou dokumentaci stavby však zjistil, že kvůli nestabilnímu podloží bude třeba budovu postavit na pilotech. Náklady se tím zvýší z původně předpokládaných 55 milionů na 90 milionů.

Zastupitelé tak budou rozhodovat, jestli stavbu letos zahájí, nebo ji na nějakou dobu odloží. Přitom výstavba domu dětí a mládeže a zahájení revitalizace Perly je jednou z hlavních priorit nynějšího vedení města.

„Na konci loňského roku dokončená projektová dokumentace zvýšila námi očekávané náklady téměř na dvojnásobek ceny, s kterou jsme kalkulovali v roce 2015 až 2016, což je pro nás svým způsobem čárou přes rozpočet,“ řekl starosta Petr Hájek.

Fotogalerie

Radnice nyní připravuje výběrové řízení na dodavatele stavby, který by měl být znám v květnu. Město se také uchází o dotaci ministerstva pro místní rozvoj. Proto v současnosti nechává zpracovat analýzu finančního „zdraví“ města, aby věděla, do jaké výše úvěru na dům mládeže se v případě neúspěchu žádosti o dotaci může pouštět.

„Jestli je ten strop sto milionů, sto dvacet, nebo sto třicet. Pro letošní rozpočet máme na dům dětí a mládež vyčleněno 12 milionů. Je to investiční rezerva. Pokud bychom stavbu zahájili ještě letos, bylo by to na podzim. Zastupitelé dostanou k domu mládeže ucelený materiál v září a rozhodnou, zda se jeho výstavba zahájí. Nebo se odloží a pozastaví, aby si pro ni město vytvořilo určitý finanční základ,“ řekl starosta.

Tento úvěr by zvýšil dluh města, který celkem činí v současnosti asi 75 milionů. „Ročně umořujeme asi 10 až 12 milionů,“ uvedl Hájek.

Například loni si město vzalo úvěr na rekonstrukci bývalé ubytovny v lokalitě Dukla na 27 stabilizačních bytů, a to ve výši 25 milionů korun. Zatím z něho ale nečerpá.

Starosta Petr Hájek dodal, že když před osmi lety přišel do funkce, tak mělo Ústí nad Orlicí dluh ve výši 130 milionů.

„Přišel jsem v období takzvané ekonomické krize a první dva tři roky město nemělo žádné volné peníze na zahájení nové investiční výstavby. V takové finanční kondici bych nechtěl za čtyři roky přenechávat město svému případnému nástupci. Dnes má město sice větší příjmy, ale zvyšují se třeba náklady na mzdy zaměstnanců úřadu a také provozní výdaje související s činností radnice,“ říká starosta.

Současný domov mládeže nestačí

Nový dům dětí a mládeže hodlá město vystavět proto, že ten současný navštěvuje více než tisíc dětí. Kromě toho funguje v pronajatém a nevyhovujícím objektu. V novém prostoru by měla vzniknout i tělocvična.

„Tu může vedle dětí odpoledne a večer využívat navíc v dopoledních hodinách i základní škola Komenského, která sídlí nedaleko od areálu Perly. Žáci této školy dnes docházejí stejnou vzdálenost do pronajaté tělocvičny firmy VÚB, kde platí statisíce ročně za pronájem,“ řekl Hájek.

Novostavba kromě tělocvičny, učeben a zázemí domu dětí bude mít i keramickou dílnu, taneční sál, hudební nahrávací studio, vnitřní i venkovní lezeckou stěnu a relaxační plochu na střeše objektu. Předloni a loni šly v areálu Perla 01 k zemi bývalé výrobní haly.

V současnosti část areálu slouží i jako parkoviště zhruba pro 250 automobilů, které je zdarma. Jednou by však v něm měla vzniknout nová bytová zástavba či nové ateliéry střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí. Kapacitu nynější parkovací plochy má nahradit nad rámec prapůvodního projektu i parkovací dům. Další plochy pak město poskytne developerům a investorům k podnikání a privatizaci.

Autor:

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Slušný člověk a milující otec, nechápou lidé vraždu dítěte v Pardubicích

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Po fasádě vícegenerační oranžové vilky se pne víno. Před garáží stojí osobní auto. Je to ale jen zdání poklidného...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Sedmiletý řidič vzal kamaráda na projížďku autem, ujeli tři kilometry

Kluci mladší deseti let sebrali rodičům ve Svitavách auto, další nabourali.

Sedmiletý chlapec sebral rodičům klíčky od auta, se kterým boural hned při výjezdu z parkoviště ve Svitavách. S ještě...

Další z rubriky

Do boje o Unii jde perníkář, poslanci i celá jedna strana z Pardubicka

Sedmadevadesátiletý Rudolf Gregus ze slovenského Makova vhazuje volební lístek do mobilní urny (6. června 2009)

Volby do Evropského parlamentu, které se konají příští víkend, jsou výjimečné v tom, že pro celou republiku existují...

Úředník z Litomyšle ve Svitavách radil, jak udělat město hezčí

Stav řady historických domů na náměstí ve Svitavách je žalostný.

V minulém týdnu proběhl ve Svitavách diskuzní večer, na který byl pozván úředník Antonín Dokoupil z Litomyšle....

Pardubickou Cihelnu obsadí kapely, platby budou na majálesu bezkontaktní

Sošku za první místo v kategorii Skupina roku převzal Matěj Ruppert z Monkey...

Pardubický majáles startuje. Kromě dvoudenního hudebního maratonu čeká návštěvníky v areálu na rozlehlé louce u...

Najdete na iDNES.cz