Pardubický kraj vyhlásil stav hromadného postižení. Má plné JIP a omezí péči

  • 1025
Pardubický kraj vyhlásil kvůli kritické situaci v nemocnicích stav hromadného postižení osob, informovala o tom Česká televize. Nemocnicím došla kapacita na covidových jipkách, u standardních lůžek někde pacienti leží i na přistýlkách. Nemocnice ale uklidňují, že lidi s infarktem nebo po nehodě péči dostanou.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický v ČT uvedl, že k tomuto kroku sáhl kraj proto, že má zcela vyčerpanou lůžkovou kapacitu v nemocnicích. 

„Pokud jde o kapacitu lůžek intenzivní péče, tak ta je vyčerpaná zcela. Pokud jde o lůžka standardní péče, tak tam už teď  máme pacienty na přistýlkách a nedokážeme ji dále rozšířit, chybí nám personál,“ uvedl Netolický.

Hromadné postižení zdraví/osob

Situace, kdy zasahující týmy zdravotnické záchranné služby (ZZS) musí postupovat jiným způsobem než v běžné každodenní praxi.

Nastupuje postup v intencích medicíny katastrof (MK), což znamená, že se nemůžeme věnovat jednomu konkrétnímu pacientovi, ale musíme co nejdříve vhodným způsobem stanovit priority ošetřování a odsunu u všech postižených.

Pokud tedy teď do nemocnic v Pardubickém kraji bude potřeba přivézt nového pacienta, bude zařízení podle Netolického žádat o pomoc okolní kraje.

„Je to nová situace, obvykle odpovídá velkému hromadnému neštěstí. Naše nemocnice vyčerpaly veškeré své kapacity,“ podotkl dále Netolický.

Úterní 16. hodinu, k níž kraj stav vyhlásil, označil za bod zlomu.

„My jsme měli 1. února hospitalizováno 280 pacientů s covidem, nyní jich je přes pět set. Hospitalizujeme 70 lidí s covidem denně a stejných 70 lidí nám z nemocnice rozhodně neodchází,“ sdělil hejtman.

Dodal také, že už nyní existuje jeden požadavek na převoz jednoho pacienta mimo Pardubický kraj. A to z orlickoústeckého zařízení. 

Zdravotnictví v kraji podle něj už není schopno garantovat standardní rozsah péče. Dalším krokem je pak to, že nemocnice přejdou na úroveň, kdy budou poskytovat už jen opravdu základní, bazální péči.

Stav hromadného postižení je podle Netolického zatím vyhlášen na neurčito, řekl to ve středu ráno pro Český rozhlas Radiožurnál. „Situace je kritická, ač nerad, přirovnal bych ji k válečnému zdravotnictví,“ dodal.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný k tomu pro MF DNES uvedl, že tento krok byl ze strany kraje zcela na místě a odpovídá tomu, na co upozorňoval. 

„Koordinátoři intenzivní péče musí nemocnice organizovat tak, aby nadále přijaly každého pacienta vyžadujícího ošetření,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Nelze podle něj připustit, aby nebyla zajištěna základní nezbytná péče, a to i za cenu dočasné nemožnosti dodržení obvyklých standardů. Stále probíhají převozy pacientů mezi nemocnicemi, aktivována je i zahraniční pomoc.

Pacienty s infarktem či po nehodě nemocnice přijmou

Krajská radní pro zdravotnictví Michaela Matoušková uvedla, že už nyní v kraji překládají covidní i necovidní pacienty, u nichž je to jen trochu možné,  do léčebných a rehabilitačních ústavů nebo léčeben dlouhodobě nemocných. Jde podle ní o 50 až 60 lidí denně.

Mluvčí Nemocnic Pardubického kraje Kateřina Semrádová situaci uklidňuje. „V tuto chvíli máme problém pouze s covidovou intenzivní péčí. Ale samozřejmě i kapacity v té necovidové péči se tenčí,” sdělila MF DNES.

 V praxi to dle ní znamená, že lidé s infarktem či po dopravní nehodě dál v nemocnicích v kraji přijati budou. „Necovidová péče funguje. Provádíme dál akutní péči, která nejde odložit a vše jede v takovém režimu, v jakém by poskytovatel zdravotní péče jet měl,” dodala.

Jediný rozdíl pro pacienty s jinými obtížemi, než je koronavirus, je podle ní ten, že se snižuje standard poskytované péče. To v reálu znamená například více pacientů v jednom pokoji, než je za klasického provozu běžné. V nižším počtu na odděleních může být i personál.

,