ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nemocnice v Pardubickém kraji chystají restart, ale žádné rychlé změny

  • 0
Otcové už mohou být v krajských nemocnicích u porodů, na onkologii se pomalu vrací normální režim. Na dalších odděleních se sice uvolnění chystá, ale hned tak nepřijde.

Nemocnice mohou začít obnovovat běžnou péči o pacienty, která byla kvůli epidemii koronaviru omezena. Nastartovat provoz ale podle zdravotníků ani politiků není vůbec snadné.

Koronavirus v Česku

Odběr biologických vzorků k vyšetření na nemoc covid-19 na Vítězném náměstí v...
Lidé na kolech a kolečkových bruslích na cyklostezce v Praze. (18. dubna 2020)
Dezinfikování zázemí a šaten fotbalistů pražské Slavie. (20. dubna 2020)

„Výzva ministerstva zdravotnictví k postupnému restartu nemocnic zatím není nijak zvlášť propracovaná. Říká, že se máme vracet do normálu, ale zároveň držet jisté kapacity pro případ, kdyby se situace s koronavirem zhoršila,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr (ODS).

Nemocnice se potřebují znovu rozjet. Kvůli tomu, aby ekonomicky nezkolabovaly a aby se postaraly o pacienty, kteří od 17. března přišli o plánované operace.

„Dále jen odkládat neakutní péči by bylo rizikové. Aby se pak nestalo, že by odložená operativa měla ještě horší zdravotní důsledky než virus samotný,“ uvedl Valtr.

Na druhou stranu dodal, že náběh musí být velmi pozvolný a za výrazně zpřísněných podmínek. Skokové zahlcení nemocnic a jednotek intenzivní péče nějakou vlnou infekce podle něj riskovat nelze.

Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (ČSSD) nejprve začnou pracovat v normálním režimu ambulance, poradny, poté se vrátí standardní operativa. Jenže jízdní řád pro restart nemocnic zatím není. Bude se dost možná lišit v jednotlivých nemocnicích. Rozhodnout má nemocniční epidemiologická komise.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

„Komise prostřednictvím ředitelů oslovila jednotlivé nemocnice, zjišťuje, jaké jsou kapacity. Není to úplně jednoduché, vstupuje do toho řada faktorů. Například stále jsou uzavřené školy a tím pádem je i složitější personální situace,“ řekla Kateřina Semrádová, mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje, jejíž součástí je pět nemocnic s akutní péčí.

První známkou toho, že se situace vrací do normálního stavu, je povolení přítomnosti otců u porodu, které nyní nabízejí všechny čtyři porodnice v Pardubicích, Svitavách, Chrudimi a Ústí nad Orlicí. Doprovod rodičky musí být bez známek onemocnění a mít tělesnou teplotu nižší než 37 °C.

„Měření teploty se provádí před vstupem do porodního boxu. Zároveň musí doprovod po celou dobu používat chirurgickou roušku a další ochranné prostředky,“ uvedla Nemocnice Pardubického kraje na svém facebookovém profilu.

Objednávat pacienty na jindy? Mají na výběr

Uvolnění příjmu pacientů nastává i na pardubické onkologii. Ta léčí v době epidemie pacienty, u nichž to nesnese odkladu. Lékaři ale v minulých týdnech například nezačínali s chemoterapií v případech, kdy vyléčení není možné a chemoterapie měla spíše stabilizovat stav nemocných. Teď už se ale tito pacienti znovu vrací. 

„Epidemie neodezní během čtrnácti dnů, takže u takových pacientů už s chemoterapií začínám. Dávám jim samozřejmě na výběr, kdyby to chtěli odložit, tak to tak uděláme,“ uvedl lékař onkologického centra Vít Ulrych.

Vedení Pardubického kraje zatím nezveřejnilo odhad, jak velký ekonomický propad epidemie nemocnicím způsobí. Jisté podle politiků je, že dopad bude citelný. 

„Nejen v oblasti propadu výkonů, od ambulancí specialistů přes výpadky různých vyšetření až po odklady plánovaných hospitalizací a operací, ale i ve zvýšených nákladech v personální oblasti, nákupech ochranných prostředků, pořízení přístrojů a vybavení v souvislosti s epidemií, v likvidaci infekčních odpadů,“ uvedl Valtr s tím, že s krizí by nemocnicím a kraji měl pomoci stát.