Pardubický kraj i města odmítají mýtné na silnici z Hradce do Mohelnice

  15:06aktualizováno  15:06
Pardubický kraj souhlasí s vybíráním mýtného od roku 2020 jen na silnici I/37 mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Naopak je proti zpoplatnění silnice I/35 v Holicích, Vysokém Mýtě, Litomyšli, Svitavách i v Moravské Třebové. A mýtné nechtějí ani Svitavy na silnici I/43.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  František Vlček, MAFRA

Ministerstvo dopravy chce od roku 2020 zpoplatnit pro vozy nad tři a půl tuny 870 kilometrů silnic první třídy. Kraje však souhlasí jen se zpoplatněním 120 kilometrů a na ostatních úsecích chtějí zavést mýtné s nulovou sazbou.

Obávají se, že kamiony budou zpoplatněné úseky objíždět centry měst a po silnicích nižších tříd. Možnost nevybírat mýto krajům zajišťuje memorandum, které za vládu loni podepsal odcházející ministr dopravy Dan Ťok.

V Pardubickém kraji nemají politici námitky proti mýtu mezi krajskými městy, na zbylých dvou silnicích z Hradce do Mohelnice a ze Svitav do Brna je to ale už problém.

Údolím, ve kterém leží Brněnec i Březová nad Svitavou, se klikatí motoristy neoblíbená silnice I/43. Těsně kolem rodinných domů projede podle sčítání dopravy z roku 2016 přes dva tisíce nákladních vozů denně, teď už to bude nepochybně vyšší číslo.

Plán ministerstva dopravy vybírat mýtné tu vítají. Tím spíše, že po dostavbě prvního úseku dálnice D35 se čeká další nápor tranzitní dopravy.

„Asi nám to nepomůže, ale když už tu kamionová doprava ničí silnice, alespoň za to něco dopravci zaplatí. To, že by silnici kamiony objížděly, u nás nehrozí,“ uvedl starosta Brněnce Blahoslav Kašpar.

Mýtné v Pardubickém kraji

Ministerstvo dopravy navrhuje mýtné na silnicích: I/35 Hradec - Mohelnice 89,3 km I/43 Brno - Svitavy 44,8 km I/37 Hradec - Pardubice 17,3 km

Kraj požaduje nulové mýtné: na silnici I/35 v pěti úsecích kolem Holic, Vysokého Mýta, Litomyšle, Svitav a Moravské Třebové. Na silnici I/43 v úseku vedoucím přes Svitavy od Lačnova po Hradec nad Svitavou na silnici I/37 mýtné nežádá.

Jenže o pár kilometrů výš na sever - ve Svitavách, zavedení mýtného na stejné silnici odmítají. „Jsme proti poté, co jsme se dozvěděli pro nás zásadní informaci, že by platily vozy nad tři a půl tuny. Tudíž by na to doplatili podnikatelé, kteří zajišťují zásobování a najezdí desítky kilometrů po městě,“ uvedl místostarosta Svitav Pavel Čížek.

Pardubický kraj ministerstvu dopravy oznámil, že požaduje nulovou sazbu mýtného i na pěti úsecích nejfrekventovanější silnice I/35.

„Zaměřili jsme se na intravilány měst a tam, kde silnice tvoří přirozené obchvaty a kde nechceme, aby se nákladní vozy vyhýbaly placeným úsekům. Preferovali jsme tedy například průtahy měst, jako je Litomyšl či Vysoké Mýto,“ uvedl vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Pardubického kraje Ladislav Umbraun.

Nulové mýto na I/35 chce kraj i na obchvatu Holic, protože jinak by se mohla nákladní doprava přesunout na okolní silnice. Podobné je to i v Moravské Třebové či ve Svitavách.

Zavedení nulového mýta mělo být kompromisem mezi požadavky obcí a vlády, která se k rozšíření zpoplatněné sítě zavázala. Memorandum pak krajům umožnilo, aby si samy vybraly, kde budou kamiony platit a kde ne. Zcela zrušit povinnost vybírat mýto na uvedených silnicích není možné. Ministerstvo by tím ohrozilo výsledky miliardového tendru na správu mýta od roku 2020.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Sedmiletý řidič vzal kamaráda na projížďku autem, ujeli tři kilometry

Kluci mladší deseti let sebrali rodičům ve Svitavách auto, další nabourali.

Sedmiletý chlapec sebral rodičům klíčky od auta, se kterým boural hned při výjezdu z parkoviště ve Svitavách. S ještě...

Pardubický kraj klame. Opravu přivaděče vydává za stavbu nového

V samotné Litomyšli vede silnice II/358 po kostkách hned vedle zámeckých budov.

K plánované dálnici D35 budou řidiči od České Třebové a Litomyšle pořád jezdit stejnou trasou, jako jsou zvyklí nyní....

Další z rubriky

Města se připravují na sucho, vodu už nechtějí nechat jen tak odtéct

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Boj se suchem nabírá na obrátkách i ve městech v Pardubickém kraji. Budou méně často sekat trávu, vybudují nové vodní...

Do boje o Unii jde perníkář, poslanci i celá jedna strana z Pardubicka

Sedmadevadesátiletý Rudolf Gregus ze slovenského Makova vhazuje volební lístek do mobilní urny (6. června 2009)

Volby do Evropského parlamentu, které se konají příští víkend, jsou výjimečné v tom, že pro celou republiku existují...

Úředník z Litomyšle ve Svitavách radil, jak udělat město hezčí

Stav řady historických domů na náměstí ve Svitavách je žalostný.

V minulém týdnu proběhl ve Svitavách diskuzní večer, na který byl pozván úředník Antonín Dokoupil z Litomyšle....

Najdete na iDNES.cz