Obce na Strakonicku se obávají, že k nim mýtné zavede kamiony

  11:18
Ještě před koncem roku má začít platit mýtné pro kamiony na silnici první třídy I/20 z Českých Budějovic do Plzně. Strach z toho mají v Katovicích, Drahonicích a dalších obcích při silnici I/22, která může těžké dopravě posloužit jako náhradní trasa.

Katovicemi prochází silnice I/22, která spojuje Vodňany a Plzeň. Po zpoplatnění silnice I/20 pro nákladní dopravu, po níž jezdí auta do Plzně přes Písek a Blatnou, se místní obávají, že kamiony pojedou přes jejich obec. | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Proč jste jednu silnici první třídy vybrali ke zpoplatnění, a druhou ne, ptají se už hodně dlouho starostové jihočeských obcí. Od ministerstva dopravy se však dosud odpovědi nedočkali.

A tak reálně hrozí, že místo už tak nepříjemných 5,5 tisíce aut denně, které projedou Střelskými Hošticemi na Strakonicku, k nim na přelomu roku přibudou další stovky nákladních vozidel. A stejný osud čeká i další vesnice a města. K tomu více prachu, hluku, výfukových zplodin a nebezpečí pro chodce.

Způsobit to může chystané zpoplatnění silnice I/20 z Českých Budějovic přes Písek a Blatnou na Plzeň. V mnoha obcích mají velké obavy, že po zavedení elektronického mýtného pro vozidla nad 3,5 tuny odbočí těžká doprava u Vodňan a dál pojede na Plzeň přes Cehnice, Strakonice či Katovice po silnici I/22.

Koncem minulého týdne se proto v Katovicích sešli zástupci osmi úřadů a radnic s dvěma poslanci, aby podepsali prohlášení, které odešlou premiéru Andreji Babišovi. Považují návrh na zpoplatnění silnice I/20 za nesystémový, protože podle nich vůbec nepočítá s dopadem na místa na objízdných trasách.

„Našich aktivit už byla spousta a ministerstvo nám přislíbilo společné jednání, ale diskusi s námi nikdo nevedl. Přitom jsme nebyli radikální, ale nabízeli i možnost zpoplatnit také silnici I/22,“ upozornil starosta Drahonic Václav Vokáč. Situaci hodnotí jako velmi vážnou, ale s kolegy chce dál bojovat, přestože se o změnu návrhu marně snaží už přes dva roky.

Pomoci může jen nulový tarif

Ministerstvo dopravy se chystá zpoplatnit napříč republikou celkem 900 kilometrů vozovek prvních tříd. Dál pak tvrdí, že platí memorandum z loňského října. To má umožnit, že by někde mohl fungovat takzvaný nulový tarif. Zjednodušeně, že za některé zpoplatněné silnice by se neplatilo.

„Chápeme kraje i města, které se obávají plánovaného zavedení mýtného. Proto jsme se domluvili, že vyberou úseky, na nichž by podle nich měla být nulová sazba, a úseky, kde mýtné pro kamiony bude přínosné ekonomicky nebo jako nástroj regulace dopravy,“ vysvětlil ministr dopravy Dan Ťok.

Podle poslance Ondřeje Polanského, který je místopředsedou podvýboru pro dopravu, však ministerstvo mělo samo s předstihem vědět, jaké dopady bude mýtné mít, a to jak ekonomické, tak regulační. „Jenže on se tím nikdo pořádně nezabýval. Dotazoval jsem se, ale odpovědi zatím nedostal,“ zdůraznil Polanský.

Už dva roky je v této problematice velmi aktivní Jiří Polák, který zastupoval jihočeské starosty a komunikoval se státními úředníky.

„Vloni na podzim sice ministerstvo dopravy představilo myšlenku nulového tarifu. Jenže letos v půlce února jsem dostal z ministerstva informaci, že k němu nebude ve vládě politická vůle. Celé memorandum by pak bylo k ničemu. Proto tolik vzrostly naše obavy,“ varoval Polák.

Přitom rozšíření systému je už nyní v takové fázi, že není jiná možnost řešení než protlačení nulového tarifu.

MF DNES se ministerstva dotazovala, jak dospělo k výběru silnic pro mýtné a zda existuje dopravní model zabývající se dopady zpoplatnění. Na to však nereagovalo.

Polákovi také vadí špatná komunikace, která trvá už od roku 2017. „Seznam rozšíření, který dodnes platí, je z ledna 2017. Ministr ho měl probrat s kraji a dotčenými obcemi. My jsme s tím počítali. V březnu dorazila na ministerstvo první výzva z asociace krajů, nic se nedělo. V květnu jsme posílali dopis se starosty z obcí u silnice I/22, ale nikdo s námi nejednal,“ popsal historii Polák.

V červnu 2017 pak ministerstvo vypsalo výběrové řízení na řízení systému.
Podle názoru poslance Polanského nápad na rozšíření dost možná vznikl tak, že ministerstvo při vypsání nové soutěže na provoz mýtného potřebovalo, aby neměla automaticky navrch firma Kapsch, která ho provozuje.

V prvním návrhu bylo, že to může být 800 až 3 000 kilometrů silnic. Pak už se přišlo s 900 kilometry.

Polanský hodlá o problematice jednat na podvýboru a s dalším poslancem Lukášem Koláříkem chystají interpelaci ve Sněmovně. „Silnice, kde hrozí zhoršení dopravy, vedou často přes centrum obcí, bývají zúžené, někde tolik, že musí protijedoucí vozidlo dávat přednost,“ sdělil Kolářík, který pochází z Katovic.

Mýtný systém bude připravený ke spuštění 1. prosince 2019.

Červeně je vyznačená silnice první třídy I/20, na níž má platit mýtné pro vozidla nad 3,5 tuny. Modře je vyznačená silnice I/22, po níž pak mohou jezdit kamiony, aby se vyhnuly placení mýtného.

Červeně je vyznačená silnice první třídy I/20, na níž má platit mýtné pro vozidla nad 3,5 tuny. Modře je vyznačená silnice I/22, po níž pak mohou jezdit kamiony, aby se vyhnuly placení mýtného.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:
  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

Fotbalové Dynamo povede Jirka se Skálou a Kristkem. Ten skončil v Jihlavě

Českobudějovický fotbalový klub už zná nové složení svého vedení. Kromě nového majitele Dalibora Jirky v něm budou dva jeho bývalí ředitelé Lubomír Skála a Emil Kristek. Ten už oficiálně ukončil své...

23. července 2024  14:01,  aktualizováno  14:55

Dělník uvázl ve výkopu, když zdil základy. Se zraněnou nohou ho vyprostili hasiči

Profesionální i dobrovolní hasiči a také jihočeští záchranáři vyráželi v pondělí na pomoc dělníkovi, který uvázl ve výkopu při stavbě základů ve Starém Sedle u Orlíka nad Vltavou na Písecku. I díky...

23. července 2024  10:29

Soud zamítl referendum o obchvatu Nové Bystřice, starostu Zimolu to překvapilo

Obyvatelé města na Jindřichohradecku v červnu odsouhlasili stavbu silnice, která odvede dopravu z centra. Stěžovatelka veřejné hlasování napadla u krajského soudu a uspěla. Přípravy projektu ale dál...

23. července 2024  8:35

Budějovický manažer Novotný o přípravě, dalším doplnění týmu i Harrisovi

Hokejisté Motoru v pondělí poprvé společně vyjeli na led. Zahájili tím poslední fázi letní přípravy. V českobudějovické Budvar aréně se potkal téměř kompletní kádr. Sportovní manažer Jiří Novotný by...

23. července 2024  7:44

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...