Nadjezd u pardubické nemocnice chátrá, město chce postavit novou cestu

  14:27aktualizováno  14:27
Zdá se, že alespoň jedna důležitá stavba silnice, která by ulevila přetíženým pardubickým ulicím, se úspěšně rýsuje. Radní chtějí co nejdříve postavit propojku mezi Višňovkou a Pardubičkami. Důvod spěchu je jasný. Dezolátní stav nadjezdu u nemocnice.

Stav nadjezdu je špatný, a proto město plánuje stavbu nové propojky k nemocnici. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Katastrofický scénář vypadá následovně: technický stav nadjezdu u pardubické nemocnice se zhorší natolik, že ho silničáři zavřou. Poté se sanitky do centra města dostanou buď přes železniční přejezd na Dašické ulici, kde taky mohou dlouhé minuty čekat, až projede vlak, nebo velkou zajížďkou přes Nemošice a další obce.

Radní se proto snaží najít řešení. Objevili ho ve stavbě nové silnice, která by měla spojit sídliště Višňovka s okolím nemocnice.

„V rozpočtu města je už od loňského roku připravena částka 45 milionů korun na výstavbu spojky. Je to dobrý základ a mělo by to stačit,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková. Stavba by podle ní měla určitě začít do konce volebního období.

Spěch je na místě. Nadjezd přes železniční trať a rychlodráhu, kudy vede vlastně jediná smysluplná cesta k nemocnici, na tom není vůbec dobře.

„Potřebujeme lepší napojení nemocnice a areálu Tesly Kyjevská. Nyní je opravdu nejvyšší čas začít se problémem vážně zabývat. Nadjezd u nemocnice je ve špatném stavu, je třeba jej opravit, ale pokud nezajistíme alternativní dopravní napojení, není možné s rekonstrukcí začít,“ popsal situaci další náměstek pardubického primátora Jiří Rozinek.

O propojce ze sídliště Višňovka směr nemocnice se mluví už poměrně dlouho. Bývalí radní však nikdy celou věc neposunuli od nápadu někam dál.

Podle Martina Moravce z odboru dopravy magistrátu je silnice, jejíž součástí má být i nový most přes Chrudimku, už obsažena ve strategickém plánu města

„Vzniklo by díky ní nové napojení nemocnice a celé čtvrti Pardubičky, čímž by odpadlo riziko dopravního kolapsu v případě oprav nadjezdu přes železnici v Kyjevské ulici,“ uvedl Moravec.

Trasa spojky povede kolem krematoria ulicí K Židovskému hřbitovu na starý most zvaný Červeňák a pak po navazující polní cestě prostorem bývalého vojenského cvičiště. Armáda ještě musí převést potřebné pozemky do majetku Pardubic. Magistrát nyní připravuje změnu územního plánu a spolu s Ředitelstvím silnic a dálnic upřesňuje detaily. „Nová silnice i oprava nadjezdu jsou prioritou radnice, musíme je udělat, ať na ně získáme dotace, nebo ne,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Nedaleko by měl stát i obchvat města

Ohledně nutnosti vystavět propojku panuje mezi politiky poměrně shoda. S jejím prosazením by tak neměl být vážný problém.

„Občané obvodu Pardubice IV si silniční dopravní napojení své čtvrti na zbývající části města a na páteřní silniční síť i jinak než přes ,zasekanou‘ Kyjevskou ulici a ‚rozvrzaný‘ nadjezd u nemocnice v každém případě zaslouží,“ uvedl lídr pardubické ODS Karel Haas, který však zároveň dodává, že stavba by neměla zcela zlikvidovat cenné zelené území na břehu Chrudimky, přes které silnice musí vést.

Upozorňuje také, že stát chystá nedaleko plánované spojky postavit jihovýchodní obchvat Pardubic, a tak má obavu, aby vedle sebe nestály dvě podobné silnice. „To by bylo zbytečné a k uvedenému území velmi nešetrné,“ řekl Haas.

Nejčtenější

Čelní střet dvou aut v Pardubicích nepřežil třiadvacetiletý spolujezdec

Dopravní nehoda na silnici I/37 u Pardubic skončila tragicky.

Tragicky skončila čtvrteční dopravní nehoda na silnici I/37 v Pardubicích. Čelní střet dvou osobních aut nepřežil...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Čeští basketbalisté zdolali Bosnu, ještě mohou vyhrát skupinu

Vít Krejčí (25) z českého výběru se dere k bosenskému koši kolem Obrada Tomiče...

Čeští basketbalisté se rozloučili s domácím prostředím v úspěšné kvalifikaci o mistrovství světa výhrou nad Bosnou a...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Další z rubriky

Mladík dostal za rvačku v baru čtyři roky, opilý bil lidi opakovaně

Jaroslav Švejda se svou obhájkyní.

Krajský soud v Pardubicích poslal na čtyři roky do věznice s ostrahou jednadvacetiletého Jaroslava Švejdu, který v...

Velká pardubická je stále bez sponzora, o partnera přišlo i závodiště

Jezdci překonávají Irskou lavici během 128. ročníku Velké pardubické.

Konec ledna. To byl pro ředitele Dostihového spolku poslední termín, dokdy chtěl mít jasno, kdo se stane novým...

Politici se hádali o výjimce pro chvaletickou elektrárnu, hlasy nezískala

Zástupci ekologických organizací před pardubickou radnicí hráli hokejový zápas,...

Žádné výjimky pro firmu Sev.en EC a její chvaletickou elektrárnu nechceme. Takový vzkaz i přes snahu některých radních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz