Nadjezd u pardubické nemocnice chátrá, město chce postavit novou cestu

  14:27aktualizováno  14:27
Zdá se, že alespoň jedna důležitá stavba silnice, která by ulevila přetíženým pardubickým ulicím, se úspěšně rýsuje. Radní chtějí co nejdříve postavit propojku mezi Višňovkou a Pardubičkami. Důvod spěchu je jasný. Dezolátní stav nadjezdu u nemocnice.

Stav nadjezdu je špatný, a proto město plánuje stavbu nové propojky k nemocnici. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Katastrofický scénář vypadá následovně: technický stav nadjezdu u pardubické nemocnice se zhorší natolik, že ho silničáři zavřou. Poté se sanitky do centra města dostanou buď přes železniční přejezd na Dašické ulici, kde taky mohou dlouhé minuty čekat, až projede vlak, nebo velkou zajížďkou přes Nemošice a další obce.

Radní se proto snaží najít řešení. Objevili ho ve stavbě nové silnice, která by měla spojit sídliště Višňovka s okolím nemocnice.

„V rozpočtu města je už od loňského roku připravena částka 45 milionů korun na výstavbu spojky. Je to dobrý základ a mělo by to stačit,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková. Stavba by podle ní měla určitě začít do konce volebního období.

Spěch je na místě. Nadjezd přes železniční trať a rychlodráhu, kudy vede vlastně jediná smysluplná cesta k nemocnici, na tom není vůbec dobře.

„Potřebujeme lepší napojení nemocnice a areálu Tesly Kyjevská. Nyní je opravdu nejvyšší čas začít se problémem vážně zabývat. Nadjezd u nemocnice je ve špatném stavu, je třeba jej opravit, ale pokud nezajistíme alternativní dopravní napojení, není možné s rekonstrukcí začít,“ popsal situaci další náměstek pardubického primátora Jiří Rozinek.

O propojce ze sídliště Višňovka směr nemocnice se mluví už poměrně dlouho. Bývalí radní však nikdy celou věc neposunuli od nápadu někam dál.

Podle Martina Moravce z odboru dopravy magistrátu je silnice, jejíž součástí má být i nový most přes Chrudimku, už obsažena ve strategickém plánu města

„Vzniklo by díky ní nové napojení nemocnice a celé čtvrti Pardubičky, čímž by odpadlo riziko dopravního kolapsu v případě oprav nadjezdu přes železnici v Kyjevské ulici,“ uvedl Moravec.

Trasa spojky povede kolem krematoria ulicí K Židovskému hřbitovu na starý most zvaný Červeňák a pak po navazující polní cestě prostorem bývalého vojenského cvičiště. Armáda ještě musí převést potřebné pozemky do majetku Pardubic. Magistrát nyní připravuje změnu územního plánu a spolu s Ředitelstvím silnic a dálnic upřesňuje detaily. „Nová silnice i oprava nadjezdu jsou prioritou radnice, musíme je udělat, ať na ně získáme dotace, nebo ne,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Nedaleko by měl stát i obchvat města

Ohledně nutnosti vystavět propojku panuje mezi politiky poměrně shoda. S jejím prosazením by tak neměl být vážný problém.

„Občané obvodu Pardubice IV si silniční dopravní napojení své čtvrti na zbývající části města a na páteřní silniční síť i jinak než přes ,zasekanou‘ Kyjevskou ulici a ‚rozvrzaný‘ nadjezd u nemocnice v každém případě zaslouží,“ uvedl lídr pardubické ODS Karel Haas, který však zároveň dodává, že stavba by neměla zcela zlikvidovat cenné zelené území na břehu Chrudimky, přes které silnice musí vést.

Upozorňuje také, že stát chystá nedaleko plánované spojky postavit jihovýchodní obchvat Pardubic, a tak má obavu, aby vedle sebe nestály dvě podobné silnice. „To by bylo zbytečné a k uvedenému území velmi nešetrné,“ řekl Haas.

Nejčtenější

Matka zemřela po pádu z koně, dcera žádá milion po národním hřebčínu

Tradiční Hubertovu jízdu letos v kladrubském hřebčíně zakončili honem „na...

Okresní soud v Pardubicích otevřel případ smrti jednačtyřicetileté ženy, která v říjnu 2016 při tradiční Hubertově...

Kvůli chlapci v kómatu přestane pardubická ORL seřezávat krční mandle

Adámek čtyři dny po operaci mandlí začal silně krvácet, minuty čekal na pomoc...

Klinika ORL pardubické nemocnice nebude na doporučení krajského úřadu nadále provádět seřezávaní krčních mandlí. Při...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

Tisíce zubů z pryskyřice nahrazovaly štěrk pod zahradní dlažbou

Majitelé nasbírali podle svého vyjádření deset kbelíků umělých zubů.

Překvapení zažili noví majitelé domu ve vsi na Svitavsku, když se pustili do oprav zahradní dlažby. Jako podkladový...

Další z rubriky

Menšinoví akcionáři Dynama chtějí prodat podíly v pardubickém hokeji

Martin Charvát, Dušan Salfický a Petr Čáslava.

Zdá se, že by se mohla měnit struktura majitelů HC Dynamo Pardubice. Hned tři menšinoví akcionáři Dušan Salfický, Petr...

Pardubice čeká dopravní peklo, v pondělí začne opravou silnice na Přelouč

Ucpané Pardubice. Přispívá k tomu i frekventovaná ulice S. K. Neumana.

Léto bude pro řidiče zejména ze západní části Pardubic hodně nepříjemné. Už teď lze při troše smůly uvíznout na...

Z Mýta na Sibiř. Parta ostřílených autobusáků jede přes půl světa dva týdny

Skupina řidičů má za úkol překonat s autobusy Iveco dlouhou cestu na východ...

Pět tisíc kilometrů. To je vzdálenost, kterou musí pravidelně urazit řidiči z vysokomýtské firmy Iveco, když předávají...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz