Dnešní vzhled Letního stadionu u arény pouze hyzdí centrum Pardubic. Tribuny se...

Dnešní vzhled Letního stadionu u arény pouze hyzdí centrum Pardubic. Tribuny se rozpadají před očima. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Primátor chce spustit výběr firmy, která v Pardubicích opraví stadion

  • 18
Pardubičtí fotbaloví fanoušci netrpělivě čekají, kdy se opraví Letní stadion. Byť zastupitelé stavbu schválili v listopadu, zatím se nic neděje. To by se však mělo změnit. Primátor Martin Charvát radním navrhne spustit výběrové řízení na stavitele díla.

Pardubičtí fotbalisté dělají, co mohou. I po pauze způsobené koronavirem sbírají body a stále vedou druhou nejvyšší fotbalovou soutěž. Mají reálnou šanci postoupit mezi českou elitu. 

Jenže i kdyby se jim to povedlo, Pardubice zápasy s Plzní, Slavií, Baníkem či Spartou neuvidí. Město nemá odpovídající stadion a hned tak ho mít nebude. I proto zástupci klubu netrpělivě čekají, kdy konečně začne dlouho slibovaná oprava Letního stadionu u hokejové arény.

A zdá se, že den D se přiblížil. Primátor Martin Charvát, který má na starosti investice, chce rozjet zřejmě nejobtížnější část projektu - výběrové řízení na stavitele díla.

„Chceme naplnit usnesení zastupitelstva a 1. června předložíme téma do rady a 15. června bychom chtěli hlasovat o zadání výběrového řízení na opravu Letního stadionu. Ty dva týdny chceme využít na případné vysvětlování způsobu výběrového řízení,“ uvedl na čtvrtečním zasedání zastupitelstva města primátor Charvát.

Už v listopadu totiž politici opravu schválili. Jenže od té doby se nic nestalo. Přípravy zbrzdila epidemie koronaviru a následné obavy z ekonomické krize. Nyní se však primátor tváří, že by se nic odkládat nemělo. 

„Nakonec si myslím, že propad v příjmech nebude tak hrozný. Ekonomika se postupně startuje. Nevidím důvod odkládat ty hlavní investice,“ uvedl politik z hnutí ANO.

Projekt si pohlídáme, zní z ODS

Ovšem podle všeho ho ještě jeden problém čeká. Spuštění soutěže musí schválit rada města a v ní má velmi slušnou pozici ODS. A právě modrá strana proti stavbě za 430 milionů silně bojuje a nyní má poslední šanci projekt zastavit.

„Oprava Letního stadionu ukáže sílu primátora. Budeme muset vybojovat projekt se zástupci ODS, kteří jsou čím dál více na koni a dá se říct, že město řídí. Tohle bude zajímavý střet,“ uvedl lídr opozičních Pardubáků František Brendl, který stavbu podporuje.

Ostatně i když občanští demokraté na zastupitelstvu prohráli a oprava dostala potřebné hlasy, její zástupci hned deklarovali zájem projekt nekompromisně hlídat.

„ODS bude kontrolovat, aby nedošlo k prodražení limitní ceny, což se bohužel u několika akcí v Pardubicích v minulém období stalo,“ uvedl Petr Klimpl, zastupitel za ODS. 

„Nezpochybňujeme potřebu důstojného fotbalového stánku pro I. ligu v Pardubicích, ale bohužel příprava projektu nebyla manažersky dobře zvládnuta, což se projevilo nárůstem ceny proti původním předpokladům,“ dodal Klimpl, který se stejně jako další odpůrci přestavby stánku z roku 1931 může spoléhat na to, že do limitní ceny se nevejde žádná nabídka stavební firmy a plány usnou.

Ostatně to se opakovaně děje v sousedním Hradci Králové, kde se malšovický stadion také opravuje jenom „ústy“ už desítky roků.

Jenže zdá se, že primátor Charvát vymyslel způsob vypsání soutěže, který by měl zmíněnou možnost vyloučit. Soutěž by se totiž měla konat s využitím metody Design&Build. Při ní je vybraná firma zodpovědná za přípravu projektové dokumentace i stavbu. 

„Vrátíme se do projektového stavu pro územní rozhodnutí, zafixujeme své podmínky do výběrového řízení a necháme firmu doprojektovat podklady a realizovat stavbu,“ uvedl Charvát.

Díky zvolené metodě by mělo mít město větší jistotu, že se nezvýší výsledná cena a bude dodržen termín dokončení stavby.

Výstavba by měla být rozdělena na dvě etapy. První potrvá 20 měsíců a zahrnuje opravu Letního stadionu bez východní malé tribuny, která je stejně jako hlavní ochoz kulturní památkou. Ta je v plánu až nakonec a není součástí projektu. Ve druhé etapě chce město opravit ulice v okolí stadionu včetně nábřeží řeky Labe.

Kvůli rekonstrukci dnešních ruin kdysi velkolepého sportoviště, jehož součástí byl i velodrom, vznikla i občansko-politická iniciativa Nechci stadion na dluh.

Ta odmítá, aby se město opravou zadlužilo na 20 let. Chtěla získat 7 000 podpisů, což by umožnilo uspořádat o věci místní referendum, zatím jich shromáždila jen malou část.