Kraj a město posvětily výstavbu letištního terminálu v Pardubicích

  16:34aktualizováno  16:34
Pardubice by během tří roků měly mít nový odbavovací terminál na letišti. Shodli se na tom zástupci kraje a města. Letiště odbavuje každý rok čím dál víc cestujících, jeho kapacita by nově mohla vzrůst až na čtvrt milionu pasažérů ročně.

Vizualizace nového terminálu pardubického letiště | foto: Pardubický kraj

"Souhlasíme s tím, aby tento projekt realizován byl. Zároveň jsme se shodli na tom, že co nejdříve," řekl hejtman Martin Netolický.

Politici se k plánům a nářkům šéfů společnosti East Bohemian Airport (EBA), která civilní letiště provozuje, dlouho stavěli chladně. Přesvědčila je až obsáhlá studie společnosti KPMG, podle které má smysl letiště rozšířit.

"Letiště Pardubice v posledních letech zaznamenalo nárůst cestujících. Nová odbavovací hala by tento trend růstu zásadním způsobem podpořila. Disponuje také významným potenciálem zejména díky své atraktivní geografické poloze," stojí v analýze KPMG, která celkem čítá zhruba 130 stran.

Budou kombinovat směnku s úvěrem

Aby si lidé z Pardubic a okolí mohli užívat větší luxus například při cestování na letní dovolenou, musí zodpovědní lidé vyřešit ještě jednu klíčovou otázku: z čeho se bude nákladná stavba za stovky milionů platit?

"Na stavbu terminálu si musí vzít EBA úvěr. Ideální by byla kombinace směnky a úvěru, za který by akcionáři buď ručili, nebo neručili. Nejlepší řešení ukáže veřejná soutěž na dodavatele bankovních služeb," řekl k tomu hejtman Netolický.

Ředitel společnosti EBA Jan Andrlík už před časem mluvil o tom, že není třeba mít strach z úvěru. Firma je prý tak v dobrém stavu, že by neměl nastat žádný problém se splácením stavby.

"Počkáme na usnesení rad města a kraje. To bude teprve závazné. Pak budeme mít mandát jednat s bankami," řekl Andrlík s tím, že podle podrobné analýzy si letiště na úvěr vydělá a bude bez problému prosperovat.

Hejtman Netolický naopak dodal, že chce ještě podrobněji znát provozní náklady. Například se obává toho, aby se kvůli úvěru nezvyšovaly letištní poplatky, které jsou teď velmi nízké.

Také už odmítá dál zvyšovat základní kapitál firmy na pořízení technického vybavení letiště, do kterého majitelé společnosti - město Pardubice a Pardubický kraj - v posledních letech výrazně investovali například při rozšíření ranveje či výstavby nového palivového zařízení. Vše vyšlo na více než 200 milionů korun.

Dozor nad letištěm se obejde bez politiků

"Na to si letiště musí vydělat v rámci běžného provozu. Také navrhujeme, aby v dozorčí radě a představenstvu seděli profesionálové, a ne politici," dodal Martin Netolický.

Letiště po letech úbytku cestujících letos vykazuje rekordní čísla. Za první tři čtvrtiny roku přepravilo přibližně 160 tisíc cestujících a meziročně zvýšilo počet odbavených lidí o 62 procent.

Podařilo se mu také překonat výsledky loňského roku, kdy letiště přijalo 125 tisíc lidí. Společnost EBA už také po několika letech nevykazuje ztrátu. Loni měla zisk 6,8 milionu korun, předloni byla ve ztrátě osm milionů korun. Loňské výnosy měla více než 107 milionů korun, předloni vykázala výnosy bezmála 63 milionů korun.

Podívejte se na letiště v Pardubicích

Nejčtenější

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Čeští basketbalisté zdolali Bosnu, ještě mohou vyhrát skupinu

Vít Krejčí (25) z českého výběru se dere k bosenskému koši kolem Obrada Tomiče...

Čeští basketbalisté se rozloučili s domácím prostředím v úspěšné kvalifikaci o mistrovství světa výhrou nad Bosnou a...

Čelní střet dvou aut v Pardubicích nepřežil třiadvacetiletý spolujezdec

Dopravní nehoda na silnici I/37 u Pardubic skončila tragicky.

Tragicky skončila čtvrteční dopravní nehoda na silnici I/37 v Pardubicích. Čelní střet dvou osobních aut nepřežil...

Další z rubriky

Chvaletická elektrárna chce výjimku na škodliviny, hlasuje se ve čtvrtek

Elektrárna Chvaletice

Firma miliardáře Pavla Tykače Sev.en EC požádala pardubický krajský úřad o výjimky, aby po roce 2020 mohla vypouštět...

Muž spadnul z vysokého lešení, transfúzi krve musel dostat už ve vrtulníku

Muže musel do královéhradecké Fakultní nemocnice přepravit vrtulník.

Čtyřiapadesátiletý dělník spadl dopoledne z více než desetimetrového lešení v Bystřeci na Orlickoústecku. Těžce...

Boj proti hazardu sílí, hlavně ve městech s novým vedením

Ilustrační snímek

Počet hracích automatů v Pardubickém kraji rychle klesá nejen kvůli novému přísnějšímu hazardnímu zákonu, ale i snaze...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz