VIDEO: Kamion přibrzdil před přechodem, chodce srazil. Řidič řešil navigaci

  12:56aktualizováno  12:56
Chrudimská policie před několika dny uzavřela případ řidiče kamionu, který na jaře ve Slatiňanech srazil muže na přechodu. Zároveň zveřejnila video dokumentující obrovské chodcovo štěstí, který ze zdánlivě beznadějné situace vyvázl jen s odřeninami.

Dvaašedesátiletý muž přecházel 29. března přechod pro chodce u kruhového objezdu ve Slatiňanech. S důvěrou, neboť viděl, že náklaďák ve vzdálenějším jízdním pruhu před přechodem zastavuje a dá mu přednost. Ale v tom se mýlil.

„V době, kdy vstoupil do vozovky, z pravé strany přijížděl kamion s návěsem, který brzdil. Těsně před přechodem se řidič v kamionu začal věnovat navigaci. Následně se rozjel a jeho vozidlo se střetlo s chodcem,“ uvedla mluvčí chrudimské policie Renata Štěpánková.

Kamion nabral chodce asi tak metr po opětovné akceleraci. Muž naštěstí nespadl přímo pod kola zrychlujícího náklaďáku, ale natlačený na masku vozu se zoufale snažil dostat pryč z jeho jízdní dráhy. 

Nakonec se mu to přibližně po deseti metrech podařilo. „Muž za volantem o střetu vůbec nevěděl a pokračoval dál v jízdě,“ uvedla mluvčí policie.

Po analýze kamerových záznamů byli policisté po čase schopni majitele tohoto kamionu najít. Teprve od vedení firmy se řidič o celé události dozvěděl a sám policii kontaktoval.

Po prošetření předali policisté případ na příslušný správní orgán, který rozhodl o výši peněžitého trestu a zákazu činnosti řidiče.

Pozor na přechodech v novém školním roce, varuje policie

Policie zveřejnila přiložené video i proto, aby bylo výstrahou pro všechny dospělé a děti v souvislosti s blížícím se začátkem školního roku.

„Apelujeme na všechny chodce, aby byli při přecházení vozovky co nejvíce opatrní a ostražití. Chodec nemá absolutní přednost při přecházení přechodu pro chodce. V žádném případě nemůže spoléhat na to, když přijíždějící vozidlo brzdí, že řidič nakonec zastaví tak, aby chodci umožnil bezpečně přejít vozovku. Je vhodné s řidičem navázat oční kontakt, aby o sobě věděli. Komunikaci přecházíme vždy až po zastavení vozidel,“ dodala Renata Štěpánková.

Autor:

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Další z rubriky

Město stálo na místě, změním to, říká starosta Moravské Třebové

Starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop.

Nový starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop ze sdružení Srdcem Třebováci má dlouhé vlasy, je mu čtyřicet let a občas ho...

VIDEO: Hrozba evakuace v Pardubicích pominula, železo v zemi nebyla puma

Pod zemí pyrotechnici našli náboj a střelu z dvacetimilimetrového...

Lidé z pardubické čtvrti Svítkov se na víkend nebudou muset stěhovat. Pyrotechnici prozkoumali železný předmět objevený...

Pár ukradl lahev. Muž utekl, ale pak se vrátil „zachránit“ chycenou ženu

Strážníci dvojici zadrželi na zastávce MHD

U dvou podobných případů zasahovali minulý týden pardubičtí strážníci. Scénář byl vždy takový, že v obchodním domě u...

Najdete na iDNES.cz