Romové po incidentu protestovali. Podle ministra v rozporu se zákonem

Pozdvižení vyvolala sobotní potyčka, která se odehrála v Pardubicích mezi Romy a Ukrajinci. Právě Romové se rozhodli, že v neděli odpoledne vyrazí na protest. Ten se konal u hlavního nádraží a trval zhruba dvě hodiny. Poté se pochodem přes město protestující přesunuli na místo incidentu, kde akce skončila. Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka bylo shromáždění nelegální.

Během pochodu přítomní vykřikovali, že chtějí mít bezpečné ulice. Do toho skandovali, aby lidé šli s nimi. „Pojďte s námi, nestyďte se. My jsme doma,“ pokřikovali cestou.

Kolemjdoucí však byli podle redaktora iDNES.cz z pochodu zaskočeni. „Vůbec nechápou, co se děje. Nejčastěji pochodující vykřikují, že jsou tady doma, bezpečnost či Ukrajina domů,“ popsal situaci.

Zhruba okolo třetí odpoledne pochod dorazil do cíle. Tedy do ulice Anenská, kde se incident v sobotu odehrál. Podle reportéra byl na místě klid.

Ministr vnitra Vít Rakušan v neděli ke střetu uvedl, že věc vyšetřuje policie, k vytváření speciálních strategií však teď nevidí důvod. Podle Blažka bylo shromáždění nelegální.

„Shromáždění v Pardubicích je svoláno a koná se v rozporu se shromažďovacím zákonem. Účast a výzvy k účasti na něm jsou nelegální. Ústava a zákony musejí platit pro každého - ‚většiny‘ i ‚menšiny‘. Jiný přístup může časem dospět k tomu, co sledujeme např. a nejen ve Francii. Chtějí-li, jak tvrdí organizátoři, upozornit na něco vládu, měli by tak činit v souladu se zákonem,“ napsal na twitteru v reakci na protest v Pardubicích.

S tím však podle sdružení Romea nesouhlasí právnička a ředitelka organizace iUSTITA Klára Kalibová. „Zákon o právu shromažďovacím předpokládá konání spontánních shromáždění. Taková shromáždění obvykle reagují na nějakou nenadálou událost a jejich účastníci se jich mohou účastnit naprosto svobodně a naprosto beze strachu z nějakého postihu ze strany a státu. Zároveň ovšem platí, že svolavatelé se dostávají do konfliktu se zákonem a mohou za určitých podmínek čelit pokutě ze strany správního orgánu,” vysvětlila.

Ukrajinci jsou „agresivní“

Řečníci na shromáždění před pardubickým nádražím zdůraznili, že Ukrajinci jsou „agresivní, pijí alkohol a píchají na smrtelných místech“. „Chceme upozornit vládu na to, že i my jsme občané České republiky a nechodíme ozbrojeni po městě a neútočíme,“ hlásali před nádražím.

„Je tady shromáždění Romů, nevím, kolik jich tu je. Budeme to monitorovat. Z taktických důvodů nebudeme poskytovat informace o tom, kolik je na místě policistů. Situaci monitorujeme,“ řekla iDNES.cz mluvčí krajské policie Markéta Janovská.

Podle reportéra iDNES.cz na shromáždění na místě dohlížela městská i státní policie. Na samotném shromáždění promluvil i napadený muž, který rovněž přítomné vyzval ke klidu. Okolo druhé odpoledne se spekulovalo, že na akci dorazí Romové z Brna.

„Romové nemají nic proti Ukrajincům“

Policejní mluvčí však danou informaci nepotvrdila. „To vám neřeknu. Neptám se lidí, odkud jsou. Nás zajímá, že je tu větší shromáždění lidí. Jsme tady, abychom zajistili veřejný pořádek ve městě, tyto informace nemohu komentovat,“ uvedla odpoledne pro iDNES.cz Janovská.

Policie poté současně vyzvala aktéry, aby nedocházelo k eskalaci konfliktů a žádnému protiprávnímu jednání. „Touto cestou bychom chtěli požádat aktéry o to, aby v této souvislosti již nedocházelo k další eskalaci konfliktu, násilí nebo jinému protiprávnímu jednání. Policie celou situaci nadále monitoruje,“ řekla ještě před shromážděním mluvčí.

V Pardubicích se večer popralo osmnáct lidí, zraněný Rom má dva stehy

Reportér iDNES.cz současně uvedl, že na akci mířilo stále víc lidi. „Přicházejí i rodiny s dětmi. Především mladí lidé. Většina přítomných přijíždí ve více lidech v jednom autě,“ popsal situaci.

Situace mezi Romy je napjatá

Podle zraněného Roma bitku vyprovokovali Ukrajinci, kteří Romům údajně vyhrožovali již předchozí den. „Bránili jsme se, jeden z Ukrajinců vytáhl nůž a bodl mě,“ řekl Petr S. Zraněného Roma po incidentu lékaři ošetřili, se dvěma stehy ve tváři je již od sobotního večera doma.

Podle informací iDNES.cz se incident odehrál mezi patnácti Romy a třemi Ukrajinci.

„Chceme žít poklidně. Jsme tu proto, že situace mezi Romy je napjatá. Tento případ ze soboty není ojedinělý, je teprve druhý medializovaný. Přibývá konfliktů mezi Ukrajinci a Romy, myslím, že je to zbytečné,“ řekl jeden z účastníků protestu Ferdinand Baník.

Po potyčce mezi téměř dvacítkou lidí se do Pardubic sjíždějí Romové. Na shromáždění dohlíží policie. (2. července 2023)

Na shromáždění uvedl, že má obavu z toho, že pokud to „stát nebude řešit“, mohli by se Romové radikalizovat. „Nebereme všechny Ukrajince, že jsou stejní, my víme, co je rasismus, nejsme rasisti. Chceme jen to, aby nechodili ozbrojení a nenapadali nás. V takovém přílivu lidí (z Ukrajiny) mohou být mezi nimi i problémoví lidé,“ řekl Baník.

Připustil i možnost, že může jít o provokatéry, kteří chtějí vyvolat konflikt s Romy. „Nechceme konflikt, chceme jen bezpečnost. Chceme, aby se mezi námi Romy situace uklidnila. Víme, že se situace může obrátit proti nám,“ řekl Baník.

Zástupce pardubických Romů a svolavatel nedělního protestu Roman Polák řekl: „Žádáme pouze o ochranu nebo vyšší bezpečnost a kontrolu,“ doplnil.

„Máme toho dost“

Hlavní myšlenka, kterou na shromáždění přítomní šířili byla – Romové nemají nic proti Ukrajincům, chtějí jen bezpečí, aby se nemuseli ozbrojovat, doplnil redaktor. Organizátor akce poté protestující vyzval ke klidu.

Po výzvách ke klidu si však další řečníci již s Ukrajinci nebrali servítky. „Křičí, že tady Ukrajince nechtějí, ať jdou pryč z celé České republiky,“ popsal reportér situaci. Poté lidé začali opakovaně skandovat – Máme toho dost.

Podle protestujících je incidentů již hodně a policie nic nedělá. Odpor podle nich nesmí prý skončit. Přítomní také varovali, že budou další demonstrace a pochody. „Ať se vláda vzpamatuje, nikdo nám nepomáhá,“ stěžovali si řečníci.

, , ,