Nad několikahektarovým rybníkem létal vrtulník, který v obřích nádobách začal vypouštět nehašené vápno, které má nákazu z rybníka definitivně vyhnat.
Rybáři přesně nevědí, jak se infekce do rybník dostala, myslí si však, že sem nákazu zavlekl některý z nemocných okrasných kapříků, které sem vypustil neznámý chovatel těchto ryb. Rybáři museli celý rybník slovit a ryby nechat usmrtit. Celkem se to bylo zhruba devadesát tun ryb.
„Musíme použít asi tři tuny vápna na jeden hektar, to je velké množství, takže jen vápno bude stát až 900 tisíc korun. Jediná možná aplikace na tomto rybníku je letecká,“ řekl předseda Rybářství Přelouč Josef Kratochvíl.
„Takovouhle zakázku jsme ještě nedělali. Obtížné je to v tom, že pracujeme s nehašeným vápnem. To je rizikový materiál, na který musíme být dobře připraveni,“ říká vedoucí leteckých prací firmy DSA Vladimír Tomek.
Svoje slova dokazuje vzápětí. Všichni jeho kolegové spolu s ním se převlékají do speciálních kombinéz, respirátory jsou v tomto případě nezbytné. Nehašené vápno může velmi vážně poleptat sliznici a způsobit při kontaktu s člověkem velké zdravotní potíže.
Vápno je prašné, dopoledne navíc vcelku nepříjemně fouká
„Komu se dostane vápno do očí musí hodně vyplachovat vodou, kdyby se to nelepšilo, neváhejte si zavolat záchranku. Nikdo se nesmíte přiblížit před sídlo rybářů, tam bude prašnost extrémní a nebezpečí je skutečně vysoké,“ říká jeho kolega a všichni zúčastnění se přesouvají na bezpečné místo.
Po desáté hodině dopolední jde vrtulník poprvé do akce. Na šedesát metrů dlouhém laně se vydává do středu rybníka a vypouští první osmisetkilogramovou dávku nehašeného vápna na dno vypuštěného vodní plochy. Takto se nad rybník vydá zhruba dvě stě krát. Akce je naplánovaná na tři dny.
„Vápno dorazilo v cisternách už v pondělí, na místě jsou dva zásobníky, kam se vejde 40 tun hmoty.
„Celkem sem přivezeme 160 tun. Uvidíme, co nám počasí dovolí. Nesmí pršet a foukat,“ řekl Jan Antonič z firmy LB Cemix, která na místo dodává nehašené vápno.
Rybáři po provedení této dezinfekce musí nechat rybník minimálně šest týdnů ladem a poté můžeme napouštět. „My však napustíme až na jaře. Rybníky se mají zimovat, pokud mají přítok, to my máme v podobě Opatovického kanálu, takže ho necháme vymrznout. Od roku 1972 si odpočinul jen minimálně, i proto ho nyní necháme vymrznout,“ řekl hospodář přeloučských rybářů Karel Němec.
Rybáři za každý krok, který kvůli záchraně svého největšího rybníka udělali, zaplatí kolem milionu korun. Tedy za vápno, práci letecké firmy, ale i nucenou likvidaci ryb. „Ministerstvo zemědělství nám slíbilo, že nám veškeré náklady zaplatí, jinak by to pro naši společnost bylo likvidační,“ řekl Němec.