Bezdomovci obsadili opuštěnou tiskárnu v centru Pardubic, má se bourat

  14:09aktualizováno  14:09
Nechtěné sousedy dostali lidé ze Smilovy ulice v pardubickém centru. Roky prázdnou bývalou tiskárnu obsadili lidé bez domova. Policie prý proti nim nemůže nijak účinně zasáhnout. A tak se zdá, že jediným možným řešením situace bude demolice objektu.

V areálu bývalých tiskáren vyrostla černá skládka. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Ráno pořádně vyvětrat, v pátek donést velký nákup na víkend a večer si ugrilovat nějaké to maso či vypít pár piv.

Program jako v kdejakém běžném domě je k vidění v bývalé tiskárně v centru Pardubic. Na tom by nebylo nic divného, kdyby se nejednalo o objekt určený k demolici, ve kterém nemá oficiálně nikdo co dělat. Jenže místo toho je jen pár kroků od opravené Machoňovy pasáže či oblíbené restaurace Plzeňka někdy pořádně živo i dlouho do noci. Prázdnou továrnu si jako svoje přechodné bydliště vybrala parta pardubických bezdomovců.

„Skutečně jich tam několik žije. Asi není nějaká šance, jak je odtamtud dostat pryč. Zatím s tím žádné větší problémy nebyly, ale párkrát tam musela policie,“ uvedl pardubický zastupitel a podnikatel Jiří Lejhanec, jehož rodina s pozemkem tiskárny sousedí.

Objekt je snadno přístupný

Není sporu o tom, že bezdomovci obsadili tiskárnu protiprávně. Ostatně to nebylo nic složitého. Ze Smilovy ulice chybí na obou branách zámky a z druhé strany od pasáže zase bezdomovci využívají toho, že mezi tamním Národním institutem pro další vzdělávání a areálem bývalé fabriky úplně chybí plot. Takže není problém vidět party lidí, jak s nákupem míří na rozlehlou zahradu, kterou jim může závidět většina lidí žijících v centru krajského města. A navíc přitom vlastně nic neriskují.

„My jako městská policie v tomto případě nemůžeme dělat prakticky nic. Nemáme právo vstupovat na soukromý pozemek, kterým bývalá tiskárna je. To neplatí jen v případě, že je na místě bezprostředně ohrožené zdraví nebo majetek,“ uvedl šéf pardubické městské policie Rostislav Hübl.

Nedávno však uniformovaní muži do areálu zajít museli. Mezi početnou partou lidí bez domova se totiž objevila poměrně vážná nemoc.

„Máme informaci, že policisté museli tamní bezdomovce dostat na vyšetření, protože u jednoho z nich se objevila otevřená forma tuberkulózy. To bohužel není v této sortě lidí ničím výjimečným,“ uvedla náměstkyně pardubického primátora Helena Dvořáčková s tím, že o celém problému na radnici vědí.

Bývalá tiskárna půjde k zemi

„Anabáze má vlastně jediné řešení, kterým je demolice celého objektu. Už jsme v kontaktu s majitelem a věřím, že to brzy dopadne,“ uvedla s tím, že by raději celou věc blíže nekomentovala. „Taková je naše domluva s majitelem této nemovitosti,“ dodala Dvořáčková.

Stejné informace má i Jiří Lejhanec, který logicky za humny také nechce ubytovnu lidí, kteří jinak žijí na ulici. „Podle všeho se to brzy vyřeší. S majitelem jsem jednal a jeho plán je jasný - co nejdříve objekt zlikvidovat,“ řekl Lejhanec.

Takto mají vypadat podle vizualizace ve studii nové činžovní domy na místě...

Takto mají vypadat podle vizualizace ve studii nové činžovní domy na místě bývalé tiskárny. Vedle bytů v nich mají být i kanceláře či restaurace.

Ostatně povolení k demolici měla už pražská společnost R. S. Credit, která chtěla na místě tiskárny postavit tři činžovní domy se 101 byty od malometrážních až po pětipokojové. K tomu mělo patřit i podzemní parkování či obchody v přízemí.

Nakonec však firma své úsilí vzdala. Dlouho se jí totiž nedařilo získat všechna potřebná povolení ke stavbě.

„Už na to nemáme sílu. Celé to trvá příliš dlouho a stále jsme neměli záruky, že to dobře dopadne. Nechali jsme to být a celý areál včetně pozemků jsme prodali,“ uvedla Petra Dolinská, která měla projekt na starosti.

Dle zápisu na katastrálním úřadu se novým majitelem tiskárny stala společnost Theia Property, s. r. o., se sídlem ve Hvězdově ulici v pražských Nuslích. Ta získala i všechny objekty celkem na čtyřech pozemcích s celkovou výměrou 2 847 metrů čtverečních. Firma je zároveň napojená na společnost Raiffeisen Leasing Real Estate, která sídlí na stejné adrese.

Byty se budou stavět, ale neví se kdy

Podle náměstkyně Dvořáčkové i zastupitele Lejhance je pravděpodobné, že se byty nakonec ve Smilově ulici stavět budou. Otázkou je, kdy.

„Je to poměrně cenné území v centru Pardubic, takže nás to samozřejmě zajímá. Na druhou stranu nejde o pozemky města, takže do toho nemůžeme úplně zasahovat,“ dodala Dvořáčková.

Hlavním důvodem, proč společnost R. S. Credit nakonec plánovanou výstavbu vzdala, byl silný odpor sousedů. Ti se snažili všemožně zabránit tomu, aby se někdy na místě tiskárny stavěly byty.

„Už jsme z toho vážně hodně unavení. Dělá nám to i obrovské ekonomické problémy. Ale dali jsme se na válku, tak musíme bojovat. Určitě uděláme vše pro to, abychom projekt dotáhli do konce. Je to ale už neúměrně dlouhé,“ uvedla minulý rok Dolinská, která však nakonec s kolegy projekt raději vzdala.

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Další z rubriky

Oprava pardubické radnice finišuje, úředníci se vracejí

Některé úředníky čeká stěhování do nově opravených kanceláří už v březnu.

Už 13 měsíců jsou úředníci sídlící v historické radnici na Pernštýnském náměstí rozstrkáni po celých Pardubicích. To...

Pardubické hlavní nádraží čeká modernizace, spolkne čtyři a půl miliardy

Tento obrázek bude už v pondělí minulostí. Stávající zastávka bude kvůli opravě...

Chystaná investice Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) do modernizace pardubického nádraží přinese od příštího roku...

VIDEO: Zásahovka si přišla pro dealera drog, hrozí mu deset let vězení

Pro dealera drog si přišla zásahovka

Zásahová jednotka zadržela na Orlickoústecku jednatřicetiletého muže, který vařil v pronajatém domě pervitin. Za výrobu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz