Firma sháněla povolení pět let, nakonec ruiny prodala. Už nemáme sílu, říká

  16:22aktualizováno  16:55
Už se zdálo, že pražská společnost R. S. Credit konečně získá všechna potřebná povolení na přestavbu ruiny bývalé tiskárny ve Smilově ulici. Ovšem ta bude centrum Pardubic hyzdit dále. Majitelé firmy, která se marně snažila získat potřebná razítka od roku 2011, raději celý areál prodali.

V areálu bývalých tiskáren vyrostla černá skládka. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Na začátku roku to ještě vypadalo, že se Pardubice jednoho z nejškaredějších zákoutí plného odpadků konečně zbaví. Firma R. S. Credit už měla povolení zničenou bývalou tiskárnu zbourat a také měla územní povolení na stavbu tří činžovních domů se 101 byty od malometrážních až po pětipokojové.

Fotogalerie

Jenže zástupci společnosti, která zdevastovaný areál vlastní od roku 2007, nakonec při dalších problémech se získáním stavebního povolení celý projekt vzdali.

„Už na to nemáme sílu. Celé to trvá příliš dlouho a stále jsme neměli záruky, že to dobře dopadne. Nechali jsme to být a celý areál včetně pozemků jsme prodali,“ uvedla Petra Dolinská, která měla projekt na starosti.

Podle zápisu na katastrálním úřadu se novým majitelem tiskárny stala společnost Theia Property, s.r.o., se sídlem ve Hvězdově ulici v pražských Nuslích. Získala i všechny objekty celkem na čtyřech pozemcích s celkovou výměrou 2 847 metrů čtverečních. Firma je zároveň napojená na společnost Raiffeisen Leasing Real Estate, která sídlí na stejné adrese.

Zástupci firmy pro MF DNES pouze uvedli, že se zaobírají financováním stavebních projektů, ale slíbené podrobnosti kolem svých plánů do redakce už nezaslali.

Stavbu vzdali kvůli odporu sousedů

„Vím o tom, že se změnil majitel bývalé tiskárny. Mám v plánu se potkat se zástupci nového majitele a pobavit se o jeho záměrech. Je to poměrně cenné území v centru Pardubic, takže nás to samozřejmě zajímá. Na druhou stranu nejde o pozemky města, takže do toho nemůžeme úplně zasahovat,“ uvedla náměstkyně pardubického primátora Helena Dvořáčková.

„Zatím je to hodně čerstvé, takže více informací nemám,“ dodala.

Hlavním důvodem, proč společnost R. S. Credit nakonec plánovanou výstavbu vzdala, byl silný odpor sousedů. Ti se snažili všemožně zabránit tomu, aby se někdy na místě tiskárny stavěly byty.

„Už jsme z toho vážně hodně unavení. Dělá nám to i obrovské ekonomické problémy. Ale dali jsme se na válku, tak musíme bojovat. Určitě uděláme vše pro to, abychom projekt dotáhli do konce. Je to ale už neúměrně dlouhé,“ říkala ještě minulý rok Dolinská.

Proti se stavěl například majitel mnoha pardubických nemovitostí a bezprostřední soused tiskárny Alois Rainberg. „Budu dělat vše pro to, aby se nestavělo. To se někdo zbláznil, nebo co? Postavit tady tři činžáky? Vážně nestojím o to, aby mi jejich obyvatelé koukali na zahradu,“ řekl Rainberg.

Další soused Jiří Lejhanec starší zase upozorňoval, že pokud by byty skutečně vznikly, celou oblast by to neúměrně zatížilo dopravně.

„Už teď je celá Smilovka doslova ucpaná auty, neumím si představit, že tam bude dalších sto bytů. To vyvolá pravý kolaps, podle mě je to celé nesmysl,“ uvedl Lejhanec.

Společnost slíbila postavit i podzemní parkoviště

Právě kvůli dopravě projekt dlouho narážel i u úřadů. Vladimír Bakajsa, šéf magistrátního odboru dopravy, měl plány firmy na stole už řadu let a nelíbily se mu. Nakonec se však v této otázce kompromis našel.

Tiskárna ve Smilovce

1897 - Josef Otto a František Růžička zakládají Grafický ústav Otto & Růžička.

1906 - stěhování firmy do Smilovy ulice.

1910 - instalace prvního ofsetového stroje Man v Rakousku-Uhersku.

1942 - litograf Adolf Švarc zemřel v Osvětimi, kam byl odvlečen za ukrývání výsadkáře Bartoše.

1948 - znárodnění podniku.

1990 - začala privatizace.

1992 - potomci zakladatelů Marta Hendrychová, Jindřiška Svatošová a Evžen Korbel předkládají privatizační projekt.

1994 - vzniká Východočeská tiskárna.

2004 - stěhování firmy do nové haly v Sezemicích.

2005 - začalo chátrání objektu.

2007 - dům koupila R. S. Credit.

2011 - společnost se snaží získat stavební povolení na budování tří činžovních domů.

2015 - je vydané povolení zchátralou stavbu zbourat.

2016 - společnost R. S. Credit celý projekt prodala.

„To byla celá podstata problémů. S územním plánem byl projekt v souladu, dopravní napojení se podařilo vyřešit,“ uvedl šéf pardubického stavebního úřadu Jiří Vopršal. Úředníky například obměkčilo, že společnost slíbila postavit podzemní parkoviště.

Jenže stavět se hned tak nebude a tak bude pokračovat současný neutěšený stav. Do areálu se každý, kdo chce, přes uražené zámky na vratech dostane, takže přímo v centru Pardubic vznikla divoká skládka. Do tiskárny jezdí policie řešit problémy s bezdomovci či narkomany.

„Vrata jsou nezajištěná, pozemek je komukoliv přístupný a je zde i zvýšený pohyb bezdomovců,“ popsala výsledky šetření úředníků mluvčí pardubické radnice Pavla Kosíková.

Město alespoň vymohlo, aby společnost R. S. Credit odvezla nejhorší nepořádek. Ovšem tím zmizela jen malá část potíží.

„Za těch pár let, co tady bydlím, jsme toho zažili už dost. Bylo tam překladiště nelegálního zboží, scházeli se tam narkomani a bezdomovci. To je nyní sice lepší, ale zase nám život znepříjemňují potkani, kteří v prázdném objektu našli příjemné útočiště,“ uvedl Petr Fryč, který bydlí hned přes ulici.

Nejčtenější

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Nejlépe se stále žije v Říčanech, nejvíc se zlepšila Přelouč a Šternberk

Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

Podmínky pro život se z více než dvou stovek obcí s rozšířenou působností za poslední rok nejvíce zlepšily v Přelouči a...

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Sedmdesátiletý most nechce ustoupit novému, zrezlé čepy brání rozebrání

Bourání mostu mezi Valy a Mělicemi.

Jako by se sedmdesátiletý válečný most Bailey Bridge, který spojoval obce Valy s Mělicemi na Přeloučsku, nechtěl vzdát....

Budova s nápisem Hobé padla k zemi, demolice lihovaru pomalu končí

Sedmadvacetimetrové rameno demoličního stroje se zakouslo do budovy bývalého...

Poslední výrazná připomínka někdejší pardubické likérky Hobé už nestojí. Demolice staveb v rozlehlém areálu někdejšího...

Další z rubriky

Vodohospodáři na Poličsku odškodní odběratele za znečištěnou vodu

Ilustrační snímek

Odběratelé pitné vody na Poličsku, kterým z kohoutku zřejmě po několik týdnů tekla kontaminovaná voda, se dočkají...

Po pádu sochy, která zabila dítě, Svitavy zrušily letošní setkání řezbářů

Již ukotvené a nainstalované sochy z minulých ročníků.

Jubilejní desátý ročník setkání řezbářů se letos ve Svitavách neuskuteční. Muzeum a město akci zrušily kvůli loňské...

Muž stanoval v kukuřičném poli, proud bral z lampy veřejného osvětlení

Stanoviště v kukuřičném poli s načerno nainstalovanou přípojkou.

Komfortní obydlí i s elektřinou si v kukuřičném poli u Pardubic zřídil muž bez domova. Hlídka strážníků si podezřelého...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ TÝMU - ELEKTROMONTÁŽE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 33 000 - 37 000 Kč

Najdete na iDNES.cz