Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. července 2022 Den upálení mistra Jana Husa

Snad se budou konat, doufají pořadatelé Aviatické pouti nebo dostihů

  7:22
Chtěly se předvést a návštěvníkům připravit bohatý program. Aby ne, dvě výjimečné akce v kraji - Velká pardubická i Aviatická pouť, letos slaví kulatiny. Místo toho se připravují na možný krizový scénář, který už pořadatelé březnových akcí museli přijmout.

Letec Jan Rudzinskyj před zmenšenou replikou francouzské stíhačky Nieuport 11 UL. | foto: Josef Vostárek, ČTK

Zhruba pětatřicet tisíc lidí a vyrovnaná rekordní účast z roku 2011 - to je loňský účet Aviatické pouti. Ten letošní, 30. ročník, má být výjimečný. Pořadatelé již odtajnili první trumfy - na pardubickém letišti plánují letovou premiéru ultralehké repliky stíhacího Nieuportu 11 UL, se kterou se má prezentovat nově založená Letka Aviatické pouti.

Organizátoři definitivní rozhodnutí o konání, či nekonání jubilejního ročníku Aviatické pouti odložili na duben.

„Akce se má uskutečnit za 10 týdnů a v současné chvíli nikdo přesně neví, jak dlouho mohou omezení trvat, přípravy Aviatické pouti budou zatím pokračovat,“ uvedl v prohlášení předseda správní rady Aviatické pouti Ladislav Minařík. 

V průběhu dubna pak pořadatelé rozhodnou, zda tradiční akce proběhne v původně plánovaném termínu, přesunou ji, nebo pro letošek zruší.

„Chceme ubezpečit všechny předplatitele, že v případě rozhodnutí o odložení či zrušení termínu Aviatické pouti budou vstupenky automaticky platné pro další termín konání Aviatické pouti, popřípadě budeme na požádání vracet vstupné v plné výši,“ řekl Minařík. 

Naději neztrácí ani tým pořadatelů hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Ostatně právě Naděje je podtitulem letošního ročníku.

„Zatím je to daleko a nyní, když se situace mění každý den, není možno předvídat, co bude za tři měsíce. Tím méně činit nějaká opatření,“ říká ředitel festivalu Jan Pikna. Festival Smetanova Litomyšl je neodmyslitelně spojený s létem a s pořady pod širým nebem v nádvoří litomyšlského zámku. Nelze proto uvažovat o změně termínu.

„Pokud by se koncerty a představení nemohly konat, samozřejmě bychom v souladu s našimi pořadatelskými podmínkami vraceli vstupné. V tuto chvíli ale probíhají přípravy bez jakékoli změny, úspěšně běží předprodej vstupenek a koncem května zahájíme stavbu zastřešení zámeckého nádvoří, aby druhý červnový týden bylo vše hotovo. Pak se uvidí,“ odkládá Pikna rozhodnutí o opatřeních.

Jedna z nejbližších větších akcí, Mistrovství republiky v půlmaratonu, se měla konat 11. dubna jako součást Pardubického vinařského půlmaratonu. Nouzový stav by však měl trvat prakticky až do velikonočního termínu závodu. 

Kvůli koronaviru se uskuteční později. Pořadatelé hledají náhradní termín. Rádi by závod zorganizovali do prázdnin. S dalším rozhodnutím počkají na informace po skončení nouzového stavu. „Pak uvidíme, jestli budeme hledat termín v květnu, nebo v červnu. Rádi bychom to stihli do prázdnin. Ale není to snadné zkoordinovat,“ řekla ČTK ředitelka závodu Míla Kalinová.

Přípravy běží, zní od pořadatelů Cihelny

Možný krizový scénář si zatím nechce vůbec připouštět tým, který připravuje tradiční vojenskou akci Cihelna. „Vše běží, objednávky zadané, pyrotechnika objednaná. Doufáme, že se do srpna všechno uklidní a my budeme moci návštěvníkům předvést letošní program,“ řekl provozní ředitel Vojenského muzea v Králíkách Martin Večeř.

Do termínu další významné akce, Velké pardubické, je sice ještě daleko, ovšem ani tak nemohou být pořadatelé jejího jubilejního 130. ročníku klidní. Slavnému dostihu totiž předcházejí čtyři testovací dostihy. Uchazeči o právo startu ve Velké musí jeden takový dostih absolvovat bez pádu a vybočení.

Dostihový spolek zatím počítá s tím, že zahajovací mítink pořádaný 8. května koně odběhnou. „Samozřejmě s variantou jejich zrušení počítat musíme, ale stále doufáme, že se tak nestane. Vše závisí na vývoji situace v České republice,“ řekl ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller.

Problém by ovšem nastal, pokud by situace postoupila i do dostihové sezony a Spolek by musel zrušit dostihové mítinky.

„Museli bychom pracovat s možností stanovit náhradní termíny s ohledem na kvalifikační kola pro 130. Velkou pardubickou. I na tento scénář se připravujeme,“ řekl Müller.

Jiné datum konání zvažuje hned několik dalších pořadatelů, kteří si závodiště pro pořádání masových akcí pronajali.

Závodiště se nyní pro všechny uzavřelo. „Areál včetně dostihové dráhy je uzavřený také pro veškeré rekreační a sportovní aktivity jako například procházky se psem nebo běhání. Prosíme veřejnost, aby tato opatření respektovala,“ řekla tisková mluvčí Dostihového spolku Kateřina Nohavová.

Závodiště zrušilo všechny akce konané v březnu a dubnu. Týká se to veřejného tréninku parkurového skákání (29. března), veřejných tréninků crossu pro jezdce všestrannosti (25. března, 29. března a 1. dubna) a také závodů Jarní všestrannosti (17. - 19. dubna).

Zaměstnanci závodiště, kteří mohou, pracují z domu v režimu home office, pracovníci technického oddělení na závodišti zůstávají a připravují dostihovou dráhu na novou sezonu.

  • Nejčtenější

Na poštu přišly balíky s včelami, začaly vylétávat z poškozených krabic

Netradiční zásah měli ve středu ráno hasiči na jedné z pardubických pošt. Někdo poslal balíky plné živých včel. Zásilka...

Závěrečný útok nevyšel. Basketbalisté zdolali Bosnu, chtěli ale víc

Sice výhra, ale s hořkou příchutí. Čeští basketbalisté v kvalifikaci o postup na mistrovství světa v roce 2023 v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Aktivisté narušili koncert k předsednictví. Jsou zadržení, vypovídat odmítají

Dva aktivisté v pátek večer v Litomyšli na Svitavsku narušili koncert k zahájení předsednictví Česka v Radě EU. Během...

Obří obchodní centrum počká, firma dala Pardubicím čas na dostavbu nádraží

Zhruba ještě rok bude sloužit stávající autobusové nádraží v Pardubicích. To je výsledek dohody mezi zástupci radnice a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výjimečný trest 25 let za dvojnásobnou vraždu kvůli vile platí, rozhodl soud

Na 25 let do vězení poslal pražský vrchní soud Tomáše Fialu, který zabil podle obžaloby majitelku vily v pražské...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Kde bychom byli bez chleba a krásných žen, říká režisér Gazdík o Pekařově ženě

Poslední premiérou Východočeského divadla je v této sezoně muzikálová komedie Pekařova žena, kterou pro soubor...

Z Dukly sportovní Pardubicím zbyla hala na basket

Část pardubických politiků už to říká bez obalu, další se tváří, že stále doufají. Nicméně v této chvíli velkolepý...

Mluvčí pardubických záchranných složek radí, jak přežít prázdniny

Letní prázdniny neznamenají jen příjemné chvíle u vody a s kamarády. Odvrácenou stranu dvou volných měsíců pak řeší...

Pardubické letní kino posouvá premiéru Krychliče, vstup je stále zdarma

Od roku 2006 promítá v Pardubicích každé prázdniny letní kino. Tradici nepřerušil ani covid, ani časté stěhování...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...