Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Aviatická pouť má letku, replika válečné stíhačky se představí napřesrok

  8:59
Aviatická pouť už zbrojí na příští rok. A má důvod. Na konci května se koná její 30. ročník. Při této příležitosti představí organizátoři první letadlo z plánované Letky Aviatické pouti, ultralehkou repliku prvoválečného stíhacího dvouplošníku Nieuport 11 UL.

Pětadvacet let měli zakladatelé Aviatické pouti velký sen - předvést lidem ve vzduchu svá vlastní letadla.

Fotogalerie

Jenže první pokus ztroskotal na replice Blériota, stroje, s nímž Jan Kašpar přeletěl z Pardubic do Prahy. Firma, která měla repliku postavit, nesplnila zadávací podmínky a stroj nikdy nevzlétl. Nezdar pořadatele nadlouho od snu mít vlastní stroje odradil.

„O to více jsem byl potěšen, když Jan Rudzinskyj před časem přišel s nápadem na vznik Letky Aviatické pouti,“ říká jeden ze zakladatelů akce Jaroslav Janda. 

Prvním létajícím přírůstkem do letky Aviatické pouti se tak stal dvouplošný Nieuport 11 UL. I jemu však patří letové prvenství tak trochu náhodou.

„Původně jsme chtěli postavit repliku letounu Rapid druhého slavného pardubického průkopníka Eugena Čiháka, ale při přípravách projektu se naskytla příležitost zakoupit již dokončenou a zalétanou UL repliku Nieuportu, která odpovídala i našim finančním možnostem,“ popisuje člen správní rady Aviatické pouti a vedoucí letky Jan Rudzinskyj.

Poprvé v akci ji uvidí návštěvníci právě na jubilejní 30. Aviatické pouti. Plánované letadlo Rapid by mohlo rozšířit Letku Aviatické pouti v některém z dalších ročníků, teď na něj začnou pořadatelé shánět peníze.

„Naším cílem je postupně vytvořit funkční sbírku letadel, která by důstojně připomínala, že Pardubice jsou kolébkou českého letectví a letectví k městu již téměř sto deset let neodmyslitelně patří,“ dodává Jan Rudzinskyj.

Když se řekne Nieuport 11

Slavná francouzská stíhačka Nieuport 11 z období první světové války vznikla v roce 1919. Létala jak ve službách francouzského letectva, tak britské Royal Naval Air Service. Licenčně se stíhačky stavěly v Itálii a v Carském Rusku, bez licence pak v Holandsku. Původních Nieuportů 11 bylo ve Francii vyprodukováno přibližně 400 kusů, protože již v roce 1916 je ve výrobě nahradil tvarově shodný typ Nieuport 16. Na Nieuportech létali i někteří piloti české národnosti, kteří za první světové války bojovali v řadách francouzského letectva. V letové ukázce se Nieuport 11 UL z Letky Aviatické pouti předvede na jubilejním 30. ročníku Aviatické pouti ve dnech 30. a 31. května 2020.

Replika ultralightového letounu Nieuport 11. Francouzská stíhačka z období...

Předlohou repliky prvního funkčního stroje Letky Aviatické pouti je francouzská stíhačka Nieuport 11 z období první světové války.

Vznikla v roce 1919 jako protiváha tehdy velice úspěšným německým strojům Fokker E-I. Nový Nieuport byl velice obratný a měl velkou stoupavost, proto jej objednalo jak francouzské letectvo, tak britská Royal Naval Air Service.

První sériové stroje byly dodány útvarům na samém počátku roku 1916 a brzy dokázaly své kvality v soubojích s německými Fokkery, a to i přesto, že spojenečtí konstruktéři v té době ještě nedokázali vyřešit spolehlivou synchronizaci střelby palubních zbraní okruhem vrtule a Nieuporty byly vyzbrojeny jedním kulometem neseným nad křídlem a střílejícím mimo okruh vrtule.

Pro své malé rozměry dostaly Nieuporty od pilotů přezdívku Bébé.

„Stíhací Nieuporty byly ve své době u vojenských pilotů velice oblíbené a někteří z nich na Nieuportech dosáhli i čtyř desítek vítězství. Létali na nich i někteří čeští piloti, kteří za první světové války bojovali v řadách francouzského letectva,“ popsal Rudzinskyj.

Stíhačky létaly i ve službách první republiky

Stroje byly také zařazeny do výzbroje československých legií v Rusku. Jeden kus Nieuportu 23, což byla vývojová verze původní „jedenáctky“, létal krátce i v nově vzniklém československém vojenském letectvu.

Replika Nieuportu je proti originálním strojům zmenšená na osmdesátiprocentní velikost tak, aby odpovídala hmotnostním limitům ultralehkých letadel.

Repliku Nieuportu 11 postavil Petr Svoboda z Brna a do Pardubic ji prodal za půl milionu korun. K pohonu použil hvězdicový pětiválec Verner Scarlett 5, který replice dává nejen potřebný výkon, ale i originální zvuk. Vzhledem k malým rozměrům a velké obratnosti vyžaduje pilotáž repliky opravdu zkušeného pilota.

„Zatím má nalétáno pět hodin. To letadlo je krátké, takže je směrově poměrně nestabilní. Navíc má kolečka hodně vepředu, takže to těžiště může někdy předběhnout dopředu a letadlo pak má snahu udělat takzvaný groundloop, tedy smyk, což může být u letadla i fatální. Proto vyžaduje letadlo dobrého pilota, který to letadlo takříkajíc cítí a musí tendencím toho letadla předcházet,“ říká Rudzinskyj.

  • Nejčtenější

Sice pozdě, ale další přivaděč k dálnici D35 je na obzoru

Brzy začne výstavba druhého přivaděče k již dokončené dálnici D35. Po zahájení stavby mezi obcemi Časy a Holice se...

Bouře vzala střechu mlýnu, který dříve vyhořel. Místní mluví o tornádu

Pondělní silné bouřky postihly ve východních Čechách zejména Chrudimsko. Asi nejhorší situace byla v Ronově nad...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dělníci v noci brousili nové koleje, muž kvůli hluku zalarmoval strážníky

Práce na zdvoukolejnění železniční trati z Pardubic do Stéblové přinášejí nepříjemnosti například v podobě rušení...

Stadion je fajn, ale bude to „holobyt“, říká manažer fotbalových Pardubic

Rozporuplné pocity zažívají činovníci i hráči FK Pardubice. Na jednu stranu jsou rádi, že oprava Letního stadionu jde...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na rušné ulici v Pardubicích budou cyklopruhy, semafor ohlídá výšku náklaďáků

Jedna z hlavních pardubických ulic se promění. Zastupitelé rozhodli, že od železničního podjezdu ke Smilově ulici nechá...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Na rušné ulici v Pardubicích budou cyklopruhy, semafor ohlídá výšku náklaďáků

Jedna z hlavních pardubických ulic se promění. Zastupitelé rozhodli, že od železničního podjezdu ke Smilově ulici nechá...

Muž se ve vlakovém depu popálil o trolej, letěl pro něj vrtulník

V pardubickém depu Českých drah se dopoledne popálil muž o trolejové vedení. Je vážně zraněný, letěl pro něj...

Pardubice našly místo pro útulek, nakonec bude ve Starých Čívicích

Dlouhé roky pardubičtí politici marně hledali místo, na které přesunou útulek pro opuštěná zvířata. Nakonec našli...

Dělníci v noci brousili nové koleje, muž kvůli hluku zalarmoval strážníky

Práce na zdvoukolejnění železniční trati z Pardubic do Stéblové přinášejí nepříjemnosti například v podobě rušení...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Sex máme, říká Honza Dědek a jeho přítelkyně. Promluvili o svatbě i dětech

Moderátor a hudební publicista Honza Dědek (50) přizval k rozhovoru pro iDNES.cz i svou partnerku Terezu, se kterou se...