Jednání online. Z domu sledují zasedání zastupitelstva desítky lidí

  9:17aktualizováno  9:17
Už březnové jednání zastupitelů v Opavě budou moci občané sledovat v přímém přenosu na internetu. Krnované zase kdykoliv vidí do diáře starosty a totéž se chystá i u místostarostů. V Moravskoslezském kraji se rozšiřují možnosti, jak sledovat činnost samospráv přes internet. Podle dosavadních zkušeností toho využívají desítky lidí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

„Je to další z kroků, kterým se chceme přiblížit občanům a zjednodušit jejich přístup k informacím,“ uvedla náměstkyně primátora v Opavě Hana Brňáková, na jejíž návrh se jednání zastupitelů budou vysílat živě.

Město si přenos zajistí samo. „Můžeme uskutečnit kvalitní vysílání i s minimálním vybavením. Bylo potřeba zakoupit jednoduchou kameru, notebook a software, který ovládá pracovník odboru informatiky,“ sdělil šéfeditor webu a sociálních sítí Opavy Roman Konečný s tím, že náklady nepřesáhly 25 tisíc korun.

V Krnově zase mohou lidé po internetu sledovat činnost starosty Tomáše Hradila. „Jeho pracovní kalendář je veřejný. Zatím na Facebooku, ale jedná se o tom, aby to takto mělo celé vedení města a odkaz byl na webu,“ upřesnila mluvčí Krnova Dita Círová.

Jak ukazují zkušenosti jiných radnic, lidé nové možnosti sledování činnosti samosprávy využívají. „Máme zpětnou vazbu na věci, které na zastupitelstvu zazní. V návaznosti na přímý přenos přicházejí i konkrétní dotazy,“ hodnotí dvouletou praxi starosta Frenštátu pod Radhoštěm Miroslav Halatin.

Živě na internetu „jednají“ i krajští zastupitelé. „V průměru sleduje zastupitelstvo mezi 50 až 60 diváky. Maxima sledovanosti jsou mezi 80 až 100 diváky v jednom okamžiku,“ uvádí krajská mluvčí Nikola Birklenová. Většina lidí sleduje celé zastupitelstvo nebo alespoň významnou část. Záznamy se technicky upraví a anonymizují, pak jsou k dispozici na webu i zpětně.

Právě osobní údaje jsou pro některé úřady důvodem, proč od praxe naopak upouští. Třeba Krnov zveřejňovat záznamy přestal.

„Před více než deseti lety jsme vysílali zastupitelstva online, z technických důvodů jsme pak přešli k záznamům. Asi před rokem jsme od nich kvůli byrokracii okolo GDPR ustoupili,“ vysvětlila mluvčí.

Nejčtenější

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Ostrava - Liberec 0:1, naději na Evropu trefil v závěru Kamso Mara

Ostravský záložník Robert Hrubý (vlevo) a liberecký stoper Kamso Mara, který...

Konečně vystřelili na bránu, konečně dali gól. Liberečtí fotbalisté v nadstavbové části Fortuna ligy ve skupině o titul...

Provozovatelky Dětského ráje musí skončit, radní u nich koupil lahev vína

Dětský ráj v Ostravě tvoří venkovní hřiště i vnitřní herna s kavárnou.

Klára Merová a Petra Kunešová, provozovatelky Dětského ráje v Komenského sadech v Ostravě, porušily nájemní smlouvu....

Další z rubriky

Pozor na rýži i obřad čelem ke slunci, varuje fotograf budoucí novomanžele

Špatné postavení svatební slavobrány může podle Mžika novomanželům pokazit...

Svatební fotograf Rostislav Mžik z Karviné hovoří otevřeně o lásce ke své profesi a zároveň o kiksech, kterých se...

Horské mýtiny začala zachraňovat bříza. Zabrání vysychání vykácených ploch

Letecký pohled na stav lesů v Jeseníkách.

Většina smrčin na Bruntálsku je vlivem sucha a kůrovce pryč. Zbyly obří mýtiny, jež není lehké rychle znovu zalesnit,...

Ostravské stopy: Na pijatyku s havíři nelze zapomenout, směje se Hanzlík

Jaromír Hanzlík s cenou prezidenta za přínos českému filmu (7. července 2018).

Jeden z nejznámějších herců své generace Jaromír Hanzlík nedávno zavítal do svého rodiště – Českého Těšína – na 21....

Najdete na iDNES.cz