Vzduch je letos na Ostravsku a Karvinsku čistší. Pomohla mu mírná zima

  18:55aktualizováno  18:55
Doba vyčerpání limitu 35 dní, v nichž mohou být ze zákona ročně překročeny imise v ovzduší, se letos v Moravskoslezském kraji prodlužuje. Radvanice-Bartovice a Věřňovice měly takzvaně „vydýcháno“ většinou už v únoru, nyní mají stále pár dní k dobru. Za zlepšení může mírná zima.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Radvanice-Bartovice mají vydýcháno zatím 31 dní, což je příjemné překvapení. V evidenci jsem za dobu měření na této stanici viděla zatím nejzazší termín překročení limitu 12. 3. 2004. V březnu totéž nastalo už jen 4. 3. 2008. V ostatních letech docházelo k překročení v únoru,“ popsala Blanka Krejčí z oddělení ochrany čistoty ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Ostravě.

Počet dní s překročenými imisemi v roce 2016

Radvanice- Bartovice 31

Orlová 21

Věřňovice 19

Karviná 19

Ostrava (Českobratrská) 18

Havířov 16

Český Těšín 16

Ostrava-Přívoz 16

Frýdek-Místek 15

Loni překročily Radvanice-Bartovice limit 35 dní už na konci února.

Za tento fakt podle ní může teplé počasí. „Faktory, které podmiňují šíření znečišťujících látek, jsou proudění větru a teplota vzduchu. Letos byly podmínky příznivější než v minulých letech. Neznamená to ovšem, že bychom vůbec nezaznamenali dny s nadlimitním znečištěním a smogové situace,“ říká.

V Orlové mají zatím vydýcháno 21 dní, ve Věřňovicích na Karvinsku 19.

„U nás je značný i vliv sousedního Polska, takže když zafouká od východu, imise narostou a kvalita vzduchu se rázem zhorší,“ podotkl starosta Věřňovic Pavel Buzek.

Lidé se podle něj o stav ovzduší poslední dobou více zajímají. „Pomohla osvěta. Lidem už není lhostejné, co dýchají. Je to vidět i na kotlíkových dotacích. Přidali jsme se k výzvě kraje a přispěli na výměnu, takže desítky domkařů si žádosti na skoro stoprocentní dotaci podaly,“ dodává Buzek.

Přestože zpráva ČHMÚ uvádí, že v minulém roce se kvalita ovzduší díky nadprůměrným teplotám zlepšila, Moravskoslezský kraj si i tak udržel prvenství v počtu vyhlášených smogových situací i v počtu dní s překročenými imisemi.

„Nejvyšší počet denních překročení naměřili v Ostravě-Radvanicích, celkem 95. Z devíti smogových situací vyhlášených v republice se regionu týkaly tři,“ zmínila Anna Plošková z ostravské společnosti Čisté nebe.

Co lidé opravdu dýchají

Odborníci se navíc shodují, že smogové situace často nekorespondují s tím, co lidé skutečně dýchají. Pravidla pro jejich vyhlašování jsou totiž nepružná a na smog upozorňují s velkým zpožděním.

„Musí se čekat na více věcí. Jednak musí být překročen limit suspendovaných částic, a to po dobu delší než 24 hodin a hodnoty musí pořád růst. Takže stačí, aby po dni, kdy už jsou překročeny limity v ovzduší, jejich výskyt na chvíli klesl a my ještě nemůžeme situaci vyhlásit. Lidé pak nejsou aktuálně informováni o tom, co zrovna dýchají,“ zmínila Krejčí.

Změnu by měla přinést novela zákona o ochraně ovzduší. „Místo nynějších 24hodinových průměrů chceme využít jen 12hodinové, které změnu koncentrací detekují rychleji,“ uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Jana Taušová.

Ministerstvo už překročilo limit pro vydání programu

Ministerstvo zpracovává také program na zlepšení místního ovzduší. Jeho vydání má ale skoro tříměsíční zpoždění.

„Zatím se do programu zapracovávají požadavky, které vznikly při připomínkování. Bylo jich nezvykle velké množství. Až takzvaný proces SEA skončí, budeme moci program vydat v platnost,“ sdělila Taušová.

Program byl totiž hodně kritizován hlavně za svou nekonkrétnost. „Uvidíme, co z procesu vzejde. Je potřeba, aby byl program efektivní a splnil evropské normy do roku 2020, jinak můžeme být zažalováni za špatný vzduch, tak jako sousední Polsko,“ zmínila Kristína Šábová z mezinárodní právnické organizace Frank Bold.

Podotkla, že ministerstvo už překročilo limit pro vydání programu. „Zákon o posuzování vlivů na životní prostředí ukládá lhůtu třiceti dní pro vydání koncepce ode dne obdržení zápisu z veřejného projednání, což už dávno uplynulo,“ dodala.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Ostrava už ví, jak budou vypadat nové tramvaje, hledá pro ně pojmenování

Po Ostravě budou jezdit nové tramvaje.

Dopravní podnik představil podobu nových tramvají Škoda ForCity Smart, které se v Ostravě objeví na podzim příštího...

Stát rozprodává pěchotní sruby, jeden opavský je k mání za čtvrt milionu

Některých jiných bunkrů z druhé světové války se chytli nadšenci. Zástupci...

Ministerstvo obrany se zbavuje předválečného opevnění. Aktuálně je na seznamu objektů k prodeji například pěchotní srub...

Manželé přepadali kurýry. Žena je zabavila, muž přiběhl s páčidlem

Zajištěné peníze a stravenky z lupu.

Policie na Novojičínsku dopadla manžele, kteří přepadávali řidiče zásilkových služeb. Plán byl jednoduchý: objednali si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz