Vizualizace, jak by měla vypadat továrna, kterou chce v Mošnově postavit firma Vítkovice – výzkum a vývoj – technické aplikace.

Vizualizace, jak by měla vypadat továrna, kterou chce v Mošnově postavit firma Vítkovice – výzkum a vývoj – technické aplikace. | foto: Vítkovice - výzkum a vývoj - technické aplikace

Ostrava se „vzdá“ pozemků, aby mohla vyrůst továrna v Mošnově

  • 2
Firma Vítkovice – výzkum a vývoj – technické aplikace měla loni začít stavět továrnu na vývoj slitin v Mošnově. Nezačala. Ve středu Ostrava souhlasila s odkladem termínů i dalšími ústupky ve smlouvě o prodeji pozemků.

Firma slibovala práci kvalifikovaným dělníkům, technikům, obchodníkům i manažerům s tím, že postaví v ostravské průmyslové zóně Mošnov továrnu pro výrobu a vývoj nejmodernějších materiálů a superslitin.

„Stavbu zahájíme v první polovině roku 2017, dokončíme v roce 2018. Zaměstnáme 60 lidí, z toho 45 vysoce kvalifikovaných dělníků, a rozjedeme výrobu naplno. Zaplníme díru na trhu, jako první v zemi budeme vyvíjet i vyrábět speciální ocel pro letecký, lodní i automobilový průmysl,“ sliboval šéf společnosti Jiří Režnar před dvěma lety, kdy chtěl koupit pozemky od Ostravy.

Loni skutečně podepsal s městem kupní smlouvu. Továrnu v Mošnově ale firma dodnes stavět nezačala. Nezískala totiž dotace. A i kdyby začala stavět co nejdříve, je jisté, že továrnu nestihne dokončit letos.

A nejen to. Aby mohla firma stavět, potřebuje úvěr od banky. Ta ale žádá do zástavy pozemky. Jejich prodej přitom město podmínilo tím, že pokud kupec nesplní podmínky smlouvy včetně termínů, prodané parcely získá zpátky.

Právník: Postup banky, která chce do zástavy pozemky, je běžný

Ve středu se tak museli zastupitelé Ostravy rozhodnout, zda využijí předkupního práva na městské pozemky, nebo umožní firmě továrnu postavit později, když odsouhlasí dodatek ke kupní smlouvě.

V dodatku byl návrh na odklad termínů, ale i další ústupky města včetně takzvaného zcizení pozemků jejich převodem na dceřinou společnost kupce – Maestoso Advanced Materials. Zastupitelé věděli, že když to odhlasují a později získá firma souhlas k zástavě pozemků, město se tak nad nimi částečně vzdá kontroly. Dokud budou zastavené, nemůže je dostat zpátky.

Právník Vladimír Koubek vysvětloval za společnost, že postup banky, která chce do zástavy pozemky, je běžný. Upozornil i na to, že hodnota investice je téměř miliarda korun, z toho banka půjčí asi 600 milionů, ale cena pozemků, kterou společnost zaplatila městu, je necelých jedenáct milionů i s DPH.

Zastupitel za KSČM Zbyněk Šebesta dodatek smlouvy kritizoval.

„Nelíbí se mi, že Maestoso bude za bankovní úvěry ručit pozemky, které jsme prodali s tím, že se nám vrátí, pokud kupec halu nepostaví. Když odsouhlasíme změnu a firma projekt nedokončí, město bude mít smůlu – pozemky získá banka,“ upozornil. „Navíc mi vadí, že společnost Maestoso má neprůhlednou vlastnickou strukturu,“ dodal.

Město souhlasilo s posunem termínů dokončení stavby

Koubek řekl, že pokud chce firma úvěr na stavbu, jiný postup není možný.

„Nedomnívám se, že jsou zde rizika, jde o standardní postup. Společnost Maestoso bude ručit celým svým majetkem. A její vlastník je jasný – jediným akcionářem je firma Vítkovice – výzkum a vývoj – technické aplikace,“ líčil.

Mateřská společnost ale podle zápisu z valné hromady vykázala například v roce 2016 ztrátu ve výši 3,9 milionu korun.

Zastupitelé se nakonec rozhodli nevyužít předkupního práva a odsouhlasit dodatek ke smlouvě.

„Firmě Vítkovice – výzkum a vývoj jsme prodali 2,5 hektaru pozemků v Mošnově, které nyní přejdou na její dceřinou společnost Maestoso. V případě potíží může pozemky zabavit banka, ale nám zůstanou peníze a ve smlouvě je pojistka, že mateřská společnost zaplatí městu nad rámec kupní ceny pokutu ve výši 60 procent,“ říká primátor Ostravy Tomáš Macura.

Podotkl, že město v dodatku souhlasilo i s posunem původních termínů dokončení stavby a plné zaměstnanosti o 12 až 18 měsíců.

„Stavět sice začneme se zpožděním, ale stále platí, že nová továrna nebude mít v České republice konkurenci a že nabídneme práci vysoce kvalifikovaným dělníkům. S nábory již začínáme,“ uvedl ve středu Jiří Režnar.

Podotkl, že ztrátu společnosti Vítkovice - vývoj a výzkum v roce 2016 způsobily přímé investice do připravovaného projektu. Zdržení podle něj souvisí s tím, že hodnocení žádosti o dotace trvalo o šest měsíců déle, než je běžné, a firma pak potřebovala několik dalších několik měsíců na změnu z dotačního na soukromé a bankovní financování výstavby.