Hrčavě hrozí, že bude muset vrátit dva miliony na nové silnice

  9:09aktualizováno  9:09
Hrčavě, malé horské obci na Frýdecko-Místecku, hrozí, že bude Moravskoslezskému kraji vracet sumu, která je vyšší než její roční rozpočet. Obec totiž peníze od kraje využila na přípravu plánovaného, ale neuskutečněného projektu.

Obec Hrčava. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zastupitelé obce se teď obávají, že v kase nezbudou prostředky na financování provozu školy a školky ani na další nutně výdaje.

Předchozí vedení obce se pustilo do česko-polského projektu na zlepšení dopravní obslužnosti za zhruba 65 milionů korun, který měla z velké části pokrýt evropská dotace. A téměř pět milionů korun by hradil kraj.

„Necelou polovinu peněz už kraj poskytl na zaplacení projektové dokumentace, jenže z projektu sešlo. Bývalý starosta tvrdil do médií, že to bylo kvůli několika lidem, kteří nepustili pozemky, ale my jsme nyní zjistili, že hlavní příčinou neschválení projektu bylo, že neseděl počet kilometrů nových cest,“ konstatoval starosta Hrčavy Marek Sikora s tím, že odlišné údaje figurovaly v žádosti předložené na začátku procesu předkládání projektu a ve finální žádosti.

Pokud do roku 2020 obec cesty nepostaví, 2,3 milionu korun bude muset kraji poslat zpět. Potvrdila to i mluvčí kraje Nikola Birklenová. 

„Finance jsme Hrčavě měli dát ve dvou splátkách. První na náklady projektové dokumentace jsme už vyplatili,“ zmínila Birklenová.

Bývalý starosta Hrčavy Petr Staňo si však stojí za tím, že v projektu, který se soustředil hlavně na rozšíření komunikací, chyby nebyly. 

„Dva roky si na obec chodil stěžovat jeden z obyvatel, že mu na silnici ujíždí pozemek, ať tam postavíme opěrnou zeď. Tak jsme ji nyní do toho projektu zahrnuli. Když byly plány hotové, odmítl zábor toho kousku svého pozemku na stavbu zdi podepsat,“ vylíčil Staňo.

Dodal, že půl metru ze své meze nebo příkopu odmítlo nakonec pustit více lidí, a proto projekt nedopadl. „Projektovou dokumentaci mají noví zastupitelé hotovou, nic jim nebrání začít shánět nový dotační titul. Je ještě dva roky čas,“ poukázal bývalý starosta.

Místostarosta Hrčavy Petr Koziel to tak růžově nevidí. „Ověřovali jsme si, že v blízké budoucnosti se nerýsuje žádná výzva, která by nabídla až devadesátiprocentní výši dotace, jako měla ta promarněná. A větší spoluúčast si nemůžeme dovolit,“ vysvětlil Koziel. „Zastupitelé se obávají o chod školy a školky. Zařízení obec dotuje a jsou pro odlehlou vesnici stěžejní,“ podotkl Koziel.

Zastupitel Rostislav Sikora upozornil i na skutečnost, že jen za projektové dokumentace nerealizovaných projektů pro turisty utratilo předchozí vedení z obecního rozpočtu asi 3,7 milionu korun: 

„Třeba za projekt infocentra obec zaplatila 330 tisíc korun, a ačkoliv nebyl realizovaný, obdržela jedna z firem 124 tisíc korun jako bonus za jeho schválení. A jen za pouhou přípravu výběrového řízení na dodavatele půjčovny kol šlo z obce 108 tisíc korun. Vesnice s dvoumilionovým rozpočtem se nemůže chovat tak velikášsky,“ myslí si místostarosta.

Staňo však i u těchto projektů tvrdí, že při jejich přípravě odvedl kus práce a je jen na novém vedení, aby sehnalo dotace a dokončilo je.

Nejčtenější

Brucelóza po 60 letech v Česku. Turisté se v Arménii nakazili z mléka

Pacientka Barbora Mludková

Velké překvapení zažili lékaři v Opavě, když po dlouhém pátrání odhalili příčinu potíží mladé ženy. Zjistili, že si z...

„Nebuď jako Tomáš.“ Hornická fakulta si v náborové kampani utahuje z Řepky

Tomáš Řepka

Netradiční způsob k lákání nových studentů zvolili na svých oficiálních facebookových stránkách zástupci...

Je konec, hokejová Sparta je vyřazena. Zlín vyrovnal sérii s Boleslaví

Zklamaní hokejisté Sparty po vyřazení z předkola s Vítkovicemi

Hokejová Sparta i po roce končí v předkole. V rozhodujícím duelu doma nestačila na Vítkovice 1:5 a celkově v sérii...

Tajemná pohlednice od tety z Ameriky. K příbuzným do Třince putovala 48 let

Pohlednice z USA

Na redakci iDNES.cz se obrátila čtenářka s poněkud kuriózním případem. Její matce přišla od tety z amerického...

Hledač pokladů nalezl na Novojičínsku ostatky německého vojáka

Ilustrační snímek

Na poli u Bílova na Novojičínsku byly nalezeny kosterní ostatky německého vojáka, který padl ve druhé světové válce....

Další z rubriky

O titul Stavba roku může poprvé soutěžit třeba i náměstí

Přístavba Divadla loutek (vpravo) s orlojem se stala ostravským Domem roku 2011.

Architektonicky nejzdařilejší novostavby nebo rekonstrukce budov oceňuje Ostrava už čtvrt století. Letošní ročník...

V Beskydech chytají medvěda, ochránci mu chtějí dát sledovací obojek

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Ochránci přírody se v těchto dnech pokoušejí o odchyt medvěda v oblasti Lysé hory v Beskydech. Chtějí zjistit, jak se...

Moravskoslezské nádrže jsou plné, vody bude v kraji dost i při suchu

Údolní nádrž Šance zahradila řeku Ostravici v 60. letech minulého století a...

Díky pomalému odtávání sněhu jsou téměř všechny nádrže v Moravskoslezském kraji plné. Nehrozí tak, že by se v případě...

"Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným
"Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným

Nedávno jsme s kámoškami u lahve Pálavy spontánně otevřely téma – jak jsme prožívaly naše „nejšťastnější období v životě ženy“. Jak hodin přibývalo a vínka ubývalo, dospěly jsme k překvapujícímu zjištění.

Najdete na iDNES.cz