Starostové obcí v Beskydech chtějí více lákat turisty, místní o ně nestojí

  6:36aktualizováno  6:36
Zatímco se starostové obcí, které leží na atraktivních místech, snaží získat finance na rozvoj turistického ruchu, místní lidé změnám často brání. Přejí si spíše klid a žádají, aby se obecní peníze investovaly do něčeho, co bude sloužit jim, ne turistům.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michael Mlynář, iDNES.cz

„Lidé by chtěli novou silnici, ale aby po ní nekráčeli turisté. Chtěli by parkoviště, ale bez cizích aut,“ tvrdí Petr Staňo, starosta Hrčavy na Frýdecko-Místecku.

„Přitom nám návštěvníci přinášejí peníze, plní penziony, restaurace. Co je však hlavní, a to si lidé neuvědomují, chodníky, parkoviště, osvětlení, stezky, to všechno jsme postavili díky turistům. Kdybychom žádosti o dotace psali jen pro Hrčavu s 250 obyvateli, shodili by nám je ze stolu. Rozhodující pro schválení podpory bylo, že k nám míří sto tisíc turistů ročně.“

„Není to tak dávno, co jsme přišli o milionovou dotaci na kompletní rekonstrukci silnice přes obec ve velmi špatném stavu. Několik obyvatel odmítlo pustit pár kousků pozemků. Teď tu cestu ‚látáme‘ z chudého obecního rozpočtu, aby vůbec byla v zimě sjízdná. Ta silnice přece neslouží jen turistům, ale i obyvatelům obce. Aby se k nim v zimě dostala sanitka, aby se ráno nemuseli cestou do práce brodit po pás ve sněhu,“ dodává Staňo.

Kvůli nesouhlasu obyvatel mu podle jeho slov „zůstalo v šuplíku“ několik projektů – například rekonstrukce historického opevnění Šance s novým valem a strážní věží. Opoziční zastupitelé kvůli tomu dokonce plánovali referendum.

„Úplně nám stačí turisté, kteří už do Hrčavy míří teď. Asi málokdo, kromě provozoven, touží jejich počet navyšovat. Z plochy, kde si kdysi kluci hráli fotbal, je parkoviště,“ zmiňuje senior z Hrčavy, který si nepřál uvést jméno.

Podnikatelé a ti druzí...

Také ve Štramberku na Novojičínsku musí vedení turisticky oblíbeného města opatrně vážit, co je vzhledem k počtu návštěvníků a akcí pro místní ještě schůdné a co už ne.

„Lidé jsou rozdělení na dvě skupiny. Ti, kteří podnikají, mají nějaké provozovny nebo zájmy v turistickém ruchu, by samozřejmě byli rádi, aby se toho dělo víc. Druzí si přejí klid. Proto jsme u nás zavedli klub podnikatelů. Scházíme se s nimi a jejich potřeby řešíme tak, aby byli spokojeni všichni obyvatelé,“ konstatuje starosta Štramberku David Plandor.

Ve městě třeba zregulovali počet velkých akcí, které se konají na náměstí. Nyní jich bývá asi pět ročně.

Vracejí podnikatelé Štramberku nějakým způsobem podporu od obce?

„Ti, kteří mají v pronájmu prostory města, do nich občas investují, ale těch, kteří takto přemýšlejí, je málo,“ zmiňuje Plandor s tím, že z obecního rozpočtu jde asi jen dvacet procent na investice do turistického ruchu.

Na to, že obec pomáhá podnikatelům, kteří profitují z turistického ruchu, si často stěžují v Bukovci na Frýdecko-Místecku.

„K čemu je nám lyžařský areál, hotel a další turistické atraktivity, když nemáme chodník a řešíme problémy s vodou?“ Takové jsou časté povzdechy místních obyvatel. „My z toho, že se pomáhá podnikatelům, nic nemáme. Nevím o tom, že by se podíleli finančně či jinak na rozvoji obce,“ říká místní obyvatelka.

„Turistický ruch přinesl práci desítkám lidí“

Nový strategický plán v Bukovci se proto soustředil především na technickou infrastrukturu, veřejná prostranství, parkoviště či na zlepšování stavu komunikací i mostů.

„Začali jsme ho plánovat spolu s obyvateli na besedách a veřejných jednáních,“ uvádí starostka Bukovce Monika Czepczorová s tím, že v obci slouží nejen turistům, ale i místním sjezdovka, inline stezka a cyklostezka, která zároveň nahradila chodník, a stezka k nejvýchodnějšímu bodu České republiky.

V Dolní Lomné díky turistickému ruchu vznikly dva lyžařské areály, opravilo se 17 rekreačních, ubytovacích, stravovacích a hotelových objektů a přibyly wellness služby. „To přineslo zaměstnání desítkám místních, kteří tak nemusí dojíždět za prací,“ poznamenala starostka Renata Pavlinová.

„Myslím si, že základní infrastrukturu a vybavenost máme v pořádku. Od chodníků po opravené silnice, nové zdroje vody, školy a domovní čističky odpadních vod. Pro turisty jsme postavili cyklostezku, naučné stezky, zemědělský dvorek, informační centrum, Lomňanské muzeum, kde mohou naši lidé nabízet i své domácí produkty,“ líčí starostka s tím, že při určování investičních priorit mají vždy přednost požadavky obyvatel.

Nejčtenější

Smrt tři lidí u Opavy zavinilo předjíždění v zatáčce, stav dítěte se lepší

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

Vážně zraněná pětiletá holčička, která jediná přežila čtvrteční nehodu na Opavsku, se podle lékařů dostala z...

Blesk v Beskydech zasáhl pětici převážně mladých turistů, jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

Skupinu turistů v Beskydech zasáhl odpoledne blesk. Jeden z nich je popálený, další utrpěli otřes a poranění způsobená...

Při srážce aut na Opavsku zemřeli tři lidé a těžce se zranilo dítě

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

U Neplachovic na Opavsku odpoledne při srážce osobních aut zemřeli tři lidé. Nehoda se stala na silnici I/11. Dva lidé...

Jediný český kybernetický nůž dosluhuje. Přibývá poruch, říká onkolog

Přednosta onkologie Jakub Cvek s dosluhujícím ozařovacím přístrojem.

Lékař Jakub Cvek je už dva roky přednostou onkologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Je mu 40 let, patří tedy...

Za sto milionů je volný, řekl o něm kouč. Reiter teď přestoupil do Baníku

Denis Granečný (v bílém) z Ostravy v souboji s Rudolfem Reiterem z Bohemians.

Ofenzivní záložník Rudolf Reiter po dvou letech opouští Bohemians 1905 a přestupuje do Baníku Ostrava, který o něj měl...

Další z rubriky

Číňané byli ochotní za poštovního holuba zaplatit i milion, říká chovatel

Chovatel holubů Josef Blokeš

Dříve byl na vesnicích holubník pomalu v každé druhé chalupě, dnes se spíš musí hledat obec, kde ještě nějaký zůstal....

Cyklisté se dočkají mnoha nových tras, kraj přidá obcím 18 milionů

Most u Odravy brzdí cestu po Cyklostezce Ohře.

Radnice měst a obcí, které mají zájem opravovat cyklostezky a budovat nové, mohou až do konce roku 2020 žádat o...

V Bohumíně draží zapomenuté věci. Nejvíce jich je z vlakových kupé

Tahákem loňské dražby bylo tajemné auto z Anglie.

Loni vůz, letos invalidní vozík. Bohumínská dražba nabízí tradičně pestrou škálu ztracených předmětů, které si mohou...

Advantage Consulting, s.r.o.
NĚMČINÁŘ V ADMINISTRATIVĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 22 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz