K nebi šlehající plameny a tmavý dým byly vidět prakticky z celé Kopřivnice i...

K nebi šlehající plameny a tmavý dým byly vidět prakticky z celé Kopřivnice i okolních obcí (8. ledna 2016). | foto: Karel Kudera

Obrovský loňský požár hal v Kopřivnici nemá viníka. Zavinil jej zkrat

  • 1
Žádné trestní následky nemá největší požár loňského roku v Moravskoslezském kraji, který zlikvidoval několik hal v areálu Tatry Kopřivnice. Příčinou byla technická závada na elektroinstalaci.

Byla to mrazivá noc, ve které bylo mnoha hasičům a některým kopřivnickým podnikatelům pořádně horko.

Loni v sobotu 7. ledna začal hořet komplex hal, kde kdysi byla lisovna Tatry. V současnosti tam už působila řada firem provozujících různou strojní výrobu, v jedné z nich fungovala i stanice technické kontroly. Plameny za až patnáctistupňového mrazu zničily většinu staveb.

Škoda se vyšplhala na zhruba 85 milionů korun, zachráněn byl majetek za dalších čtyřicet milionů.

„Věc byla odložena, nebylo zjištěno cizí zavinění. Příčinou požáru byla závada na elektrickém zařízení,“ uvedl mluvčí novojičínských hasičů Petr Směták.

Podnikatelé kritizovali postup hasičů

Vyšetřovatelé se zejména opírali o znalecký posudek Technického ústavu požární ochrany v Praze. Podle informací MF DNES byla závada na elektroinstalaci v unimobuňce vestavěné do jedné z hal.

Vyšetřovatelé tedy nezjistili ničí nedbalost, natož úmysl. Nikdo proto nebude hnán k odpovědnosti a nepotvrdily se původní zvěsti o pojišťovacím podvodu.

K mohutnému požáru se sjelo takřka padesát hasičských vozidel. Zásah byl velmi náročný, naštěstí nebyl nikdo zraněn.

Část podnikatelů však poté poukazovala na údajný chaotický zásah hasičů, také se jim nelíbilo, že nemohli zachránit majetek, protože je hasiči odháněli, a to prý ještě v době, kdy hořelo na druhé straně řady hal.

Právní zástupce jednoho z podnikatelů dokonce podal podnět na prošetření postupu hasičů.

Hasiči žádali o kontrolu vlastního postupu

Policisté věc také odložili, a to na základě posudku Generálního ředitelství Hasičských záchranných sborů. Z prověřování naopak vyplynulo, že hasiči zasahovali ještě nad rámec svých povinností a riskovali své životy.

Ředitel krajských hasičů Vladimír Vlček považuje výsledek šetření za satisfakci. „Snad poprvé v historii se stalo, aby moravskoslezští hasiči požádali o kontrolu vlastního postupu při zásahu,“ řekl.

Upozornil, že zásah byl veden v extrémních podmínkách s vysokým nasazením při ohrožení životů a zdraví, ale reakce některých majitelů hal byla podle Vlčka naprosto nepřiměřená a vytvořila negativní mediální obraz. „Určitě by proto byla namístě veřejná omluva těchto majitelů,“ konstatoval krajský šéf hasičů.

Oslovení podnikatelé omluvu odmítají. „Myslím, že výsledek prověřování se dal očekávat,“ míní Ester Malárová, která přišla o halu. „Na místo jsme se vrátili jako první, halu jsme opět postavili a nyní finišujeme s vnitřními úpravami.“ 

Pochvaluje si počínání krajského úřadu. Po řadě stížností hejtman Ivo Vondrák svolal u kopřivnického starosty jednání, kde podnikatelům slíbil vstřícnost. „A pomohli jak při demolici, tak s administrativou.“

Do areálu se vrací i Michal Hric, majitel firmy zabývající se strojní výrobou. O výsledku vyšetřování na rozdíl od Malárové už věděl. „No nevím. Dva měsíce po požáru ještě přišli na místo policejní specialisté a procházeli ho s tím, že prý ještě nemají nafocené místo, kde požár vznikl,“ tvrdí.

Zásah hasičů u požáru hal v Kopřivnici