Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ostravské stopy: Lidé obcházeli bary jako pojišťovák Pavel, vzpomíná Padych

  17:55
Dva dobrodružné a jeden mysteriózní román z pravěku vynesly Janu Padychovi označení „ostravský Štorch“, jeho nejlépe přijatým dílem je však román ze současného Ostravska Bouře ve sklenici piva. Nejen že jej zfilmovala televize, ale dokonce se kolem něj vytvořila neobvyklá skupina fanoušků brázdících místní bary jako hlavní hrdina.

Padychův román Bouře ve sklenici piva odehrávající se v Ostravě okolo roku 2000 inspiroval místní k obcházení ostravských hospod po vzoru hlavního hrdiny, pojišťováka Pavla. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Šlo hlavně o bar Waldemar a restauraci TV klub. Chodili tam malíři a hudebníci, ale také někteří herci. Sem tam se tam dalo zahlédnout i někoho známějšího, především folkového zpěváka Pepu Štreichla či zpěvačku Věru Špinarovou. Kdysi se tam několikrát objevil zpěvák Jarek Nohavica, ale i další veřejně známé osobnosti. Šlo zkrátka o místa, která měla svoji typickou atmosféru,“ líčí spisovatel Jan Padych.

Z těchto tří jmenovaných se osobně poznal s Josefem Štreichlem. „To bylo ještě za mého pobytu v Havířově, kde několikrát vystoupil v divadélku Impuls. V roce 1998 mi zahrál a zazpíval na mém čtení z knihy Krysa v hlavě, které se konalo v ostravském TV klubu. A nesmím opomenout ani kdysi hodně populárního moderátora Františka Dýmala, s oblibou zvaného ‚Krvavý Franta‘ podle jeho typických zpráv o všelijakých zločinech, k nimž došlo v Ostravě a v jejím okolí,“ přibližuje Padych dobovou atmosféru.

V tehdejších slavných časech bylo možno reportéra často vidět v baru Waldemar s jeho operativním štábem. „Vždy odtud chvatně vybíhali za svými reportážemi, sotva se dozvěděli o nějakém mordu či jiném zločinu,“ líčí Padych.

„Plně po právu se jako komparzista, společně s dalším bývalým novinářem – Pavlem Fialou, dostal František Dýmal do filmu České televize Každý den karneval, natočeného podle mého románu Bouře ve sklenici piva. Hrál hosta baru Waldemar, který sedí u své skleničky,“ dodává spisovatel.

Pojišťovácký román Bouře ve sklenici piva se odehrává především v Ostravě kolem roku 2000. Přestože Padych při jeho psaní pochopitelně nemohl vynechat ani typické ostravské podniky, v knize není žádný z nich přímo jmenován.

Jan Padych

  • Narodil se v roce 1954 v Jeseníku, mládí prožil v Havířově, od roku 1989 žije a pracuje v Ostravě. 
  • Po absolvování střední ekonomické školy působil v obchodních organizacích, po revoluci jako pojišťovací agent a jazykový redaktor. 
  • V dospělém věku začal publikovat povídky a fejetony. V roce 2004 společně se synem Danielem založili nakladatelství, ve kterém vyšla jeho nejznámější kniha, pojišťovácký román Bouře ve sklenici piva. 
  • Napsal rovněž dobrodružné romány z pravěku, přezdívá se mu proto „ostravský Štorch“.

„Ještě jsem k nim do příběhu přidal některé další, v nichž pojišťovák Pavel pravidelně navštěvoval své klienty, kamarády a známé. V roce 2005, když vznikal zmíněný televizní film s Pavlem Zedníčkem v hlavní roli, jsem se doslechl, že nějaká skupinka lidí s oblibou obchází bary a restaurace přesně podle trasy pojišťováka Pavla z mého románu. Dokonce je napodobili další nadšenci. Žádná dlouhodobá inspirace z toho nevznikla, ale údajně mělo jít o akce velmi zdařilé a hlavně veselé,“ popisuje autor neobvyklou ostravskou tradici.

Bouře ve sklenici piva přitom není jeho jediným ostravským románem, tím druhým se stali Bankéři z pergoly, glosující počátky porevolučního divokého kapitalismu. „Vydal jsem jej elektronicky na mém autorském webu, je časově situován do prvních let po sametové revoluci. Do podnikání se zde pouští skupina kamarádů z jednoho ostravského baru, kterým nejenom schází patřičné vlohy, ale také mají své zažité představy o ‚pečených holubech‘. Není tedy divu, že u nich dochází k pořádným průšvihům. Dneska se kdekdo podiví a jistě i s chutí zasměje, co tehdy bylo možné. Ale taková už přece byla ta takzvaná ‚zlatá doba raného kapitalismu‘,“ usmívá se spisovatel.

Ve své tvorbě nezůstal jen u místní metropole, třeba sbírka novel Krysa v hlavě pojednává o mladých lidech z Havířova na scestí. V tomto městě Jan Padych bydlel v 80. letech, dokud se nepřestěhoval do Ostravy, a to na sídliště Bělský Les.

„Místo pro bydlení je to skvělé, člověk se snadno dostane všemi směry, kam potřebuje, autem nebo MHD či vlakem a podobně. Na sídlišti je také docela hodně zeleně, což je vhodné k procházkám. Zabydlel jsem se zde ale hlavně poté, co jsem se zhruba tři až čtyři roky mírně angažoval v komunální politice. Poznal jsem se přitom totiž s velkým počtem lidí,“ vysvětluje Padych.

Landek jako Říp

Padychovy historické romány se pak k Ostravě dostanou jen výjimečně. Sám autor v tomto směru cítí ještě jistý dluh, třeba ke známému vrchu Landek, který je podle něj pro Ostravu typický podobně jako Říp pro Čechy.

„Prozatím jsem mu věnoval jednu kapitolu z románu Prastará tajemství z doby halštatské, když místní obyvatelé nepustili nahoru do hradiska kupeckou karavanu, neboť v celé okolní krajině nebylo bezpečno a řádily tam oddíly kočovných nájezdníků a tlupy lupičů. Nicméně se vynasnažím, abych tento svůj dluh v budoucnu odčinil,“ dodává „ostravský Štorch“ Jan Padych.

  • Nejčtenější

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Pětiletá dívenka vdechla párek v rohlíku, za pár dní v nemocnici zemřela

6. května 2024  17:30

Velká tragédie se odehrála na konci dubna v Kravařích na Opavsku. Pětiletá dívka si šla o přestávce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rivalové z finále v jedné šatně: Do neděle bychom se zabili, hlásil Sedlák

1. května 2024  15:24

Ještě v neděli by si během finále extraligy nejraději vyškrábali oči, do prodloužení sedmého zápasu...

Slavia - Baník 5:0, exhibici řídili Chytil se Schranzem, hosté dohrávali v deseti

4. května 2024  17:16,  aktualizováno  19:59

Slávističtí fotbalisté se na úvod nadstavbové části první ligy rivalovi ze Sparty důrazně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zabránit Ivetě odjet do Prahy nešlo, utekla by, vzpomíná matka Bartošové

30. dubna 2024

Premium V očích slzy, v hlavě plno vzpomínek, příjemných i těch smutných. Navíc zakončených tragédií....

Obří věž Dolu Lazy za dva měsíce odstřelí, zůstane jen kovová těžní věž

7. května 2024  15:33

Další loučení čeká horníky pracující pod zemí na Karvinsku. Státní podnik Diamo už ví, jaké budou...

Marná snaha. Lékaře do obcí na Bruntálsku nelákají ani statisícové dotace

7. května 2024  12:31

Úředníci vyřídili několik telefonických dotazů na podrobnosti, nakonec se ale nikdo nepřihlásil –...

Nakažených černým kašlem opět přibývá, vakcín pro dospělé se stále nedostává

7. května 2024  10:23

Počet nakažených černým kašlem v Moravskoslezském kraji nadále stoupá. Podle údajů krajské...

Nymburk v semifinále dál dominuje nad Ostravou. Tentokrát o 52 bodů

6. května 2024  21:22

Nymburští basketbalisté ve druhém semifinále Národní ligy deklasovali Ostravu 112:60 a v sérii na...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...