Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

  19:01aktualizováno  19:01
Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a teplovodních potrubí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jakub HněvkovskýMAFRA

Třeba ve Frýdku-Místku musela být na začátku prázdnin kvůli výměně horkovodního potrubí na nějakou dobu uzavřena část páteřní cyklostezky kolem řeky Ostravice ve směru na Paskov. Oprava za 27 milionů korun už je ale hotová a cyklisté se na trasu mohli vrátit.

„Plánované letní odstávky využila společnost Veolia Energie ČR k výměně jedné ze stěžejních částí horkovodní sítě ve Frýdku-Místku, která zásobuje teplem přes 18 tisíc domácností, školy, nemocnici nebo obchodní centra,“ vysvětlila důvod uzavření cyklostezky Jana Dronská, mluvčí společnosti Veolia Energie ČR. „Potrubí sloužilo městu od doby instalace v roce 1974 a už nesplňovalo potřebné parametry.“

Výměna potrubí o průměru 50 centimetrů byla také příčinou, proč letos trvala odstávka dodávek teplé vody ve Frýdku-Místku plných deset dní namísto tradičních čtyř.

„Technickým a montážním oříškem byla například výměna svislého kompenzátoru, který překlenuje silnici Nádražní a železniční vlečku pro přilehlé výrobní závody, a to bez výluky z provozu, pouze s krátkou regulací dopravy,“ doplnil Dalibor Šafran, zástupce náměstka Závodu Distribuce a služeb Veolia Energie ČR.

Do nových potrubí investují miliony korun

Potrubí o průměru půl metru mění společnost Veolia také v Ostravě-Porubě, kde si práce vyžádaly omezení dopravy na Hlavní třídě.

„Jednu z největších generálních oprav rozvodů a zároveň investic posledních let provádíme na frekventované Hlavní třídě, kde se potrubí budovalo počátkem 60. let minulého století,“ řekla Dronská. „Jen v Ostravě letos investujeme do generálních oprav rozvodů 48 milionů korun, za které se opraví zhruba 2,8 kilometru tras potrubí.“

A miliony korun investuje do nových potrubí také společnost SmVaK. „V roce 2018 dosáhnou investice společnosti SmVaK zhruba 530 milionů korun, dalších více než 200 milionů bude směřovat do oprav infrastruktury, technologií a zařízení pro výrobu a distribuci pitné vody, stejně jako pro odvádění a čištění odpadních vod,“ řekl mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

A také v případě dominantní vodárenské firmy v kraji jde o potrubí o průměru půl metru.

Řadu oprav chystají v Bohumíně

„Ještě letos bude například dokončena první etapa rekonstrukce přivaděče Záhumenice – Bělá s profilem 500 milimetrů při jeho přechodu přes Odru za více než 40 milionů korun. Jde o klíčový přivaděč pro zásobování části Ostravy pitnou vodou,“ dodal Síbrt.

Vodovodní řad a kanalizační síť za 3,5 milionu korun budou vodárny vyměňovat ve Štramberku, 860 metrů dlouhé potrubí za osm milionů korun firma zmodernizuje v Bravinné u Bílovce. Více než dva kilometry potrubí pak čeká modernizace za 22 milionů korun ve fulnecké části Stachovice.

A na velké výměny potrubí se chystají také v Bohumíně. „Třeba v místní části Skřečoň vyměníme nejen zhruba 590 metrů stávajícího betonového potrubí, ale také patnáct revizních šachet. Zároveň zrekonstruujeme 56 kanalizačních přípojek v délce 150 metrů s domovními revizními šachtami, které se nacházejí na veřejném prostranství,“ popisuje plány ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka. Náklady dosáhnou v tomto případě téměř 16 milionů korun.

Další rekonstrukce potrubí ze sedmdesátých let minulého století se chystají i v Novém Bohumíně nebo v Záblatí. Tamní potrubí pochází dokonce už ze 60. let.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

O zahrádky v Opavě je obrovský zájem, více jich však letos nebude

Zahrádkářská kolonie Malina na Kraví hoře by podle návrhu baseballové Techniky...

Od loňského srpna se po výzvě radnice hlásili zájemci, letos se mělo začít s první výstavbou. Tři stovky zahrádek v...

Předškoláci si osahají nářadí a poznají řemesla, kurzy zaplatí město

Ilustrační snímek

Nápad ředitelky jedné z mateřských škol slavil tak velký úspěch, že už za dva týdny se začnou ostravští předškoláci z...

Přibývá spalniček. Karanténa hrozí i lidem sedícím ve stejné čekárně

Typická vyrážka, která se při spalničkách objevuje po celém těle.

Hygienici v Moravskoslezském kraji evidují jen za poslední měsíc šest pacientů se spalničkami, což je tolik jako za...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz