Vůbec poprvé lidé do Müllerova domu nahlédli o uplynulém víkendu díky Dnům...

Vůbec poprvé lidé do Müllerova domu nahlédli o uplynulém víkendu díky Dnům evropského dědictví. Další návštěvníky stavba přivítá až příští rok, kdy už budou její opravy u konce. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Müllerův dům v Opavě se lidem otevře za rok. Ukáže i nálezy archeologů

  • 0
Vzácný krov, klasicistní výmalby i části původní hradební zdi města. V opavském Müllerově domě právě stavaři a restaurátoři dokončují obnovu prvků objevených během dvouletých oprav budovy. Výsledek lidé uvidí příští rok. To se památka, jež je jediným pozůstatkem areálu opavského zámku, definitivně otevře.

Sloužit bude jako kulturní a vzdělávací centrum a na odiv vystaví leccos ze své historie. Například v suterénu lidé najdou zbytky středověkých městských hradeb. „Budeme tam prezentovat původní hradební zeď a základové konstrukce. V přístavbě bude zachován přímo fragment původní hradební zdi,“ uvedla mluvčí Slezského zemského muzea Romana Cieslarová.

Müllerův dům totiž stojí na starých hradbách Opavy, býval jejich součástí. Dodnes uchovává šířku někdejšího parkánu, tedy prostoru mezi hlavní hradební zdí a hradbou předsunutou, takzvanou parkánovou. Tam se pohybovali obránci města. Dům nejprve sloužil jako hradní kuchyně, později sýpka, pak byl přestavěn na byt správce.

Všemi obdobími jeho existence se za poslední dva roky doslova prokopali archeologové i další odborníci. A měli co zkoumat, objevili desítky tisíc nálezů. „K nejzajímavějším patří zlomky luxusně zdobených keramických pohárů, středověký olověný křížek, zdobené kamenné dlaždice středověkého stáří či poškozený hliněný koník jako dětská hračka,“ vyjmenovala archeoložka Soňa Králová. Nechyběly ani schránky mlžů coby pozůstatek postního jídla a zbytky semen rostlin, které se v hradní kuchyni zpracovávaly do kaší, placek či chlebů.

Nálezy archeologů budou součástí expozice v suterénu. První podlaží poslouží jako prostor pro vzdělávací akce, přednášky či autorská čtení. Na zdech některých interiérů lidé budou obdivovat ornamentální klasicistní výmalby podstropních pásů a soklu, rekonstrukce se dočkal i vzácný krov.

Už od začátku oprav domu střídalo jedno překvapení druhé. „Byl odhalen nejen nejstarší dochovaný krov v Opavě a okolí, ale i původní barokní strop a barokní dřevěné podlahy,“ popsala Jana Horáková, ředitelka muzea. Mimořádným objevem při opravách památky byl i nález gotické hradní zdi, šlo o vůbec první část starého přemyslovského hradu, kterou bylo možné zkoumat.