Nohavica zahájil koncertní éru plynojemu. Pardon, vlastně Gongu

  18:14aktualizováno  18:14
Snad nikdo jiný nemohl umělecky otevřít rázovitý koncertní sál vzniklý z bývalého plynojemu v Dolní oblasti Vítkovic než písničkář Jarek Nohavica. Na první produkci v unikátním prostředí měl právo ještě z jednoho důvodu, nedaleko odtud v hale lahvárny totiž kdysi pracoval. Společně s Nohavicou koncertovala Janáčkova filharmonie.

Jarek Nohavica na poslední zkoušce asi dvě hodiny před koncertem v bývalém plynojemu. Poté se už fotit nemohlo (8. května 2012). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Patnáct set hostů složených především z těch, kteří plynojem pomáhali přestavět, v úterý večer pomohlo zaplnit kruhový ocelový plášť budovy, která bude zanedlouho sloužit především jako koncertní hala. Chystají se v ní vystoupení v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj nebo Colours of Ostrava.

Zatím je to ale staveniště, jeho okolí ještě v den koncertu lemovaly hory nepoužitého kameniva, chystaly se přístupové cesty, uvnitř byl všudypřítomný beton pokrytý vrstvou prachu.

Tympanum, Baňok? Nikoliv, v anketě zvítězil Gong

Společnost Vítkovice vyhlásila anketu o pojmenování nové koncertní haly vzniklé z bývalého plynojemu.

Od února se sešlo více než tisíc návrhů. Lidé posílali například vznosné Gala aréna nebo Tympanum, pochopitelně nemohly chybět rázovitě ostravská pojmenování Chachar, Blembak či Baňok. Dorazily i nápady na spojení arény s vítkovickým průmyslníkem Světlíkem, architektem Pleskotem a písničkářem Nohavicou.

Nakonec vyhrál Gong. "Když jsme byli na zkouškách Jarka Nohavici s Janáčkovou filharmonií a prostorem se začaly linout tóny, byli jsme nadšeni. A právě Gong plné znělých G právě takovou atmosféru a melodii vystihuje," vysvětlil generální ředitel vítkovického holdingu Jan Světlík.

"Abyste tomu rozuměli, dnes je to všechno nanečisto, potřebujeme si vyzkoušet, jakou má tento sál akustiku, jak fungují světla a k tomu nám dopomůžete i vy," obrátil se v úvodu známý písničkář k publiku.

Speciální generálkový večer se nesl v odvázaném duchu. Na začátku se sice pokazil jeden z videoprojektorů vysílajících na hlavní plátno časosběrný dokument o růstu stavby, ale s tím se přeci tak trochu počítalo.

Propojení písniček s klasikou fungovalo

Nohavica s filharmoniky zahráli celkem osmnáct písní. Ne všechny byly symfonicky upravené a některé si s písničkářem na jeho výzvu zapělo i publikum. Dynamické dechové pasáže nebo velké smyčcové plochy se uplatnily jen komorně. Strhující a adekvátní výjimkou byla třeba skladba Velká voda věnovaná záplavám v roce 1997.

Navrch měl Nohavica se svou heligonkou a akordeonistou Robertem Kuśmierskim. Sám si přitom z neobvyklého propojení vážné a populární hudby dělal legraci a Janáčkovce příhodně hecoval. Bylo těžké oddělit, co je jen součástí zkoušky. Ale jasně ukázalo, že bez mikrofonu Jarka zadní řady neslyší. Velkorysá stavba působí na jednu stranu unikátně, přeci jenom je to ocelový plynojem z roku 1924. Aby dovnitř vniklo světlo, musely se v jeho plášti vyříznout velké otvory.

Jarek Nohavica na jediné zkoušce s filharmoniky před koncertem v bývalém...
Bývalý plynojem v Dolní oblasti Vítkovice. Kdo by čekal, že ukrývá moderní
Vidíte naprostý evropský unikát - koncertní sál v bývalém plynojemu. (1. května

Na druhou stranu však působí decentně, šedý beton, vinylová čerň, ocelová konstrukce. Ale má své kouzlo. Když se v sále zhaslo, na stropě se jako na noční obloze rozsvítily bodovky - pomyslné hvězdy.

Gong zapůsobí a uhrane především geniem loci. Upozornil na to samotný Nohavica při jeho křtu. Po třiceti letech se totiž paradoxně vrátil na místo, kde byl zaměstnán jako dělník. Tedy nikoliv přímo v areálu plynojemu, ale o kousek dále v lahvárně.

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Usmlouvaná pokuta bez dokladu. Polský řidič natočil podivné praktiky na D1

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Polský řidič, který byl na konci ledna pokutován na dálnici D1 v Ostravě, si stěžuje na podivné praktiky policisty. Ten...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Falešný exekutor vymámil miliony z muže, který žádný dluh neměl

Ilustrační snímek

Podvodník za tři měsíce vylákal z šestapadesátiletého důvěřivce téměř dva a půl milionu korun. Muž domnělému...

Studenti rozmisťují po Ostravě ptačí budky. Opeřence budou sledovat kamerou

Studenti v Ostravě budou zkoumat hnízdění ptáků a rozborem skořápek jejich...

Síť ptačích budek v těchto dnech rozmisťují studenti Ostravské univerzity ve vybraných částech Ostravy. S jejich pomocí...

Záněty i omrzliny. První ordinaci pro chudé využilo za rok skoro tisíc lidí

Specializovaná ordinace pro chudé funguje v Ostravě už více než rok. Navštívilo...

Zpočátku je k návštěvě motivovaly balíčky s vitaminy, očkováním či stravenkou, teď už přicházejí sami. Nejčastěji se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz