Pacienta s akutním problémem poslala nemocnice jinam, aniž ho viděl lékař

  18:30aktualizováno  18:30
Nemocnice v Havířově poslala na Silvestra pryč pacienta s akutním problémem, kterého lékař ani neviděl, natož aby jej vyšetřil. „To se nesmí opakovat,“ říká šéf zařízení Jiří Matěj.

Nemocnice s poliklinikou v Havířově. | foto: Nemocnice Havířov

Personál nemocnice pacienta se zřejmě prasklým žaludečním vředem odmítl ošetřit a poslal ho po vlastní ose jinam. Havířovská lékařská pohotovostní služba (LPS) byla ten den zavřená, muž neměl doklady a lékařka z odborné příjmové ambulance byla zrovna na jiném oddělení.

Při následné cestě na pohotovost v krajském městě začal muž v taxíku znovu zvracet krev. Záchranná služba jej převezla do Městské nemocnice v Ostravě.

Problém vylíčila Anna Kawkova na sociální síti. „Chci upozornit na chování sester a lékařky na centrálním příjmu havířovské nemocnice. Dne 31. prosince mému příteli praskl vřed na žaludku. Po vyzvracení asi jednoho litru krve jsme jeli do nemocnice (v té rychlosti jsme zapomněli doklady). Arogantní sestry řekly, že nás lékařka bez dokladů neošetří,“ tvrdí žena.

Lidé v komentářích reagují naštvaně. „Hnus. Hlavně že chtějí pořád přidat peníze,“ napsal například Jiří Král. „Neposkytnutí první pomoci je trestný čin,“ podotkla Lenka Badinková.

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer ale říká, že situace vypadala odlišně a nenaplňovala podmínky zákona, který říká, kdy je zdravotník povinen poskytnout neodkladnou péči.

„Pravda je, že muže v nemocnici neošetřili, ale není pravda, že kvůli chybějícím dokladům. Lékařka byla zaneprázdněná jinde. Když jí telefonovala sestra z centrálního příjmu, popsala pacienta, který přijel taxíkem, nebyl zchvácený, nezvracel, v té chvíli nejevil známky akutního ohrožení. Proto se lékařka rozhodla odeslat muže na pohotovost do Ostravy,“ uvedl Gebauer.

Případ posoudí komise

Podle něj tím ale záležitost nekončí. „Situaci prošetří speciální komise, kterou sestaví ředitel nemocnice,“ podotkl náměstek hejtmana.

Na výsledky komise si počká i policie, na kterou se Anna Kawkova obrátila v minulých dnech.

„Ptala se na postup v případě, že nemocnice neošetřila jí blízkou osobu z důvodu nepředložení osobních dokladů. Policisté ženu poučili o zákonných možnostech,“ říká mluvčí policie Zlatuše Viačková s tím, že ženě doporučili podat stížnost na zřizovatele zdravotnického zařízení.

„Tento případ zatím nešetříme, ale sledujeme. Ví o něm také státní zastupitelství. Další postup bude záležet na závěrech komise a zřizovatele nemocnice,“ dodala policistka.

„I lékaři jsou jen lidé a čas od času selžou. My ale chceme zabránit tomu, aby se takové případy opakovaly,“ říká Jiří Matěj, nynější ředitel nemocnic v Karviné, Orlové i Havířově, jejichž zřizovatelem je kraj.

„Jelikož někteří lidé ještě čerpají dovolenou, v pondělí se sejde primářský sbor, na kterém se bude situace řešit. Proberou ji také vrchní sestry. Už se nesmí stát, aby jakýkoli pacient, který hledá pomoc v našich nemocnicích, byl odeslán pryč bez toho, aniž by jej prohlédl lékař. V případě, že není přítomen lékař na centrálním příjmu či LPS, sestra má zajistit jiného sloužícího lékaře,“ nastínil šéf nemocnic Matěj.

Havířovská nemocnice řešila podobný problém před patnácti lety. Tehdy se v tamní porodnici malovalo a primář odmítal vyšetřit rodičku s problémy, kterou přivezla záchranná služba proto, že šlo o nejbližší zdravotnické zařízení a cestu do vzdálenější porodnice by sanitka nemusela stihnout.

Po nátlaku záchranářů lékař sice ženu nakonec vyšetřil, ale byl na ni nepříjemný a odeslal ji rodit do Karviné. Chlapec se ale živý nenarodil. Cestou se udusil v těle matky. Soud za to v roce 2006 lékaři uložil trest odnětí svobody s podmíněným odkladem a zakázal mu na tři roky odbornou činnost.

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Autům na D48 ve Slezsku cosi rozbíjí skla. Nejspíš po nich někdo střílí

Prasklina na čelním skle auta Pavla Walka.

Několik poškozených čelních skel u aut hlásí v poslední době motoristé z dálnice D48 na trase z Frýdku-Místku do...

„Nebuď jako Tomáš.“ Hornická fakulta si v náborové kampani utahuje z Řepky

Tomáš Řepka

Netradiční způsob k lákání nových studentů zvolili na svých oficiálních facebookových stránkách zástupci...

Je konec, hokejová Sparta je vyřazena. Zlín vyrovnal sérii s Boleslaví

Zklamaní hokejisté Sparty po vyřazení z předkola s Vítkovicemi

Hokejová Sparta i po roce končí v předkole. V rozhodujícím duelu doma nestačila na Vítkovice 1:5 a celkově v sérii...

Vítkovice zdolaly v předkole Spartu, Boleslav si poradila se Zlínem

Vítkovický Michal Poletin se snaží uniknout Lukáši Klimkovi ze Sparty

Hokejisté Vítkovic vedou v předkole play off nad Spartou 1:0 na zápasy. V úvodním duelu série potvrdili roli favorita a...

Další z rubriky

Před Tonak se vrátí busta kloboučnického továrníka. Kopii našli v Německu

Novojičínský parčík s památníkem Augustina Hückela po jeho odhalení ve 30....

Po více než šedesáti letech se do parčíku před výrobce klobouků Tonak v Novém Jičíně vrátí busta spoluzakladatele firmy...

Čápi se vracejí, smrtící sloupy vysokého napětí ale zůstaly nezabezpečené

Zatím poslední oběť vedení vysokého napětí u skládky v Ostravě-Hrušově. (26....

Zatímco většina lidí se těší na jaro i návrat čápů, ornitologové z Ostravy varují před riziky, která na velké bílé...

Superb na Ostravsku po srážce s autem porazil sloup a skončil na střeše

Všechny složky IZS zasahovaly u nehody dvou osobních aut na Ostravsku (17....

Policisté, záchranáři i hasiči vyjížděli v neděli dopoledne k nehodě dvou osobních aut na Ostravsku. Z prvotního...

Najdete na iDNES.cz