Pacienta s akutním problémem poslala nemocnice jinam, aniž ho viděl lékař

  18:30aktualizováno  18:30
Nemocnice v Havířově poslala na Silvestra pryč pacienta s akutním problémem, kterého lékař ani neviděl, natož aby jej vyšetřil. „To se nesmí opakovat,“ říká šéf zařízení Jiří Matěj.

Nemocnice s poliklinikou v Havířově. | foto: Nemocnice Havířov

Personál nemocnice pacienta se zřejmě prasklým žaludečním vředem odmítl ošetřit a poslal ho po vlastní ose jinam. Havířovská lékařská pohotovostní služba (LPS) byla ten den zavřená, muž neměl doklady a lékařka z odborné příjmové ambulance byla zrovna na jiném oddělení.

Při následné cestě na pohotovost v krajském městě začal muž v taxíku znovu zvracet krev. Záchranná služba jej převezla do Městské nemocnice v Ostravě.

Problém vylíčila Anna Kawkova na sociální síti. „Chci upozornit na chování sester a lékařky na centrálním příjmu havířovské nemocnice. Dne 31. prosince mému příteli praskl vřed na žaludku. Po vyzvracení asi jednoho litru krve jsme jeli do nemocnice (v té rychlosti jsme zapomněli doklady). Arogantní sestry řekly, že nás lékařka bez dokladů neošetří,“ tvrdí žena.

Lidé v komentářích reagují naštvaně. „Hnus. Hlavně že chtějí pořád přidat peníze,“ napsal například Jiří Král. „Neposkytnutí první pomoci je trestný čin,“ podotkla Lenka Badinková.

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer ale říká, že situace vypadala odlišně a nenaplňovala podmínky zákona, který říká, kdy je zdravotník povinen poskytnout neodkladnou péči.

„Pravda je, že muže v nemocnici neošetřili, ale není pravda, že kvůli chybějícím dokladům. Lékařka byla zaneprázdněná jinde. Když jí telefonovala sestra z centrálního příjmu, popsala pacienta, který přijel taxíkem, nebyl zchvácený, nezvracel, v té chvíli nejevil známky akutního ohrožení. Proto se lékařka rozhodla odeslat muže na pohotovost do Ostravy,“ uvedl Gebauer.

Případ posoudí komise

Podle něj tím ale záležitost nekončí. „Situaci prošetří speciální komise, kterou sestaví ředitel nemocnice,“ podotkl náměstek hejtmana.

Na výsledky komise si počká i policie, na kterou se Anna Kawkova obrátila v minulých dnech.

„Ptala se na postup v případě, že nemocnice neošetřila jí blízkou osobu z důvodu nepředložení osobních dokladů. Policisté ženu poučili o zákonných možnostech,“ říká mluvčí policie Zlatuše Viačková s tím, že ženě doporučili podat stížnost na zřizovatele zdravotnického zařízení.

„Tento případ zatím nešetříme, ale sledujeme. Ví o něm také státní zastupitelství. Další postup bude záležet na závěrech komise a zřizovatele nemocnice,“ dodala policistka.

„I lékaři jsou jen lidé a čas od času selžou. My ale chceme zabránit tomu, aby se takové případy opakovaly,“ říká Jiří Matěj, nynější ředitel nemocnic v Karviné, Orlové i Havířově, jejichž zřizovatelem je kraj.

„Jelikož někteří lidé ještě čerpají dovolenou, v pondělí se sejde primářský sbor, na kterém se bude situace řešit. Proberou ji také vrchní sestry. Už se nesmí stát, aby jakýkoli pacient, který hledá pomoc v našich nemocnicích, byl odeslán pryč bez toho, aniž by jej prohlédl lékař. V případě, že není přítomen lékař na centrálním příjmu či LPS, sestra má zajistit jiného sloužícího lékaře,“ nastínil šéf nemocnic Matěj.

Havířovská nemocnice řešila podobný problém před patnácti lety. Tehdy se v tamní porodnici malovalo a primář odmítal vyšetřit rodičku s problémy, kterou přivezla záchranná služba proto, že šlo o nejbližší zdravotnické zařízení a cestu do vzdálenější porodnice by sanitka nemusela stihnout.

Po nátlaku záchranářů lékař sice ženu nakonec vyšetřil, ale byl na ni nepříjemný a odeslal ji rodit do Karviné. Chlapec se ale živý nenarodil. Cestou se udusil v těle matky. Soud za to v roce 2006 lékaři uložil trest odnětí svobody s podmíněným odkladem a zakázal mu na tři roky odbornou činnost.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Další z rubriky

Kam s odpadky? Útlum skládkování do pěti let nutí úřady hledat řešení

Společnost SAKO se stará o komunální odpad v Brně. Ročně spálí 248 tisíc tun...

Otázka, kam se směsným odpadem, zaměstnává radnice napříč Moravskoslezským krajem. Za pět let totiž nebude smět na...

Předškoláci si osahají nářadí a poznají řemesla, kurzy zaplatí město

Ilustrační snímek

Nápad ředitelky jedné z mateřských škol slavil tak velký úspěch, že už za dva týdny se začnou ostravští předškoláci z...

Nalezenou pumu si odvezl pyrotechnik. Evakuovaní lidé se mohli vrátit domů

Dělníci našli při výkopu nevybuchlou munici. (Ilustrační snímek)

Dělníci při výkopových pracích v Bohuslavicích na Opavsku našli leteckou pumu o váze sto kilogramů. Policie v okruhu...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz