Centrem Ostravy prošel první duhový průvod. Policisté zabránili střetům

  19:17aktualizováno  18. srpna 6:41
Průvod komunity LGBT, tedy leseb, gayů, bisexuálů a translidí, poprvé prošel centrem Ostravy. Pochodu z Masarykova náměstí do Komenského sadů se zúčastnilo 500 až 800 lidí, na protiakci dorazila necelá padesátka protestujících. Vzájemnému střetu, o který se účastníci takzvaného hetero pochodu snažili, zabránili policisté, a to včetně těžkooděnců.

Ostrava je duhová. Ne, černá. Takové byly hlavní hesla účastníků první akce Ostrava Pride a naopak jejich odpůrců.  „Průvody zatím byly jen v Praze a v Plzni, to je málo. Chtěli jsme proto naše aktivity rozšířit i na Ostravu,“ vysvětlila pohnutky ke svolání akce spoluorganizátorka Klára Stolinská.

Je přesvědčená, že podmínky sexuálních menšin zdaleka nejsou rovnoprávné s většinovou populací. „Problémem nejsou lidé, ale zákon. A to se netýká jen námi požadovaných adopcí,“ poznamenala.

S účastí více než pěti stovek lidí takřka výhradně velmi mladých lidí byla nadmíru spokojená. „Takový zájem jsme ani nečekali,“ přiznala.

Fotogalerie

Do oblečku růžového zajíčka se navlékl Ondřej z Ostravy, příjmení sdělit nechtěl. „Nejde nám o to zničit tradiční rodinu, ale ať jsme rovnoprávní a můžeme uzavřít plnohodnotné manželství a nemusíme se registrovat jako nějaká auta,“ vysvětlil.

Na druhé straně náměstí se shromáždila skupina několika desítek protestujících, většinou záměrně oblečených v černých tričkách. A podle nápisů na nich se protiakce nazvané Hetero Pride zúčastnilo i několik fanoušků fotbalového Baníku Ostrava.

„Chtějí stále více“

S kartonovým transparentem přišel i Martin Zapletal z Náměšti na Hané. „Pracuji nyní v zahraničí a býval jsem státním policistou. A vůbec se mi nelíbí, jaký se dává prostor různým úchylákům,“ tvrdil.

Co bylo na transparentech

Účastníci pochodu
Nejsem auto. Nechci se registrovat.
Stejná láska, stejná práva.
Třiďte odpad, ne lidi.

Protestující
Ostrava je černá, ne duhová.
Ne úchylům na veřejnosti. Islám si vás přebere.

V černém dorazil i Jakub z Ostravy, příjmení říci odmítl. „Postupují salámovou metodou. Nejdříve registrované partnerství, teď adopce. Kam až chtějí zajít?“ zlobil se.

Do diskuze s nimi se pustila Ivanka Ivanová z Ostravy, jejíž syn je gay. „Řekl to v patnácti letech. Bylo to na začátku těžké, ale plně ho podporujeme. I oni mají práva, vždyť za to nemohou, jak se narodili,“ vysvětlovala a pak jen mávla rukou: „S nimi se vůbec nemá cenu hádat.“

Průvod doprovázený policisty pak z náměstí vyrazil po Sokolské ulici okolo do Komenského sadů. Protestující šli souběžnou ulicí a na okružní křižovatce před ostravským magistrátem se pokusili průvod zastavit. Policie včetně těžkooděnců jim v tom však zabránila.

Policie eviduje jen jeden přestupek

„Policie odvedla profesionální práci, určitě to také bylo tím, že naše akce byla ohlášená a povolená, na rozdíl od protestujících,“ poznamenala Stolinská.

Naopak spolupořadatelka Hetero Pride Karin Szczyrbová připustila, že očekávala více lidí, určitě přes stovku. Ohradila se i proti lidem, kteří hodlali vyvolat potyčky. „Náš protest měl být klidný, rozhodně ne konfrontační. Chtěli jsme jen zdůraznit, že normální rodina je muž a žena,“ řekla a i ona ocenila policisty. „Jsem ráda, že se povedlo zabránit jakýmkoliv konfliktům.“

Policejní mluvčí Richard Palát uvedl, že evidují jen jeden přestupek. „Ten oznámíme správnímu orgánu. Žádné fyzické napadení nebo nějaké protiprávní jednání jsme nezaznamenali,“ řekl konstatoval.

Autor:

Nejčtenější

Soud potrestal znalce z kauzy Kramný, za křivé výpovědi dostali podmínku

Radek Matlach u Krajského soudu v Ústí nad Labem.

Okresní soud v Ostravě udělil podmíněné tresty Radku Matlachovi a Igoru Fargašovi za křivé výpovědi v kauze Petra...

Miminko vypadlo z kočárku na zem, opilá žena ho nechala být a šla domů

Sanitka, pražská záchranná služba.

Silně opilá matka upadla v sobotu na ulici v Opavě-Komárově a přitom převrhla kočárek s pětiměsíční dcerou. Ta z něj...

Dívka surově zbila spolužačku. Poté zavolala matce o cigarety na uklidnění

Ilustrační snímek

Patnáctiletá dívka surově zmlátila svou spolužačku v jedné ostravské prodejně. Po příjezdu strážníků si agresorka...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Světová premiéra. Aero ukáže na veřejnosti nový letoun L-39NG

Nový bitevník L-39NG Aera Vodochody

Bude to světová premiéra pro veřejnost. Aero Vodochody na Dnech NATO v Ostravě ukáže svůj nový letoun L-39NG, přímého...

Další z rubriky

Miminko vypadlo z kočárku na zem, opilá žena ho nechala být a šla domů

Sanitka, pražská záchranná služba.

Silně opilá matka upadla v sobotu na ulici v Opavě-Komárově a přitom převrhla kočárek s pětiměsíční dcerou. Ta z něj...

Přes deset let byl klid, teď vlci potrhali v Beskydech třináct ovcí

Vlci potrhali ovce ve Slezské části Beskyd.

Vlci, kteří se pohybují v oblasti kolem hory Gírové a Mostů u Jablunkova na Frýdecko-Místecku, stihli během posledních...

Nová huť se přejmenovala na Liberty, majitel slíbil novou ocelárnu

Kdysi Nová huť, Ispat nebo ArcelorMittal se nyní jmenuje Liberty Ostrava.

Po Nové huti, Ispatu nebo ArcelorMittalu má největší hutní závod v České republice nové jméno. Oficiálním přejmenováním...

Najdete na iDNES.cz