Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Vědecký model ukazuje na polský původ znečištění ovzduší v příhraničí

  16:45
Nový unikátní model ukazuje stav ovzduší na česko-polsko-slovenském pomezí. Vidět je významný vliv průmyslu i ohnisko znečištění za polskou hranicí. V Polsku jsou lokality připomínající Ostravsko před třiceti lety.

Ve slezské kotlině je občas takřka nedýchatelno. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Zatím je ve zkušebním provozu, postupně se však bude rozšiřovat. Už teď ale dává model znečištění ovzduší detailní obrázek o ovzduší v oblasti Slezska. Je výstupem mezinárodního projektu Air Tritia a mapuje česko-polsko-slovenské příhraničí.

„Historicky to byl jeden uhelný region, kde byla na těžbu uhlí navázaná další výroba. Žije tady zhruba sedm milionů lidí,“ charakterizoval zkoumanou oblast vedoucí katedry ochrany životního prostředí v průmyslu Vysoké školy báňské-Technické univerzity a jeden z hlavních aktérů projektu Petr Jančík.

Zatímco na Ostravsku v posledních desetiletích mizel jeden podnik za druhým, v Polsku se výroba téměř nezměnila. To se promítá i do modelu stavu ovzduší.

Nejvýraznější znečištění ukazuje v oblasti Katovic a v rybnicko-jastrzebské aglomeraci. „Tam jsou podmínky extrémní, podobají se těm, které byly na Ostravsku nebo v Praze na konci 80. let. Ostravsko a Karvinsko je na jižním okraji znečištění, zůstaly tady jen hutní podniky v Třinci, v Ostravě-Kunčicích a koksovna v Přívoze. V Polsku to pořád jede zhruba stejně. Uhlí je tam relativně dost a využívá se přímo v místě k výrobě energie, koksu a železa,“ vysvětlil Jančík.

I na české straně ale figurují místa s vysokým znečištěním, ač na mnohem menším území. „I zbylý průmysl má významný vliv. Tvoří tři hotspoty, které rozptylují znečišťující látky do celé Moravské brány,“ upřesnil Jančík. 

Fotogalerie

Dodal, že jejich budoucnost je otazníkem. „Uhlí i ruda se sem vozí z jiných částí světa a přepracovává na ocel za cenu velkého znečišťování životního prostředí. To není podle mého soudu udržitelná situace,“ komentoval.

Model ukazuje znečištění oblasti tuhými znečišťujícími látkami do velikosti 10 a 2,5 mikrometrů, benzo(a)pyrenem a oxidy dusíku. „Nejbolavější je benzo(a)pyren, zastupuje rakovinotvorné polycyklické aromatické uhlovodíky a přisedá na jemné částice prachu. Nad Přívozem, okolo bývalé Nové huti a Třince jsou tři bubliny jeho vysokých koncentrací,“ konstatoval vědec.

Zanedbatelný v celé oblasti není ani podíl lokálních topenišť. „Polsko je na tom hůř, lidé tam používají starší typy kotlů a více využívají pevná paliva. Také tam žije řádově více lidí. U nás máme zhruba 50 tisíc problémových lokálních topenišť, na Slovensku asi 60 tisíc a v Polsku se jejich počet blíží milionu. Spolu s průmyslem patří k hlavním zdrojům znečištění v celé oblasti,“ upřesnil Jančík.

Ovzduší pomáhají nové domky i kotlíkové dotace

Znečištění ovzduší v celém regionu, ale také konkrétně v pěti městech: Ostravě, Opavě, Rybniku, Opolí a Žilině, je na webu zde. Model sleduje situaci v letech 2015, 2010 a 2006. „Když jsme s modelováním před dvěma lety začínali, čerstvější data než z roku 2015 nebyla. Do podzimu ale přibude výhled do roku 2020,“ vysvětlil Jančík.

I za poslední desetiletí je vidět posun. „U dopravy moc ne. Sice se zlepšují auta, ale zároveň se zvyšuje intenzita dopravy. Ta ale v oblasti není plošným problémem. U lokálních topenišť hraje pozitivní roli vysídlování měst, nové domky s lepšími topeništi a kotlíkové dotace. U průmyslu je vidět posun v době, kdy začal snižovat emise novými filtračními zařízeními,“ popsal.

Model vznikal kombinací údajů z monitorovacích stanic, vyprodukovaných emisí i meteorologických podmínek pro rozptyl znečištění. „Emise jsme se snažili získat co nejpřesněji na celém území. Jde o emise průmyslových zdrojů tří států, určit umíme emise z dopravy i lokálních topenišť,“ dodal Jančík.

Na podzim přibudou další údaje. Model umožní posoudit, co se s ovzduším stane, když se vypne nějaký zdroj či se upustí od uhlí jako energetického zdroje. Pomoci by měl administrativám, jež o opatřeních k ochraně ovzduší rozhodují.

  • Nejčtenější

Vykašlal se na doktorát na matfyzu a začal stavět unikátní kamna

Jeho kamna váží tři tuny a stojí tolik jako nové auto. Jejich tvůrce Jan Křivonožka z Fulneku původně vystudoval...

Přes Slezsko se prohnala sněhová bouřka, blýskalo se i na Lysé hoře

Neobvyklá sněhová bouřka se prohnala v pondělí částí Moravskoslezského kraje. Hřmění slyšeli obyvatelé kolem Opavy,...

Lischka se vrátí do Baníku, přestup ze Sparty je blízko. Sor do Prahy nejde

Fotbalista David Lischka přece jen půjde ze Sparty do Ostravy. Tentokrát už definitivně - na přestup. Součástí...

Drtivé roky. Přežili jsme jen dva výrobci, říká nový ředitel vítkovické železárny

Premium Nový generální ředitel Vítkovice Steel Radek Strouhal v minulosti vedl kopřivnickou automobilku Tatra. Ve vítkovických...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta napoprvé neuspěla, co Slavia? Boj o Sora, hvězdičku Baníku, sílí

Další zákulisní střet mezi Spartou a Slavií: mistr se připojil ke snaze získat jedenadvacetiletého ostravského...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Sucho ustoupilo, vody je v krajině Moravskoslezského kraje dost

Sucho ustoupilo podle hydrologů v Moravskoslezském kraji. Běžný je průtok v řekách a vody je dost i v krajině. V...

Divočáci jsou problém, škodí jiným druhům zvířat

Divoká prasata v Moravskoslezském kraji způsobují problémy ostatním zvířatům, vyžírají třeba vejce vzácných ptáků...

Do Beskyd dvakrát letěl vrtulník pro zraněné turistky, obě uklouzly

Vrtulník letecké záchranné služby dvakrát vzlétl v sobotu odpoledne k zraněným turistkám v Beskydech. Jedna žena...

Milostivé léto finišuje, zájem o něj byl v Moravskoslezském kraji nízký

Zatím jen desítky, možná stovky lidí v Moravskoslezském kraji využily možnosti zbavit se v rámci akce Milostivé léto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...