Ivo Sklenář, legenda Lysé hory, končí. O turisty se staral 25 let

  7:42aktualizováno  7:42
Tak jako je Lysá hora ikonou Beskyd, byl její ikonou Ivo Sklenář. Muž, který se na jejím vrcholu 25 let staral o turisty. Nejdříve v takzvané Plesnivce, pak v pověstném Šantánu a nakonec pomáhal rozjíždět novou Bezručovu chatu. Nyní odchází do důchodu a Klub českých turistů přiznává, že se mu za něj bude těžko hledat nástupce.

Ivo Sklenář se o turisty na Lysé hoře staral 25 let. | foto: Archiv p. Sklenáře.

„Když se zavíral Šantán, protože toto spartánské, i když oblíbené zařízení nesplňovalo žádné ze současných provozních nařízení a tolerovalo se pouze do doby, než se otevře Bezručova chata, přemluvili mě, ať jim na startu s chatou pomůžu. Tehdy nikdo nečekal, že zájem turistů bude tak obrovský.  Vrchol Lysé hory se stal tak věhlasný, že jsme za den obsluhovali i tisíc lidí. Jsem vděčný, že jsem měl k ruce schopný tým, díky němuž jsme to zvládali, ale je mi osmašedesát let a nohy začínají bolet. Nejvyšší čas skončit,“ říká Sklenář. Na vrcholu zažil i nejednu krušnou chvilku.

Fotogalerie

Hlavně během zim, které si zde nezadají s vysokohorskými podmínkami. Třeba s manželkou vyrazili v pět ráno vařit do Šantánu zelňačku, aby se příchozí mohli zahřát, a nemohli ho pod sněhem najít. 

„Jako první jsme objevili komín a pak s námi bufet vyhrabával, kdo mohl. Tři čtyři metry sněhu, v závějích i pět, to nebylo na Lysé nic výjimečného,“ vzpomíná muž.

Kvůli zásobování se několikrát ocitl v ohrožení života. „Prostě se s námi i s nákupem převrátil v závějích skútr a spadli jsme deset metrů ze srázu dolů. Já přitom pocházím z Olomouce, z rovinatého kraje, takže jsem si občas říkal, kde jsem se to ocitl. Jsem rád, že jsem to přežil,“ líčí chatař.

Když jsou teď zimy slabší, objevila se nová komplikace. Nedostatek vody. „Na ten počet turistů zásoby vody na Lysé hoře nestačí. Dováží se s pomocí hasičů, hodně se s ní šetří a nastal i okamžik, kdy jsme museli zrušit lidem ubytování a omlouvat se kvůli tomu, že není voda. Jediné řešení do budoucna vidím ve vybudování vodovodu nahoru,“ míní Sklenář.

Návštěvnost nejvyšší hory Beskyd se rok od roku zvedá. „Byli jsme zvyklí na fronty ze Šantánu, takže jsme si s nimi poradili i v nové chatě. Je škoda, že legislativa neumožní kapacitní rozšíření restaurace. Mám mezi příznivci Lysé spoustu přátel. Na všechny ty tváře budu moc rád vzpomínat. Zaučím svého nástupce a pak se s horami rozloučím. Budu si dole užívat dětí a vnoučat,“ tvrdí muž.

Podle něj tuto práci může doporučit jedině nadšenci, milovníkovi hor, který nečeká, že vydělá balík peněz. Na stránkách Klubu českých turistů visí přihláška do výběrového řízení na nového nájemce. 

„Je pravda, že bychom byli nejraději, kdyby pan Sklenář zůstal, ale víme, že to nejde. Vytáhli jsme ho ze Šantánu a přemluvili, aby nám rozjel Bezručovu chatu, což splnil na tisíc procent. Doufáme, že někde existuje ‚dvojník‘, který půjde v jeho stopách,“ dodává Rostislav Kašovský z vedení Klubu českých turistů.

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Další z rubriky

Na radnicích v kraji roste počet úředníků, i kvůli nárokům státu

Ilustrační snímek

O necelých sedm procent stoupl za posledních deset let průměrný počet zaměstnanců magistrátů a velkých radnic v...

Policie odložila případ dětí, které udeřily kočkou o patník. Byla již mrtvá

Jihočeská města trápí toulavé kočky.

Policie ukončila vyšetřování školáků, kteří na karvinském sídlišti udeřili s kočkou o patník. Viděla je při tom...

Termín odvozu jedovatých kalů z ostravských lagun zůstává nejistý

Ropné laguny jsou velkou ekologickou zátěží Ostravy. (14. listopadu 2017)

Všechny kaly a hlinky z ostravských ropných lagun společnosti Ostramo jsou podle společnosti AVE CZ zpracovány....

Najdete na iDNES.cz