Zaměstnanci Liberty Ostrava protestovali, chtějí zabránit vytunelování firmy

  • 19
Na účtech hutní společnosti Liberty Ostrava (LO) už je 60 procent z miliardy korun za emisní povolenky, které firma prodala sesterskému podniku v Rumunsku. Zbývající část peněz má dorazit ve čtvrtek. Po jednání v Ostravě to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Odpoledne se sešly stovky zaměstnanců na protestním mítinku, chtějí zabránit vytunelování firmy.

Ostravská huť disponovala povolenkami za 5,6 miliardy korun. V minulých letech si je šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace. Ministr Karel Havlíček připomněl, že prodej emisních povolenek za miliardu se uskutečnil bez souhlasu dozorčí rady. 

Hledáte seriózního zaměstnavatele? Najděte ho na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Uvedl, že firma prodala méně povolenek, než původně zamýšlela, ale také, že vládě přislíbila, že povolenky prodávat nebude.

„Máme potvrzení, že miliarda byla skutečně převedena. Ke dnešku je na účtech společnosti 60 procent z této miliardy,“ řekl ministr.

Uvedl, že dnes byla odeslána další část. „Během čtvrtka by měla dorazit na účet Liberty zbývající částka. Čili lze s velkou dávkou pravděpodobnosti říci to, že byla dodržena dohoda, kterou jsme udělali, a to taková, že peníze nebudou nijak započteny, ale budou běžným způsobem převedeny,“ řekl ministr.

Zaměstnanci dostanou tento týden odměny

Současně podle něj byla dohoda, že zisk z této částky, tedy 250 milionů korun, bude využit ve prospěch rozvoje společnosti a ve prospěch zaměstnanců.

Firma v úterý oznámila, že zaměstnanci dostanou tento týden odměnu přes 13 tisíc korun čistého. „I přesto, že nebyla naplněna dohoda ve smyslu převodu, tak bylo naplněno aspoň to, že peníze byly zinkasovány a peníze byly použity a věříme, že i zbytek bude použit, tak jak bylo domluveno,“ řekl Havlíček. 

Prodej povolenek se nelíbí odborům, které dnes odpoledne pořádaly protestní mítink. Nic na tom nezměnila ani mimořádná odměna pro zaměstnance. „Od začátku tvrdíme, že zaměstnanci si odměnu zaslouží bez ohledu na prodej povolenek,“ konstatoval odborový předák Liberty Petr Slanina.

Na protestní mítink přišly stovky zaměstnanců

Na protestní mítink dorazily stovky zaměstnanců. Přinesli si například transparent s nápisem: „My jsme tady doma, před Mittalem i po Guptovi!“

Organizátoři akce podotkli, že chtějí použít všechny dostupné prostředky, aby zabránili vytunelování firmy. Odbory na akci také kritizovaly, že zástupci firmy nepřišli na svolanou schůzi dozorčí rady.

Na mítinku vystoupil i ministr kultury Lubomír Zaorálek. „My čekáme, jestli dojde do pátku i těch zbývajících 40 procent za emisní povolenky,“ prohlásil například a připomněl, že se vláda v pondělí situací v Liberty zabývala. 

Jedna povolenka opravňuje k vypuštění jedné tuny oxidu uhličitého do ovzduší. Provozovatelé monitorují své emise, vykazují je každoročně ministerstvu životního prostředí a vyřazují za ně povolenky.

S povolenkami lze obchodovat. Firmy dostávají část povolenek bezplatně od státu, zbytek si mohou koupit na trhu nebo v aukci.

LO patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Její roční kapacita výroby je 3,6 milionu tun. I s dceřinými společnostmi má LO 6 000 zaměstnanců.

, ,