Zdravotníci převážejí pacienta infikovaného koronavirem z nemocnice v italském...

Zdravotníci převážejí pacienta infikovaného koronavirem z nemocnice v italském Codognu. (21. února 2020) | foto: Profimedia.cz

Nervózní zaměstnavatelé. Nevědí si často rady s navrátilci z Itálie

  • 22
Zástupci i zaměstnanci řady firem v Moravskoslezském kraji si často nevědí rady s kolegy, kteří se vrátili z Itálie i dalších míst zasažených koronavirem. Navrátilce z dovolené raději posílají domů, některé firmy žádají o radu hygieniky.

Redakce iDNES.cz obdržela ve středu e-mail, který popisuje obavy zaměstnanců ostravské pobočky firmy ESA logistika.

„Kolegyně byla minulý týden na lyžích v Itálii. Dneska jsme se od ní dozvěděli, že její dva přátelé, kteří s ní byli v Itálii, mají nařízenou karanténu pro podezření na koronavirus,“ píše zaměstnanec, který se v e-mailu nepodepsal.

Anonym dále popisuje, že zaměstnanci firmy naléhali na nadřízené, aby dotyčnou nechali doma. 

Žena informovala zaměstnance i zaměstnavatele o svém pobytu po dvou dnech, které strávila v práci. „Už to vědí všichni na pobočce a nikomu to není jedno,“ píše se v e-mailu.

Zástupci firmy případ potvrdili, ale zároveň některé informace dementovali. „Žena uvedla, že s dalšími osobami ze zájezdu je v kontaktu a nikdo z nich nemá žádné zdravotní problémy ani není v karanténě,“ podotkl Jindřich Karas z marketingového oddělení společnosti. 

Oslovený zástupce firmy navíc podotýká, že dotyčná pobývala na lyžařském zájezdu ve středisku Livigno, které je vzdáleno od ohnisek koronaviru.

„Přesto manažer, ihned jak se ve středu zprávu dozvěděl, doporučil ženě podle pravidel společnosti i na základě obav kolegů, aby kontaktovala lékaře a hygienickou službu. Tam jí bylo sděleno, že pokud má zaměstnavatel obavy, navrhují ji čtrnáctidenní domácí karanténu. Pracovnice tento návrh přijala. Doma tak bude do 10. března.“

Hygienici jsou zahlceni dotazy

Popisovaný případ není zdaleka ojedinělý. Krajská hygienická stanice je podle dnešního vyjádření zahlcena dotazy od občanů, jejich ošetřujících lékařů, až právě po zaměstnavatele a ostatní instituce. Všechny zajímá, jak postupovat v případě návratu z pobytu v Itálii.

Nebudeme testovat každého, kdo se vrátí ze severu Itálie, řekl Vojtěch

Hygienici proto vydali několik doporučení. „Pokud v době pobytu nebo při návratu máte zdravotní potíže typu horečky nad 38 stupňů Celsia, kašel, dušnost či dechovou nedostatečnost, kontaktujte neprodleně telefonicky z domova svého ošetřujícího lékaře, který vám sdělí, jak dál postupovat. Alternativně můžete kontaktovat územní pracoviště krajské hygienické stanice,“ radí kupříkladu v pokynech ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová.

Hygienici dále vysvětlují, že karanténní opatření se vztahují i na navrátilce z rizikových oblastí Lombardie či Benátska, kteří nemají žádné klinické příznaky nemoci.

„Při pobytu v Itálii mimo rizikové oblasti, případně u návratu z izolovaných horských středisek, vám bude doporučen režim sebepozorování zdravotního stavu bez nutnosti vydání karantény,“ dodala Svrčinová.

25. února 2020

Výzvu lidem, kteří se vracejí ze zasažených oblastí, adresovali dnes pacientům i zástupci Slezské nemocnice v Opavě.

„Pokud jste se v posledních čtrnácti dnech vrátili z oblasti s hromadným výskytem koronavirové infekce a současně máte chřipkové příznaky, nepřicházejte do ambulancí nemocnice, ale kontaktujte telefonicky předem lékaře infekčního oddělení nebo epidemiologa, se kterým se domluvíte na dalším postupu,“ radí mluvčí nemocnice Jiří Krušina.

Ze zemí Evropské unie je virem nejzasaženější již zmíněná Itálie, kde bylo do dneška hlášeno 400 případů onemocnění a 12 úmrtí.

Většina z nich je lokalizována z poměrně omezené oblasti Lombardie, Benátska a Emilia Romagna. V Česku doposud nebyl výskyt koronaviru u nikoho z pacientů potvrzen. Situaci sledujeme online.

27. února 2020