Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl po jednání epidemiologické komise, že není nutné, aby lékaři testovali každého, kdo se vrátí ze severu Itálie. „Prosím občany, aby nepropadali panice. Není k tomu jakýkoliv důvod,“ uklidňoval.
„Ani když by tu byl první případ, což nemůžeme vyloučit, není to důvod k panice ani ke skupování potravin. Není to na místě, není to adekvátní,“ okomentoval skutečnost, že lidé začali vykupovat potraviny v obchodech.
„Pokud tady bude první případ, neznamená to, že tady máme epidemii, která by ohrožovala širší populaci,“ doplnil.
Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly je pravděpodobné, že se nákaza v Česku objeví. „Je to respirační onemocnění, žádný stát nedokáže zabránit takovému šíření,“ uvedl s tím, že šíření nemoci by nepomohlo ani případné uzavřené hranic.
Rizikové oblasti
Ministr Vojtěch připomněl, že poprvé od vypuknutí nákazy se v Evropě objevilo více případů než v Číně. „Situace se změnila, máme výší nárůst případu v Evropě než v Číně,“ uvedl s tím, že mezi tři rizikové oblasti nyní patří Jižní Korea, Írán a Itálie.
Hlavní je nepanikařit, říká k šíření koronaviru epidemioložka Haliřová |
„Bavíme se o místech, kde dochází ke skutečnému šíření nákazy. Lidí by v nich měli být obezřetní,“ uvedl ministr s tím, že ti, kdo se z rizikových oblastí vrátí zpět do Česka, by měli sledovat svůj zdravotní stav. Pokud by měli příznaky – horečku, dýchací potíže, mají kontaktovat svého lékaře, potažmo nejbližší nemocnici.
„Mezi rizikové skupiny patří senioři, mladší generace není zasažena tolik a nemají fatální následky. Pro zdravého jedince není ta nemoc kriticky nebezpečná,“ doplnil ministr s tím, že inkubační doba je stále 14 dnů. Podle Vojtěcha jsou spíše nejohroženější skupinou zdravotníci.
Stálý pracovní orgán vlády vede ministr zdravotnictví a Hlavní hygienička ČR, tvoří ho zástupci většiny ministerstev a Správy hmotných rezerv. Naposledy se komise sešla v roce 2014 kvůli ebole. Zasedala také kvůli prasečí a ptačí chřipce.
V Česku bylo v Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu na nový koronavirus dosud testováno 135 vzorků, některé opakovaně. Podle ředitele SZÚ Pavla Březovského je k testování připraveno dalších devět či deset vzorků.
Vojtěch uvedl, že bude posílena informační linka pro občany. Všichni členové vlády navíc mají rozpracovat krizový plán.
K dispozici je pro nemocné asi 1 000 lůžek na infekčních odděleních nemocnic. První nakažení by směřovali do pražské Nemocnice Na Bulovce, poté do speciální vojenské nemocnice v Těchoníně.
Pro státní nemocnice chce ministerstvo prostřednictvím Státní správy hmotných rezerv nakoupit ochranné prostředky v řádu týdnů. Respirátorů by mohly být podle jednání s výrobci desetitisíce, ministerstvo je dá i praktickým lékařům. Ministerstvo ve středu poslalo všem lékařům dopisy, jak postupovat v případě kontaktu s pacientem s rizikem nakažení koronavirem. Každá nemocnice by si však podle něj měla udělat udělat zásoby roušek na 4 měsíce.
Česko má pro případy celosvětové pandemie, která ale u nového koronaviru zatím nebyla vyhlášena, pandemický plán a postupovalo by se také podle krizového zákona. Možné jsou podle ministra i uzavírky celých měst jako v Itálii nebo Číně. Ministerstvo vyzvalo Správu hmotných rezerv a státní nemocnice k navýšení zásob ochranných prostředků, zejména respirátorů.
Celosvětově se nakazilo novým typem koronaviru z Číny už více než 81 000 lidí. Přes 78 000 z nemocných je v pevninské Číně, přes 1200 v Jižní Koreji. Ze zbývajících případů je více než polovina v Itálii (374). Nakažení jsou celkem ve 13 evropských zemích.