Klimkovice nízkoemisní primát nezískají. S vyhláškou počkají na stát

  9:01aktualizováno  9:01
Prvenství ve vyhlášení nízkoemisní zóny Klimkovice u Ostravy velmi pravděpodobně nezískají. Ačkoliv vyhlášku zakazující vjezd neekologických automobilů chtěli radní co nejdříve, stane se tak nejspíše až příští rok na podzim. Krajský úřad jim totiž doporučil, ať počkají na platnost prováděcího předpisu ministerstva životního prostředí.
Nízkoemisní zóny mají městům ulevit od kamionů a neekologických osobních automobilů. (ilustrační snímek)

Nízkoemisní zóny mají městům ulevit od kamionů a neekologických osobních automobilů. (ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

"S vyhláškou počkáme. Může se totiž také stát, že ji vyhlásíme a příslušný předpis nebude do dvanácti měsíců vydaný," říká místostarosta Klimkovic Jakub Unucka. Právě dvanáct měsíců po vyhlášení městské vyhlášky by totiž nízkoemisní zóna měla podle zákona začít platit.

Co jsou nízkoemisní zóny

Vyhlásit nízkoemisní zónu mohou jednotlivé radnice příslušnou vyhláškou, a to ve zvláště chráněných územích, lázeňských městech a v místech, kde došlo k překročení imisního limitu.

Do zóny pak nesmějí jezdit auta s vysokými emisemi s výjimkou lidí s trvalým bydlištěm.

Podle studie lze zónu v kraji vyhlásit jen v šesti ze šestnácti měst nad deset tisíc obyvatel. Třeba v Opavě, Třinci, Studénce či Orlové.

Bez příslušného předpisu ale zatím neexistují konkrétní podmínky - rozdělení vozidel do emisních kategorií, systém přidělování emisních plaket či systém výjimek. Ministerstvo životního prostředí plánuje, že prováděcí předpis začne platit letos v září.

Nezbytné jsou emisní plakety, teprve se vyrábějí

Krajský úřad Klimkovicím doporučil odložit vyhlášku s tím, že si má město podrobněji zajistit vše, co vyhlášení zóny předchází. Například, jestli je v místě dost záchytných parkovišť nebo vhodná objízdná trasa.

"Nemáme právo zasahovat do rozhodnutí jednotlivých samospráv. Ale Klimkovice nás požádaly o stanovisko. Doporučili jsme, aby se držely prováděcího předpisu ministerstva," uvádí mluvčí kraje Šárka Vlčková.

Podle ministerstva životního prostředí je zvolený postup správný. "Nízkoemisní zóny mohou města vyhlásit až poté, co vydáme prováděcí předpis, který stanoví podrobnější podmínky fungování zón," říká Marta Machková z tiskového oddělení ministerstva. Dodala, že důvodem jsou především emisní plakety, které jsou k vyhlášení zón nezbytné a jejichž výroba a distribuce se právě připravuje.

Klimkovice šest let marně žádají o zákaz průjezdu kamionů

Klimkovičtí chtějí vyhlášením nízkoemisní zóny vyřešit denní průjezd několika tisíc aut přes město. Jezdí tudy osobní auta z Bílovecka, Oderska a Novojičínska, jejichž řidiči nechtějí platit dálniční známku. A také stovky kamionů.

"Už šest let žádáme krajský úřad o zákaz průjezdu kamionů nad dvanáct tun přes město. Vždy se však našel důvod, proč to nejde," popisuje místostarosta Unucka. Dodává, že průjezd osobních aut by vyřešilo, kdyby část dálnice, která tvoří obchvat Klimkovic, byla zdarma. O tom však rozhoduje ministerstvo.

"Vyhláška o nízkoemisní zóně je jediný nástroj na částečnou regulaci dopravy v rukou samotné obce," dodává místostarosta. Debatu o vyhlášení zóny město záměrně otevřelo brzy. Po diskusi, která se strhla, město ministerstvu ještě před dokončením prováděcího předpisu adresovalo návrhy, jak legislativu doplnit. Týkají se vydávání emisních plaket, osvěty, výjimek i záchytných parkovišť.

Nízkoemisní zóny vyvolaly debatu i mezi politiky. Když Senát před dvěma týdny vrátil Sněmovně zákon o ochraně ovzduší, jeden pozměňovací návrh se týkal i zón. Přibylo ustanovení, že lidé s trvalým bydlištěm v zóně tam mohou vjet i s vozem s vysokými emisemi.

Nejčtenější

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Ostrava - Liberec 2:1, hosté snížili až v závěru, k výhře pomohl i Baroš

Fotbalisté ostravského Baníku se radují z branky do sítě Liberce.

Ostravští fotbalisté udělali rozhodují krok k elitní šestce, která po skončení základní části bude hrát nadstavbu o...

Za nadávky rozhodčímu roční zákaz hokeje. Sudí provokoval, brání se hráč

Hokejový rozhodčí - ilustrační foto

Během druholigového utkání neudržel kopřivnický útočník Robin Gebauer nervy na uzdě. Z trestné lavice mrštil po...

Další z rubriky

Jak se ruina měnila v perlu. Před 20 roky začala záchrana zámku v Kuníně

Historik Jaroslav Zezulčík bude už navždy spojován se zámkem v Kuníně. Své...

To nebyla jen zchátralá památka. Zámek v Kuníně na Novojičínsku v roce 1999 bylo příhodné označit přímo za ruinu a snad...

Pádu mostu ve Studénce se dalo mnohokrát zabránit, řekl soudu znalec

Okresní soud v Novém Jičíně začal znovu projednávat železniční tragédie ve...

Okresní soud v Novém Jičíně začal znovu projednávat pád mostu, který se v srpnu 2008 ve Studénce zřítil před...

Další a další projekce. Příběh uhlím zničené Karvinné podeváté vyprodá kino

Amatérští filmaři při natáčení dokumentu O zaniklé Karvinné

Amatérští filmaři měli původně za to, že dokument O zaniklé Karvinné zaplní sál kina jen jednou. Jenže zájem místních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz