Katolíci v Moravskoslezském kraji zažádali 346krát o navrácení majetku

  15:59aktualizováno  15:59
Limit vypršel. Do 2. ledna mohly církve podávat výzvy k vydání majetku, který jim v únoru 1948 zabavil stát. Katolíci v Moravskoslezském kraji podali těchto výzev 346, žádají hlavně o lesy a pole. Zpět své bývalé nemovitosti ale chtějí také další církve.

Mezi stavbami, o které církve v rámci restitucí žádají, je i Minoritský klášter v Opavě. | foto: PrazakCreative Commons

Jednoho rozčilují, jiného těší. Jedno je ale jisté. Církevní restituce "odemknou" nejedno území či stavbu, které v regionu dosud tížilo nevyjasněné vlastnictví.

"Celkem jsme během uplynulého roku podali 346 výzev. Uplatňujeme v nich vydání zhruba 22 tisíc hektarů lesů a 3,5 tisíce hektarů polností. Jedná se jak o majetek biskupství, tak o majetek, který patřil jednotlivým farnostem na území diecéze," sdělil generální vikář ostravsko-opavské diecéze Martin David.

Jak upřesňuje, římskokatolická církev v Moravskoslezském kraji požádala také o vydání zhruba stovky staveb. V naprosté většině se jedná o hájenky, lesovny, stodoly a stavby spojené s lesním hospodářstvím. A movitý majetek jako obrazy nebo třeba sochy?

"Nepožádali jsme o žádné movité kulturní památky či jiné předměty umělecké povahy," prozradil Martin David s tím, že církev požádala pouze o ten movitý majetek, který byl součástí zabaveného inventáře budov, jež chce zpátky (blíže k žádanému majetku zde).

Předání majetku trvá dlouho

Zatím se ale katolíci z průběhu restitucí příliš neradují. Proces vracení majetku je totiž zdlouhavý.

"Z celkového počtu podaných výzev byla do konce loňského roku pouze ve 35 případech uzavřena zpravidla pouze dílčí dohoda o vydání majetku. Tyto dohody však ještě podléhají schválení ve správním řízení, které bylo zdárně ukončeno jen ve dvou případech," zmínil generální vikář s tím, že v reálu církev zatím dostala 23,75 hektaru polí, což je vzhledem k celkové žádané rozloze polností jen velmi malý zlomek.

A lesy? V nich zatím stát církvím na území Moravskoslezského kraje nevrátil ani ar. Celkový počet podaných výzev, jež obdržely Lesy České republiky, se v kraji vyšplhal na 184. "Dosud jsme na území Moravskoslezského kraje podepsali devatenáct dohod s římskokatolickými farnostmi. V dohodách je vydáváno 113 převážně lesních pozemků o celkové výměře 78,6 hektaru," uvedl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Lidé přestávají dávat církvím na charitu

 Jak ale zároveň připomíná, podle zákona musí dohody posoudit Státní pozemkový úřad ve správním řízení. A ten žádnou ze zmíněných dohod zatím neschválil. Úřady přitom teď mají na rozhodnutí o vydání majetku šest měsíců. Římskokatolická církev není jediná, která na území kraje žádá o vrácení kdysi zestátněných nemovitostí.

Na to, že budou usilovat o znovunabytí někdejšího majetku, mezi který patří nemovitosti v Karlově Studánce nebo třeba zámek Bruntál a hrad Sovinec, už dřív upozornili zástupci Německého řádu (více čtěte zde). A o vydání lesů a polí žádá například i Suverénní řád maltézských rytířů.

Obec by si zámek vzala. Ale když stát finančně pomůže

Tomu v minulosti patřil i dnes zpustlý zámek Dívčí hrad ve stejnojmenné obci na Osoblažsku. Zpátky ale zástupci řádu zámek nechtějí (podrobněji zde). Co bude dál s renesančním sídlem, které nyní spravuje organizace ministerstva zdravotnictví s krkolomným názvem Zdravotnické zabezpečení krizových stavů (ZZKS)? To je zatím ve hvězdách.

Zámek Dívčí Hrad.

Zámek Dívčí Hrad.

V tuto chvíli ho čeká jen formalita. Změna organizace, která na něj dohlíží. Místo ZZKS to pro příště bude Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). "V této souvislosti se nyní vedou pracovní jednání mezi ZZKS, ministerstvem financí a ÚZSVM. Cílem je najít řešení dalšího postupu při správě zámku Dívčí hrad," řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová.

Jak dodává, pro debatu týkající se dalšího osudu zámku zástupci ministerstva zdravotnictví oslovili i kolegy z ministerstva kultury, které dohlíží na kulturní památky. Zda by ale bylo možné zámek například prodat za minimální cenu obci, to zatím jasné není.

Jak před časem avizovala starostka Dívčího Hradu Božena Mruzíková, v případě, že by stát nabídl obci převod zámku třeba za symbolickou jednu korunu a poskytl i balíček peněz na základní opravy, měla by místní radnice o nemovitost zájem. Vedení obce si umí představit různé možnosti využití stavby.

Nejčtenější

Mrtvému šoférovi kamionu běžela v mobilu hra, nepozorných řidičů přibývá

Razantně přibývá řidičů s mobily, varuje Policie ČR

Moravskoslezská policie upozorňuje na razantní navýšení počtu řidičů, kteří se nevěnují dění na vozovce. Místo toho...

Auto drželo pohromadě jen díky páskám a provazu, řidič měl zákaz

Auto drželo pohromadě jen díky plastovým páskám a lanu.

Zoufalý stav auta, které drželo pohromadě jen díky plastovým stahovacím páskám a lanu, zaujal hlídkující ostravské...

Extrémní sucho je v polovině republiky, praská i půda v podhůří Beskyd

Už i v podhůří Beskyd se objevují praskliny ve vysušené půdě. (8. července 2019)

Extrémní sucho už zasáhlo přes polovinu území České republiky. Jeho přímé projevy už jsou znát i tam, kde dosud nebyly...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Všichni psi musejí mít do konce roku čip. Řada lidí z vesnic to odmítá

Ilustrační snímek

Od ledna příštího roku musí mít ze zákona všichni psi v Česku čip. Zatímco ve městech jsou chovatelé připravení a...

Další z rubriky

Dopravní podnik Ostrava si autobusy po ničivém požáru více chrání

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Ani po měsíci od rozsáhlého požáru, který zničil či poškodil dvanáct autobusů parkujících v garážích na Hranečníku,...

Přívěsu chybělo kolo. Řidič na něm přesto po dálnici v Ostravě táhl auto

Přívěsu taženém dodávkou chybělo kolo.

Policisty upoutalo před pár dny chybějící kolo přípojného vozidla na dálnici v Ostravě. Cizinec na něm převážel další...

Kamarád po syntetické „trávě“ zemřel, on se probral a stojí před soudem

Životu nebezpečné syntetické drogy, které se moravskoslezské policii podařilo...

Dva mladí bezdomovci loni v září v parku za ostravským magistrátem upadli do kómatu, záchranářům se podařilo oživit jen...

Najdete na iDNES.cz