Jedů ubylo. Lépe loni dýchali i lidé z Radvanic, dokládá ročenka

  19:25aktualizováno  19:25
Dál jsou kaňkou na smogové mapě, dál je dusí jedy. V Ostravě-Radvanicích však lidé v posledních letech vlivem více faktorů včetně počasí cítili jisté zlepšení. I děti v zimě stonaly o něco méně. Vyhráno ale není.

Špatné ovzduší Ostravska se stalo i námětem tvůrců filmu pro britskou stanici ITV 1. Mezi aktéry byli i obyvatelé Radvanic. | foto: Repro ITV 1

Dětská lékařka Eva Schallerová z Ostravy-Radvanic a Bartovic je bojovnicí za čistší vzduch. Důvod, proč bojovat, viděla v ordinaci. Její malé pacienty hlavně v topné sezoně v často extrémním množství tížily záněty průdušek i plic. Mnozí mají astma.

Když se ale dnes lékařky zeptáte na zdravotní potíže zdejších dětí, říká: „Zlepšilo se to.“ A jedním dechem dodává: „Nevím, čím to je, ale už asi druhou zimu ty potíže nejsou tak velké. Nemocnost je zhruba na polovině dřívějších hodnot. A o něco se zlepšila i kvalita ovzduší. Hůř jsou na tom teď v Hrabůvce nebo třeba v Zábřehu.“

Škodliviny v ovzduší

Polétavý prach (PM10)
Zatímco v roce 2012 naměřily stanice nejvyšší roční koncentrace v Petrovicích u Karviné (58,7*), ve Věřňovicích (56,7*) a v Bohumíně (52,8*), loni byly v první trojce Věřňovice (47*), Ostrava-Zábřeh (45,7*) a Havířov (44,9*). Limit je 40 mikrogramů na metr krychlový.

Jemný polétavý prach (PM2,5)
Nejvyšší roční koncentraci předloni naměřili ve Věřňovicích (41,6*), Ostravě-Radvanicích (39,4*) a Bohumíně (39,3*), loni pak v Petrovicích u Karviné (38,1*), Věřňovicích (35,8*) a Ostravě-Přívoze (34,3*). Limit je 25 mikrogramů na metr krychlový.

Benzo(a)pyren
Nejvyšší roční koncentraci této rakovinotvorné látky v roce 2012 zaznamenali v Ostravě-Radvanicích (10,8**), v Petrovicích u Karviné (8,2**) a na Dole ČSA u Karviné (5**). Loni pak opět v Ostravě-Radvanicích (dvě tamní stanice naměřily dvojici nejvyšších hodnot: 9,4** a 5,4**) a v Českém Těšíně (4,5**).

* mikrogram na metr krychlový
** nanogram na metr krychlový

Za pravdu jí dává i Lucie Adamusová z Radvanic a Bartovic, maminka tří synů, z nichž mladší dva mají astma. „Ano, poslední zimy byly co do znečištění ovzduší asi vlivem počasí lepší. Význam ale mají i lázně. Když se ty dvě věci spojí, dítěti opravdu pomůžou.“

Že se ovzduší v kraji loni v některých ohledech zlepšilo, dokládá i ročenka, kterou Český hydrometeorologický ústav v posledních dnech vyvěsil na svém webu.

Podle Libora Černikovského z ostravské pobočky ČHMÚ se na mírném zlepšení například ročních koncentrací prachu podepsala hlavně meteorologická situace. Ta byla příznivá především na konci roku 2013. Jak ale Černikovský podotkl, v případě, že například letos v zimě bude počasí horší, „tak mohou být opět vyšší i koncentrace škodlivin v ovzduší“.

Ani z loňských hodnot ale není třeba výrazně jásat. Právě ve zmíněných Radvanicích například stanice Zdravotního ústavu Ostrava naměřila vůbec nejvyšší roční koncentraci rakovinotvorného benzo(a)pyrenu, který se váže na prach. Vyšplhala se na 9,4 nanogramů na metr krychlový, přičemž limit je jeden nanogram na metr krychlový.

Jak uvedla Lucie Hellebrandová ze Zdravotního ústavu, vysokou hodnotu způsobují hlavně lokální topeniště. „Druhý neopomenutelný zdroj je průmyslový, ale to pouze v případě jihozápadního směru větru,“ dodala Hellebrandová.

Vzduchu by pomohl přesun koksovny mimo zástavbu

Šéf katedry ochrany životního prostředí v průmyslu VŠB-TUO Petr Jančík na otázku, s čím podle něj souvisí snížení ročních koncentracích některých škodlivin v loňském roce, odvětil: „To musí zodpovědět kolegové z ČHMÚ. Podle mého soudu se na nižších průměrných ročních koncentracích podílí hlavně snížení emisí z nejvýznamnějších průmyslových zdrojů.“

Průmysl snižuje a bude muset i dál snižovat emise, aby vyhověl zejména evropské legislativě. Jančík ale také zdůraznil vhodnost modernizace všech starých kotlů na tuhá paliva, a to jak v imisemi zatížené části kraje, tak v polském příhraničí.

Recept na čistší vzduch? Kromě plošné výměny kotlů je podle Jančíka třeba také zlepšit vybavení hutí na nejlepší úroveň či přemístit poslední koksovnu z obytné zástavby Ostravy, jak se rozhodlo před privatizací OKD, ale pak to zamítli.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

Ostrava už ví, jak budou vypadat nové tramvaje, hledá pro ně pojmenování

Po Ostravě budou jezdit nové tramvaje.

Dopravní podnik představil podobu nových tramvají Škoda ForCity Smart, které se v Ostravě objeví na podzim příštího...

Řidič si dal deset piv, před policejní hlídkou skočil do řeky Opavy

Řidič před silniční hlídkou skočil do řeky.

Skokem do řeky se snažil minulý týden na Opavsku uniknout silniční kontrole opilý řidič osobního auta. Policisté ho...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz