ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Lidé jsou k infekcím vnímavější, imunitu však máme stále dobrou, tvrdí lékaři

  • 0
Za první tři měsíce letošního roku se v Moravskoslezském kraji nakazilo planými neštovicemi 1 368 pacientů, což je o sto lidí více než ve stejném období loni a přes tisíc více než v covidovém roce 2021.Více nemocných je i v případě invazivních streptokokových infekcí, mezi něž patří například spála, která se nejčastěji vyskytuje u dětí.

V letošním prvním čtvrtletí ji lékaři diagnostikovali u 139 pacientů, zatímco loni jen u deseti. V dubnu pak přibylo dalších 28 nakažených oproti loňským dvěma.

Vyšší počet nemocných potvrdila MF DNES vedoucí laboratoře klinické mikrobiologie Agellab v Ostravě - Vítkovicích Hana Bílková Fránková. „Streptokoková onemocnění se aktuálně šíří v dětské i dospělé populaci. Pozorujeme to i v našich laboratořích, kde jsme zaznamenali oproti předchozím letům čtyřnásobný nárůst pozitivních vzorků,“ uvedla Fránková.

Nejen streptokokových angín, mezi něž spála patří, je podle lékařů mezi lidmi více než v době covidových opatření.

„Nejprve Jana dostala horečky a stěžovala si, že nemůže polykat. Mysleli jsme si, že dostala angínu. Protože pracuji z domu a nemusím řešit paragraf na dítě, nechali jsme ji doma a věřili, že pomůžou kloktadla a léky na snížení teploty,“ vzpomínala Alena Kubelková z Nového Jičína, maminka šestileté Jany.

Hospitalizace není nutná

Druhý den Jana dostala vyrážku, a tak ji maminka k lékaři přece jen vzala. „V ordinaci nás vyvedli z omylu. Nešlo o angínu, ale o spálu. Jana dostala antibiotika a doma zůstala více než dva týdny,“ řekla Alena Kubelková s tím, že nikdo další z rodiny spálu nedostal. „Na doporučení lékařky jsme každou chvíli větrali celý byt, a protože doma máme ozonovač, dezinfikovali jsme pokoje i s jeho pomocí. V době, kdy Jana měla po těle vyrážku, jsme jí každý den převlékali postel a prádlo vyvařovali.“

Podle primáře infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petra Kümpela mohla nárůst vzduchem přenosných nákaz, mezi které spála i plané neštovice patří, způsobit skutečnost, že jsou lidé po covidovém období, kdy se nemohli potkávat a museli nosit roušky a respirátory, vůči těmto infekcím vnímavější.

„Je přirozené, že se virus mezi lidmi znovu šíří a potkává neimunní, vnímavé jedince,“ sdělil Kümpel. „Určitě se ale nedomnívám, že by u lidí klesla imunita. Obě infekce mají v tuto chvíli mírný průběh, takže hospitalizace u nás na oddělení nebývá nutná ani u dospělých, ani dětských pacientů.“

Vzhledem k blížícímu se teplému počasí, kdy děti tráví více času venku a vnitřní prostory budou stále častěji větrány, očekávají hygienici pokles nemocných, a to jak v případě planých neštovic, tak spály a dalších infekcí vyvolaných streptokokem skupiny A.

Děti se po nucené covidové pauze promořují, spály a angíny výrazně přibylo

Za nijak závažnou, nicméně jinou než v letech před covidem, považují lékaři letošní sezonu respiračních onemocnění.

„Hodně pacientů postižených respiračními onemocněními jsme museli ošetřit již v listopadu a prosinci, zatímco před covidem se první chřipková vlna objevovala počátkem ledna, a nemoci trvaly déle než obvykle, většinou dva až tři týdny,“ shrnul praktický lékař Hornické polikliniky v Ostravě Roman Skoupý. „Léčba se letos vlekla a pacienti se nám i několikrát vraceli. Konkrétně v naší ordinaci jsme jich letos ošetřili více než v předchozím roce.“

Počty nakažených ale nedosáhly výše, které se imunologové v listopadu obávali. „Nevyplnila se naštěstí obava, kterou jsme měli, že po několika letech bez chřipky, kdy si populace neměla možnost navodit širší imunitu, bude letošní epidemie rozsáhlá. Zaznamenali jsme sice dvě vlny chřipky, ale počty nakažených nebyly nikterak závratné,“ zhodnotil Petr Kümpel.