Školní obědy obsahují moc polotovarů. Děti pak dostávají příliš soli

  7:50aktualizováno  7:50
Enormně vysoký podíl soli zjistili hygienici ve školních obědech v Moravskoslezském kraji. Rozborům podrobili vybrané školní jídelny a stravovny ve Frýdku-Místku, Karviné a Novém Jičíně. Děti dostávají i mnohem víc bílkovin, než je třeba. Pozitivním zjištěním je naopak bohatá nabídka vlákniny.

Školní jídelny se snaží vyjít vstříc mladým strávníkům i výživovým normám. Ne vždy se to daří. (ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"V každém zařízení školního stravování jsme postupně odebrali vždy pět vzorků normovaného oběda žáka čtvrté třídy základní školy, a to od pondělí do pátku. Při možnosti výběru jsme odebrali pokrm, u kterého byl větší zájem strávníků," popsala postup kontroly ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková.

Stravování dětí

Děti v Moravskoslezském kraji se stravují v 671 školních jídelnách, 526 výdejnách a 15 stravovacích zařízeních pro děti do tří let věku. Doplňkovou službou je 222 školních bufetů.

Hygienici tam loni provedli 880 kontrol. Bez závad bylo 67 procent jídelen, 72 procent výdejen, 77 procent stravoven a 90 procent bufetů.

Nejčastější závadou je zamrazování nespotřebovaných potravin, přendávání z originálních obalů do jiných či společné skladování neslučitelných potravin.

Vzorky mířily rovnou do laboratoře, kde je hygienici srovnali s požadovanými referenčními hodnotami pro příjem živin. Překvapilo je hlavně množství soli, které tam našli.

"Enormě vysoký příjem soli hodnotíme velmi negativně. Byla u všech jídelen překračována dva- až čtyřnásobně," upřesnila Šebáková.

Mnoho soli škodí ledvinám

Hlavním důvodem vysokého obsahu soli je používání sypkých směsí, polotovarů a uzenin k přípravě a dochucení pokrmů. Nadměrné množství soli přitom může mít dopad na organismus.

"Nemám k dispozici přesné údaje, ale obecně má sůl bezpochyby vliv na vysoký krevní tlak a funkci ledvin. Se solí by se mělo nakládat opatrně, zvláště u dětí," uvedl primář Dětského lékařství Městské nemocnice Ostrava Jaroslav Slaný.

Také hygienici upozorňují na vztah mezi vysokým podílem soli a krevním tlakem. "Vedení jídelen byla doporučena řada změn v přípravě a kombinacích pokrmů," sdělil mluvčí hygieniků Radim Mudra.

Jídelny dostaly za úkol maximálně zredukovat používání polotovarů a sypkých směsí. "Počítáme s kontrolním šetřením obdobného rozsahu ve druhé polovině roku," dodal Mudra.

Vyšší podíl bílkovin překyseluje organismus

Překvapivým zjištěním je také dvojnásobně vyšší podíl bílkovin, než doporučují normy. "Nadbytek bílkovin u malých dětí znamená zbytečné zatížení organismu dusíkatými metabolity," komentuje dětský lékař Jaroslav Slaný.

Podle hygieniků kvůli tomu dochází k překyselení organismu. "Má potenciálně negativní následky pro uchovávání kosterní svaloviny. Dochází k vyššímu vylučování vápníku a zhoršuje se stav kostí. Zapříčiňuje také tvorbu kamenů v ledvinách," uvedla ředitelka Šebáková.

Naopak množství tuků je v jídlech nižší, než může být. Velmi pozitivně pak rozbory vyšly pro vlákninu. V dětských jídlech je jí hodně, což hygienici hodnotí kladně. "Vláknina je obecně prospěšná a náš běžný jídelníček ji neobsahuje v dostatečném množství," oceňuje i lékař Slaný.

Zdravější oběd může jeho cenu vyhnat nahoru

Podle ředitelky opavských školních jídelen Bronislavy Hertlové není správné sestavení jídelníčku úplně jednoduché. "Je lepší nedržet se spodní ani horní hranice normy, ale hledat střed. Závažnou otázkou jsou ale dnes ceny. Vedoucí jídelen nechtějí zdražovat, snaží se to udržet, a pak jim některé komodity vyjdou jinak, než by měly. Musí se najít kompromis," uvedla.

Laboratorní rozbory se dělají jen výjimečně. Při běžných kontrolách hygienici v jídelnách spíše myslí na skladování potravin či manipulaci s nimi.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Hasiči chtějí dostat protipožární čidla do dřevěných kostelů v kraji

Požár zničil vzácný dřevěný kostel Božího těla v třinecké místní části Guty (2....

Žádný jiný kout Česka se nemůže pyšnit tolika památkově chráněnými dřevěnými kostely jako Moravskoslezský kraj. Jenže...

Pro šestnáctiletou lyžařku s poraněnou páteří letěl do Jeseníků vrtulník

Záchranáři jeli a letěli na Ovčárnu k vážně zraněné lyžařce.

K mladé lyžařce letěl ve čtvrtek dopoledne vrtulník záchranářů. Šestnáctiletá dívka upadla při lyžování v areálu...

Barman prohrál herně sto padesát tisíc na automatech, opil se a zmizel

Ilustrační snímek

Když se žena v jedné z ostravských heren ani po půlhodině nedohledala obsluhy, zavolala na policii. Hlídka brzy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz